Yazıcı teknolojisinde yeni döneme giriliyor. Hollanda’daki Delft Üniversitesi’nin eski öğrencileri mürekkep kullanmadan herhangi bir kağıda baskı yapılabilen yöntemi geliştirdi. Bu teknik ilkokulda büyüteç ve güneş ışığı kullanarak kağıt yakma deneyine benziyor.

Aynı yöntem kızılötesi lazer ışını kullanılarak geliştirildi. Kağıdın lazer ışınlarıyla yakılması sonucu siyah karbon noktalar elde ediliyor.

Venkatesh Chandrasekar bu teknolojiyi geliştiren isim: “Lazer kullanarak enerji üretiyoruz ve kağıdın rengi değişiyor. Eğer bir kişi bunu normal olarak denerse bazı sorunlarla karşılaşabilir. Renk kahverengi oluyor ve bunu bastığınızda kalıcı olmadığını görüyorsunuz. Silinebiliyor. Geçtiğimiz yıllarda yaptığımız araştırmalarda bunun kalitesini arttırdık. Mürekkepsiz baskılarda da normal renk ve baskı kalitesine ulaşabiliyoruz.

Bu yazım sisteminin teknik adı ‘karbonlama’. Bu teknikte önemli olan nokta lazer ışınının yoğunluğunu ayarlamak. Böylece kağıdın yanmasının önüne geçiliyor.

Delft Üniversitesi’nden fizikçi Aurele Adam, baskı noktasının siyahlık yoğunluğunun lazerin darbe süresinin değiştirilerek kontrol edilebileceğini söylüyor: “Kağıdın yanmasını engellemek için bir yoğunluğa sahip olmalıyız. Bu oldukça tekdüze ve ışınları sadece istediğimiz alana uyguluyoruz. Lazer titreşim gönderiyor. Bu titreşimler zamanla yayılabiliyor. Yanmayı engellemek için bir soğutma sistemi bu. Farklı denemelerde siyahın farklı tonlarını elde ediyorsunuz. Böylece sonunda istediğiniz renge ulaşıyorsunuz.”

Laboratuvar testleri mürekkepsiz teknolojinin siyah beyaz yazımda gerekli parametreleri sağladığını gösteriyor.

Bu konu üzerinde çalışanlar şimdi ürünlerini geniş pazarda kullanmanın yolunu arıyor: “Bunun bir an önce piyasaya çıkması ve orada olabildiğince büyük paya sahip olması için büyük yazıcı firmalarla işbirliği şartlarını araştırıyoruz.”

Mürekkepsiz lazer cihazını üreten Chandrasekar bu yöntemin birkaç yıl içinde piyasada yerini alacağını düşünüyor: “İlk olarak endüstriyel pazarlara odaklanıyoruz. Örneğin kutuların üzerine baskı ya da kitapların basımını düşünebilirsiniz. Büyük endüstriyel makinelerden bahsediyoruz. Normal ev ve ofis kullanıcıları için üretmeye başlayacağız. Teknolojiyi günlük ortama uygun hale getirmeye çalışıyoruz.”

Dünyada her yıl 14 milyar dolar değerinde siyah mürekkep kartuşu ve toner satılıyor. Tüm kartuşların sadece yüzde 30’dan azı geri dönüştürülüyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Tüm Makaleler

Zaman Makinası Gerçek Oldu

Gelişen teknoloji sayesinde güzellik uğruna ameliyat olmayı tercih etmeyen kişiler için daha…

Samsung Galaxy Deneyiminin Merkezinde Yer Alan Yeni Nesil Akıllı Telefonlarını Tanıttı

Samsung Electronics, Galaxy ürün ailesinin en yeni üyeleri Samsung Galaxy S7 ve…

İnsülinden Korkmayın

Diyabet, vücudunuzda pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya…