Bilim

Musk’ın Ekibi DARPA İçin Beyin Probları Geliştiriyor

0

Geçen ay Elon Musk’ın Neuralink Projesi’ne bağlı ekip; probları beyinlere yerleştirmek için yeni bir teknik tanımlayan bir bildiri yayınladı. Çalışma BioRxiv adlı bir dergide yayınlandı ve Bloomberg’e göre çalışmalar Nueralink ile ilişkilendirildi. Çalışma sonunda araştırmanın bir DARPA Sözleşmesi ile finanse edildiği belirtildi.
Ekip; bu tekniği, beyin aktivitesini izleyebilecek yapı teknolojisi umuduyla geliştiriyor. Teknik, bir tür “dikiş makinesi”ne benzer şekilde çalıştığından, çalışma, “Minimal İnvaziv Sinir Kaydı İçin Dikiş Makinesi” olarak kabul edildi.

Araştırmacılara göre; bu yaklaşımın fizibilite ve ölçeklenebilirliğini; ince ve esnek film polimer probları, ince ve sert bir ekleme iğnesi ve bir robotik yerleştirme makinesi içeren bir sistemle gösteriyor. Sistem birlikte, her biri ayrı ayrı gözlemlenebilir damarlardan kaçınmayı ve çeşitli anatomik hedeflere, probların hızlı ve hassas bir şekilde implantasyonuna izin veriyor.

Araştırmada, araştırmacılar; farelerin beyinlerine elektrot dizileri yerleştirdi ve sonra yanıtlarını kaydetti.

Araştırmanın sonucuna göre;
“İnce, esnek elektrotları; hem agaroz doku proxysi’ne* hem de farelerin beyinlerine tekrar tekrar ve güvenilir şekilde yerleştirildi.”

Çalışmanın endişe verici bir detayı, işlemin robot dışında hiçbiri tarafından gerçekleştirilmemesidir.
Bütün ekleme işlemi otomatik olduğundan ve robot hızlı bir şekilde hareket edebildiğinden, iş parçacığı ekleme süreleri oldukça kısaydı. 0,1-2 mm / sn’de gerçekleştirilen iğne yerleştirme dışında, robot hareketleri 100 mm / sn’ye kadar hızlıdır. Bu, 9 saniyeden daha az iplik başına ekleme döngüsü sürelerine izin verir. Bu hızlı yerleştirme de; pratik bir cerrahi zaman dilimine çok sayıda elektrot yerleştirilmesine izin verir.

Ancak araştırmacılar, prosedürün laboratuvar farelerinde yaralanmalara neden olduğunu ve uzun süreli kullanım için dayanıklı görünmediklerini belirtti. Araştırma ekibinin süreci mükemmelleştirmek için çalıştığı ve bu tehlikeleri zaman içinde en aza indirgeyeceği bildirildi.

Araştırmacıların belirttiğine göre; dikişin doku durumu üzerindeki bir diğer önemli sonucu; yerleştirme işlemiyle açıkça ilişkili olan geniş penetran lezyonların (kazık şeklinde batma yaralanmaları) varlığıydı. Yerleştirici iğnenin yolunda nüfuz eden bir arteriyol gibi daha büyük bir kan damarını kazayla bıçaklayarak, daha önemli bir yaralanmaya neden olması da muhtemeldir. Bu teknik sorunların aşılması ve cerrahi tekniklerdeki iyileştirmeler devam etmektedir.

Neuralink Merkezi, San Francisco’daki Mission District’te yer almakta olup, aynı zamanda Musk’ın ortak kurduğu OpenAI ile bir ofis binasını paylaşıyor. Ancak, görüşmeler sırasında Musk’ın ortaya koyduğu belirsiz uzun vadeli planların yanı sıra şirket hakkında çok az şey biliniyor.

Musk; “korteks üstünde dijital bir tabaka” gibi davranacak bir nöral dantel üzerinde çalıştıklarını, “korteks üstünde dijital bir tabaka” (yapay zeka ile ortak yaşam) elde etmeyi umduğunu söyledi.

* Agaroz: Agarın bileşimindeki 2 polisakkaritten birisi olup agarın jelleştirme özelliğini sağlar. Genellikle jel elektroforez çalışmalarında kullanılır.

Spread the love

Her şey, Yeni RFID Sistemine Sahip Nesnelerin İnterneti’nin Bir Parçası Olabilir

Previous article

Plastik Atıklar İçin “Moleküler Makaslar”

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up