Robotik

MobiKa: İnsanlara Çeşitli Ortamlarda Yardımcı Olabilecek, Düşük Maliyetli Bir Mobil Robot

0

Almanya’nın Stuttgart kentinde bulunan Fraunhofer IPA’daki araştırmacılar; son zamanlarda insanlar ile iki modlu (ses ve metin) etkileşimi olan düşük maliyetli, mobil bir robot olan MobiKa’yı geliştirdiler. ArXiv’de önceden yayınlanan bir makalede sunulan robotlar; özellikle yaşlı insanlara yardım etmek için yararlı olabilir.

Robotik alanındaki son gelişmeler; insanlara hem evlerinde hem de sağlık tesislerinde yardımcı olabilecek robotların geliştirilmesini sağlamıştır. Bu robotlar, yaşlılar da dahil olmak üzere birçok kişiye günlük işlerinde yardımcı olarak, ilaç almalarını veya temel tedavileri uygulamalarını hatırlatarak yardımcı olabilir.

Fraunhofer IPA’da Araştırmacı Florenz Graf: “Fraunhofer IPA’daki sağlık hizmetleri için mobil robotların geçmişi 20 yıldan fazla bir zaman alıyor. Örnek olarak, 1998’den beri ürün vizyonu ve göstericisi olan servis robotu Care-O-bot’u verebiliriz. Dördüncü neslinde kullanıma hazır ve elektronik mağazalarında zaten bir alışveriş asistanı olarak hizmet ediyor. Mevcut hedefimiz; gelişmiş teknolojileri uzman ve dolayısıyla daha uygun maliyetli platformlara aktarmak. ”

Odaklarını daha özel platformlara kaydırarak; Graf ve meslektaşları navigasyon araçları gibi yeni yazılım teknolojilerine dayanan daha uygun bir robot geliştirebildiler. Kamu tarafından finanse edilen son projelerinde; araştırmacılar MobiKa’nın bir prototipini gerçek dünyadaki sağlık bakımı ortamında tanıttı ve yaşlılarla olan etkileşimlerini değerlendirdi.

Graf: “MobiKa, evde veya şu anda prototip olarak mevcut olan bakım tesislerinde kullanım için bir servis robotudur. Robot; tekerlekli bir platform ve üstünde ince, ayarlanabilir bir tabletten oluşuyor. Fraunhofer IPA’da geliştirilen navigasyon yazılımını kullanan MobiKa; belirli bir hedefe güvenli ve özerk bir şekilde hareket ediyor.”

Fraunhofer IPA. /TechXplore

Mobil robot; dinamik ve değişen ortamlarda özerk olarak hareket edebilir. Ayrıca; bireyleri kişi tanıma yazılımı ve yaklaşan insanların pozlarını hesaplamak için bir algoritma kullanarak tanımlayabilir ve onlara yaklaşabilir. MobiKa insanlarla iki şekilde iletişim kurabilir: Tablette metin üreterek veya sesli yanıtlarla…

Graf: “Robotun ekonomik olarak kullanılabilmesi bizim için özellikle önemliydi. Bu nedenle, olabildiğince basit ve uygun maliyetli bileşenleri entegre ettik. Diğer etkileşim robotlarının aksine, MobiKa’yı işlevsel ve kasıtlı olarak insansı olmayan bir şekilde tasarladık.”

MobiKa’yı laboratuvar ortamında değerlendirdikten sonra araştırmacılar; demans hastaları için bir bakım evinde test etti. Bu testler; robotun kullanıcılar tarafından nasıl algılandığını daha iyi anlamalarını ve geliştirilebilecek alanları tespit etmelerini sağladı.

Araştırmacılar şu ana kadar sadece yaşlılar için bir bakım tesisinde MobiKa’yı test etmiş olsalar da, yakında diğer çeşitli ortamlarda da uygulanabilir ve değerlendirilebilirler. Örneğin, araştırmacılar MobiKa’yı diğer araştırma enstitülerine dağıtmayı planlıyor, böylece kendi projelerinde kullanabilirler. Bu arada, robotu daha büyük ölçekte geliştirmek ve üretime hazır hale getirmekle ilgilenen şirketleri de arıyorlar.

Graf: “Daha fazla gelişme için ek fikirlerimiz var. Nesne tanıma yazılımının entegrasyonu ile robot, kullanıcının evinde yanlış yerleştirdiği veya kaybettiği eşyaları bulmak için kullanılabilir. Ayrıca, robota sınırlı hareket kabiliyetine sahip kullanıcılara yardımcı olacak ilave bir raf da ekleyebiliriz.”

Spread the love

Güneş Atmosferinde Açığa Çıkan Egzotik Madde

Previous article

MARSHA: Mars İçin Yaşam Alanı

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up