Microsoft ve Intel çarşamba günü, gelecek nesil kişisel bilgisayarların yaratılması için beklenen işbirliğiyle Project Evo’yu duyurdular.

Proje, yapay zeka, karışık gerçeklik, gelişmiş güvenlik ve oyun alanlarındaki yeni gelişmelerle ilgili, Microsoft’daki Windows ve Devices Group Başkan Yardımcısı Terry Myerson, Project Evo’nun Çin’de Shenzhen’deki Windows Hardware Engineering Community (WinHEC) etkinliğinde yaptığı iddialı planların bir kısmını açıkladı.

Yetkili, işbirliği sayesinde, yakın gelecekte bir kişisel bilgisayarın yeteneklerinin sınırlarını zorlayacağını belirtti. Geliştirmekte olan teknolojiler arasında Cortana aracılığıyla uzak alan konuşması ve wake-on-voice, Windows’ da biyometri ve ses kimlik doğrulaması içerir. Hello, mekansal ses ve oyun için HDR desteği vardır.

Proje Evo – özellikle Cortana’nın genişletilmiş kullanımı – sırasıyla Amazon Alexa ve Google Assistant’ı kullanan bağımsız okuyucular olan Amazon Echo ve Google Home’da bulunan dijital yardımcı araçları karşılaştırmalar yapmaya davet ediyor. Yetenekleri farklı olmasına rağmen, her biri otomatik ev ile etkileşimde bulunmak için sesli iletişim kullanmaktadır.

Bununla birlikte, Project Evo kişisel bilgisayarı çok daha sofistike bir cihaz haline getirme eğiliminde görünüyor. Daha önce görülmemiş şekilde erişilebilir ve işletilebilir olacak gibi.

Evde Hub Bağlantısı?

Esasen, kullanıcılar ister açık ister kapalı olsun, sadece “Merhaba Cortana” diyerek bir PC’yi uyandırabilecek. “Sesli komutlarla kullanıcılar, ihtiyaç duydukları bilgilere doğrudan kişisel bilgi işlem cihazından ya da buluttan erişebilecekler.”

Client Computing Group Genel Müdürü Intel SVP Navin Shenoy, WinHEC katılımcılarına, “Bu, PC’yi bugün olduğundan daha sezgisel yapacak” dedi. “Artık Cortana’yı etkinleştirmek için bilgisayarınızın önünde durmanız gerekmiyor.”cortana

Pound-IT’nin Temel Analisti Charles King, “Project Evo’nun Amazon Alexa ve Google Home ile doğrudan rekabet edebilecek yönleri kesinlikle var” dedi. Bununla birlikte, TechNewsWorld’a ” Muhtemelen Intel ve Microsoft temelde daha büyük bir oyundan sonradır” diye konuştu.

Evo Projesi söz konusu olduğunda, şirketler Amazon ve Google’ın kendi ana hub’ları ile kullandıklarından çok daha güçlü bilgisayar kullanma becerileri ile çalışıyorlar.

Tirias Research’teki Ana Analist Jim McGregor, “Microsoft teknolojiyi bulutta değil, evde yaşıyor” ,

TechNewsWorld’a “Sorun, PC’nin evin veya tüketici deneyiminin merkezi olmadığıdır”,

“PC deneyimini geliştirme odası olsa da, bu proje Microsoft’u Amazon’la doğrudan bir rekabete sokmayacak” diye açıkladı.

Parolalar Demode

Shenoy, Project Evo işbirliğiyle Windows Hello biyometrik kimlik doğrulaması da dahil olmak üzere bilgisayara gelişmiş güvenlik sağlayacak ve birden fazla parolayı ezberleme gereği ortadan kaldırılacak.

İşbirliğinin önemli bir yönü, ortalama tüketici için uygun olan PC’lerde karışık gerçeklik deneyimlerini sağlamak ve fiziksel, sanal dünyayı daha önce görülmemiş şekilde harmanlayan çıkarılabilir ekranlar kullanmaktır.

Microsoft, HoloLens’i onay için Çin hükümetine gönderdi. Myerson, WinHEC’de ilan etti ve şirket, 2017 yılının ilk yarısında cihazları geliştiricilere ve ticari müşterilere sunmayı umuyor.

Yeni Gerçek xl-2016-project-evo-1

Microsoft, Intel ile birlikte, karma gerçekliğe sahip kulaklık takımlarını destekleyebilen PC’ler için özellikler de paylaştı. 2017’de Acer, Asus, Dell, HMD ve Lenovo’nun ayrılabilen yeni ekranları bekleniyor. Çin’in önde gelen HMD donanım geliştiricisi 3Glasses, 2017 yılının ilk yarısında Blubur S1 kulaklık setini Windows 10’a hazır hale getirecek ve bu pazarın 5 milyondan fazla aktif aylık müşterisine ulaşacak. HMD Developers Kitleri, gelecek sene San Francisco’daki Game Developers Conference’da sunulacak. Intel’in 7. Gen Core İşlemcileri, 4K oyun, yüksek dinamik aralıklı video, gerçek zamanlı rekabette yayın yapma ve bağlantı kurma gibi kapsamlı oyun deneyimlerine izin verdikleri için, Microsoft ve Intel, PC’leri oyun açısından daha yetenekli hale getirme yolları üzerinde de çalışır ve Xbox denetleyicisini PC’ye bağlar.

IDC’de oyun oynamayı ve VR / AR Araştırma Direktörü Lewis Ward, Project Evo karışık gerçekliği uygun bir fiyat noktasında PC kullanıcı tabanının daha geniş bir kesimine açacaklarını söyledi.

Ancak, rekabetçi oyun tutkunları için hız ve işleme kapasitesi açısından “genellikle ne için ödeme yapacaklarına” dair uyarıda bulundu.

Word, TechNews World’e “Intel GPU merdivenlerini kesin olarak yukarı doğru çıkıyor ve Evo onlar için bu bir sonraki mantıklı adım olur.” diyerek şöyle devam etti: “Ancak AMD ve Nvidia’nın GPU piyasasının en üst noktasında rekabet etmeye hazır değiller. Özellikle birçok hardcore PC oyuncusunun kümelenme eğilimi var. “

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Blu-ray’in 10.000 Kat Yoğunluk Sunan, 5D Veri Depolama Teknolojisi

 Southampton Üniversitesi’ndeki bilim insanları; son teknoloji lazerler kullanarak ve biraz problem…

Gelecekteki 6G Ağı İçin Bir Şablon Oluşturma

 Geleneksel ağlar; son teknoloji hesaplama, video analizi ve siber güvenlik gibi bant…

Project Taara: Lazerle Nehrin Üzerinden İnternet Işınlamak

Alphabet‘in araştırma ve geliştirme şirketi X’te, Project Taara adlı proje üzerinde çalışan…

Sualtı ve Hava Taşıtı İletişimi Sağlayan Sistem: TARF

MIT araştırmacıları tarafından geliştirilen yeni bir sistemde; sualtı sonar sinyalleri, havada bulunan…