Techxplore

Dünya genelinde kronik sağlık riskleriyle birlikte son olarak COVID-19 salgınının etkisi; gerçek zamanlı izleme ve sağlık durumunu teşhis etmek için biyoelektronik ve tıbbi cihazların geliştirilmesini ve uygulanmasını önemli ölçüde teşvik etti. Tüm bu cihazlar arasında; akıllı kontakt lensler, fizyolojik ve ortam bilgilerini doğrudan izleme kabiliyetleri sayesinde geniş ilgi görüyor. Yüksek hassasiyetli sensörlerle donatılmış akıllı kontakt lensler; gözyaşlarındaki biyobelirteçleri sürekli olarak tespit etmek için invazif olmayan bir yöntem olasılığını açacaktır. Ayrıca, fizyolojik özellikleri elde etmek, işlemek ve iletmek; hastalıkları ve sağlık risklerini yönetmek ve sonunda da sağlık ve refahı desteklemek, işlevselliklerini daha da zenginleştirmek için uygulamaya özel entegre devre yongaları ile donatılabilirler. Önceki çalışmalar; sınırlı algılama hassasiyeti ve mekanik biyouyumluluk ile çok aşamalı entegrasyon süreçlerine ihtiyaç duymaktadır.

 Surrey Üniversitesi, Ulusal Fizik Laboratuvarı (NPL), Harvard Üniversitesi, Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Zhejiang Üniversitesi Ningbo Araştırma Enstitüsü vb.’den araştırmacılar; çok işlevli bir ultra ince kontakt lens sensör sistemi geliştirdiler.  Sensör sistemleri; optik bilgi, görüntüleme ve görme yardımı almak için bir fotodedektör, potansiyel kornea hastalığının teşhisi için bir sıcaklık sensörü ve doğrudan gözyaşı sıvısından glikoz seviyesini izlemek için bir glikoz sensörü içerir.

 İleri Teknoloji Enstitüsü’nde (ATI) Enerji Depolama ve Biyoelektronik Öğretim Görevlisi, Surrey Üniversitesi ve Birleşik Krallık Ulusal Fizik Laboratuvarı (NPL) Kıdemli Araştırma Bilimcisi 

Dr.Yunlong Zhao: “Bu sonuçlar yalnızca gelişmiş akıllı kontakt lensler üretmek için yeni ve yapımı kolay bir yöntem, aynı zamanda Nesnelerin İnterneti (IoT), insan makine arayüzü vb. için diğer çok işlevli elektroniklerin tasarlanmasına ilişkin yeni bir anlayış. (…ultra ince transistör tabanlı serpantin ağ sensörü sistemimiz ve fabrikasyon stratejimiz; elektrofizyoloji için elektrot dizisi, kablosuz iletişim için antenler ve güç modülleri, örneğin ince film piller ve gelecekte in vivo keşif ve pratik uygulama için enzimatik biyoyakıt hücresi…) ATI, Surrey Üniversitesi ve NPL’deki araştırma ekibimiz şu anda bu alanlar üzerinde çalışıyor. “

Harvard Üniversitesi Araştırmacı Dr. Shiqi Guo: “İki kontak lens katmanı arasına sıkıştırılan ve mikroakışkan algılama kanalları aracılığıyla, gözyaşı sıvısıyla temas eden sert veya toplu sensörlere ve devre çiplerine sahip, geleneksel akıllı kontakt lenslerden farklı olarak; ultra ince sensör katmanımız doğrudan bir kontakt lense monte edilebilir ve doğrudan gözyaşları ile temas, kolay montaj, yüksek algılama hassasiyeti, iyi biyouyumluluk, iyi mekanik sağlamlık sağlar. Ayrıca ne göz kırpması ne de görmeyi engeller.”

Zhejiang Üniversitesi Ningbo Araştırma Enstitüsü Profesör Sheng Zhang: “Alan etkili transistörlere sahip bu çok işlevli kontakt lens; kullanıcılar için kişiselleştirilmiş ve doğru tıbbi analiz sağlayan, gelişmiş veri analizi algoritmalarıyla birleştirilebilen gözlerden çeşitli sinyaller sağlayabilir. Bu tür araştırmalar, başlıca araştırma yönlerinden biri haline gelecektir.“

 Surrey Üniversitesi ATI Direktörü Profesör Ravi Silva: “Bu tür yenilikçi çalışmalar, enstitümüzün enerji, sağlık hizmetleri, bilgi teknolojisi, sürdürülebilir teknoloji ve daha fazlasındaki ‘büyük zorlukları’ ele almayı amaçlayan misyonuna uyuyor.  Bunlar genel olarak, “yaşam kalitesi” ile ilişkili teknolojiler…”

 “Çok işlevli ultra ince MoS2 transistörlere dayalı entegre kontakt lens sensör sistemi” araştırma makalesi Matter’da yayınlandı.

You May Also Like

Yeni Tıbbi Dereceli Akıllı Saat, Epilepsi İle Yaşamaya Yardımcı Oluyor

Embrace smartwatch onaylanmış bir tıbbi cihazdır. Giyilebilir akıllı sistemler içinde yer alan…

Su krizine çözüm: Deniz suyundaki tuzu yüzde 99,9 filtreleyebilen yeni bir teknoloji geliştirildi

Küresel ısınma ve insan faaliyetleri nedeniyle, gezegenimiz her gün daha fazla zarar…

Giyilebilir Uygulamaları Genişletmek İçin “Dönüştürücü Elektronik Sistemler“

Cildimize bağlandığında yumuşayan ve deforme olabilen bir el tipi elektronik alet düşünün. …

Bir Gömleğe Dokunan Sensörler Hayati Belirtileri İzleyebilir

MIT araştırmacıları, elektronik sensörleri esnek kumaşlara dahil etmenin, sıcaklık, solunum ve kalp…