Osilatör (salıngaç), elektronik devrelerde, kare, testere ve üçgen elektrik sinyallerini veren elektronik düzenektir.
UCLA ve OEWaves mühendislik araştırmacılarından oluşan bir ekip, uzay aracı, otomobil algılama veya uydu iletişimi için gerekli olan zaman tutma hassasiyetini büyük ölçüde artırabilen, bir zaman tutucu bileşen olan Mikro Optik Osilatör geliştirdi.
Optik osilatör, bir saatli sarkaca benziyor, yalnızca zamanı tutmakla kalmıyor, aynı zamanda yüksek lazer frekansını veya saniyedeki döngüleri de içeriyor. Bu “optik sarkaç”, ışığın enerjisini kaybetmeden ileri geri sıçramasına izin veren, çok sessiz bir rezonatörde sınırlanmış bir lazer ışığıdır.
Yeni osilatör, doğru kararlılığa sahiptir ve potansiyel olarak uydulara, süper hassas navigasyon araçlarına, ultra hassas ölçümlere, hatta bir akıllı telefon gibi günlük bir cihaza dahil olabilecek kadar küçük ve hafiftir.

Araştırmacılar, bunun uzay aracı ve uydular için minyatür atom saatlerinde kullanılabileceğini ve bunun için kesin zamanlamanın navigasyon için önem taşıdığını öne sürdü. Otomobiller ve diğer araçlar, hassas mesafe ve rotasyon algılaması, moleküler ve atomik yapıları görüntülemeye yarayan yüksek çözünürlüklü optik spektroskopi için kullanılabilir.

*Mikro osilatör, bir saat sarkacının viteslerine benzer şekilde işlev görür. Nicoletta Barolini

OEwaves CEO’su Lute Maleki, “Bu çalışmada gösterilen minyatür stabilize lazer, optik saatlerin boyutunu, ağırlığını ve gücünü azaltmak ve laboratuvarın dışındaki alanlarda da kullanım için mümkün olmasını sağlamak adına önemli bir adım” dedi.
Araştırma ekibinin optik osilatörü, aşırı sıcaklık ve basınç değişiklikleri sırasında etkilenmemek için mevcut cihazlara göre üç ila beş kat daha kararlıdır. Araştırmacılar, deneysel sonuçlara dayanarak istikrarın 60 kat daha iyi olabileceğini de belirttiler.
Mesotopik Optik ve Kuantum Elektroniği Laboratuvarı UCLA Doktora Sonrası Araştırmacı ve Araştırmanın Baş Yazarı Jinkang Lim, “Rezonatörümüzü titizlikle tasarladık ve ortamdaki dalgalanmalardan izole ettik ve dakika değişikliklerini gözlemledik, sonuçta; çevresel değişikliklerle bile dengeli kaldığını gördük. Bu küçük osilatör, sıcaklık ve basıncın kontrol edilmediği ve önemli derecede değiştiği alanda ölçüm ve navigasyon cihazlarına da öncü olabilir.”
Mikro Optik Osilatör’de, “whispering gallery-mode” Rezonansı kullanıldı.

“whispering gallery-mode”: Fısıltılı galeri dalgaları veya fısıltılı galeri modları, içbükey bir yüzeyi dolaşabilen bir dalga türüdür. İlk kez St Paul Katedrali’nde keşfedildi. Bu özellik; ışık ve diğer dalgalar için, tahribatsız muayene, lazerleme, soğutma ve algılama ile astronomi gibi önemli uygulamalarda var olabilir.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Blu-ray’in 10.000 Kat Yoğunluk Sunan, 5D Veri Depolama Teknolojisi

 Southampton Üniversitesi’ndeki bilim insanları; son teknoloji lazerler kullanarak ve biraz problem…

Gelecekteki 6G Ağı İçin Bir Şablon Oluşturma

 Geleneksel ağlar; son teknoloji hesaplama, video analizi ve siber güvenlik gibi bant…

Project Taara: Lazerle Nehrin Üzerinden İnternet Işınlamak

Alphabet‘in araştırma ve geliştirme şirketi X’te, Project Taara adlı proje üzerinde çalışan…

Sualtı ve Hava Taşıtı İletişimi Sağlayan Sistem: TARF

MIT araştırmacıları tarafından geliştirilen yeni bir sistemde; sualtı sonar sinyalleri, havada bulunan…