İnsan Y kromozomundaki küresel genetik çeşitlilik üzerine yapılan en büyük çalışma, insanların gizli geçmişini ortaya çıkarmıştır. 25 Nisan’da Nature Genetics’te yayınlanan araştırmalar, beş kıtada erkek nüfusta 55 bin ila 4 bin yıl önce meydana gelen patlamaları ortaya koyuyor.

Wellcome Trust Sanger Enstitüsü’nden Dr. Chris Tyler-Smith liderliğindeki çalışma, 1000 Genom Projesi tarafından üretilen verileri kullanarak 26 popülasyondan 1200’ün üzerindeki erkeğin Y kromozomları arasındaki dizi farklılıklarını analiz etti.

Araştırma, dört kıtadan 42 bilimadamı ile ilgiliydi.

Makaledeki ilk yazar olan Stanford Üniversitesi’nden Dr. David Poznik, “Modern bir torun olan bir adamın bir DNA harfinin yerini aldığı 60.000’den fazla pozisyon tespit ettik ve binlerce daha karmaşık DNA varyantı keşfettik. Bu veriler daha soy, tarihsel ve adli araştırmalar için zengin ve halka açık bir kaynak oluşturuyor “dedi.

Modern insanların Y kromozomlarının incelenmesi, atalarımızın yaşamları hakkında bize bilgi verebilir. Y kromozomu yalnızca babadan oğula geçti ve bu yüzden tamamen erkek özelliklerine ve davranışlarına bağlandı.

Ekip bu 1200 Y kromozomunun bir ağacını oluşturmak için verileri kullandı. Birbirleriyle nasıl ilişkili olduklarını gösterdi. Beklendiği gibi, hepsi yaklaşık 190.000 yıl önce yaşayan tek bir adamdan yayılıyor.

En ilgi çekici ve yeni bulgu, ağacın bazı kısımlarının, ağaçtan daha fazla bir çalıya benzediği, aynı dalda birçok dalın orijinli olduğu idi.

Wellcome Trust Sanger Enstitüsünün baş yazarı Dr. Yali Xue şunları söyledi: “Bu desen bize sadece birkaç nesil içinde belirli bir Y kromozomu taşıyan erkek sayısının patlayıcı bir şekilde arttığını bildirdi. Biz sadece bu fenomeni erkeklerde, yalnızca birkaç gruptaki erkekte gözlemledik. “

Modern DNA, eski erkek nüfus patlamalarının göç ve teknoloji ile bağlantılarını ortaya koyuyor

Artış Bölgeleri

Erkeklerin ilk dikkat çekici artışları 50.000-55.000 yıl önce Asya ve Avrupa’da, 15.000 yıl önce Amerika’da gerçekleşti. Sahra altı Afrika, Batı Avrupa, Güney Asya ve Doğu Asya’da, zaman zaman 4.000 ila 8.000 yıl önce arasında açılımlar yapıldı.

Ekip, daha önceki nüfus artışlarının, bol miktarda kaynağın bulunduğu geniş kıtaların modern insanlar tarafından yapıldığına inanıyor.

Daha sonraki açılımlar daha gizemli.

Sanger Enstitüsü’nden Dr. Chris Tyler-Smith, şunları ekledi: “En iyi açıklama, küçük gruplar tarafından kontrol edilebilen teknolojideki ilerlemeler sonucunda oluşmuş olabilir. Tekerlekli ulaşım, metal işçiliği ve örgütlü savaş artık aday açıklamalarımızdır ve bunlar araştırılmaya devam edilecektir. “

1000 Genom Projesi‘nden alınan örneklerin ve verilerin hepsi, diğer bilim insanları ve ilgili araştırmacılar tarafından serbestçe kullanılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Karbondioksiti Değerli Ürünlere Dönüştürmek

Karbondioksit (CO2) iklim değişikliğine önemli bir katkıda bulunur ve başta endüstriyel üretim…

İki Dillilik, Doğal Olarak Beynimize Geliyor

 Nörobilimcilerden oluşan bir ekip, beynin tek bir dildeki ve iki farklı dilden…

Dünyanın Manyetik Alan Haritası Tamamlandı!

Dünyanın manyetik alanı, gezegenin iklimi, tektonik kaymaları, yerçekimi ve hatta rotasyonunu etkiler.…

B1 Hücrelerinin Kökeni Hakkında

Yeni bir MDC çalışması immünolojide onlarca yıllık bir tartışmayı çözebilir: Prof. Klaus…