Biyokimyacı Ronald Davis, (33 yaşındaki oğlunun kronik yorgunluk sendromu yüzünden, yatalak hale gelmesi sebebiyle) genleri ve proteinleri daha hızlı, daha iyi ve daha ucuza analiz etmek için teknolojiler geliştirdi.
Davis, Kaliforniya Palo Alto Stanford Genom Teknoloji Merkezi‘ndeki ofisinde bir nanofabrik küp bulunduruyor. Bu küp, insan hücrelerinin özelliklerini değerlendirmek için, elektrik direncini ölçen 2.500 elektrot içeriyor. Davis, kronik yorgunluk sendromlu altı insandan bağışlanan hücreleri, küp sayesinde strese maruz bırakıp, sağlıklı insanlardan gelen hücrelerin yanı sıra, onların iyileşemeyeceklerini ortaya koydu. Şimdi ekibi, deneyi tekrarlamak için 100 kat daha fazla cihaz imal ediyor ve daha ucuz bir alternatif olan mürekkep püskürtmeli yazıcıda, daha düşük maliyetle ince kağıttan nanopartikül devresini test ediyor.
Davis’in bulguları, ön hazırlıkları olmasına rağmen, myaljik ensefalomiyelit (ME / CFS) olarak da adlandırılan kronik yorgunluk sendromu araştırmalarını bilimsel ana akım haline getirmeye yardımcı oluyor. Hekimler hastalıkları psikosomatik olarak göz ardı ettiler, ancak çalışmalar şu anda hücrelerdeki kimyasal reaksiyonlarda problemler içerdiğini düşündürüyor. New York’taki Columbia Üniversitesi’nde Epidemiyoloji Uzmanı olan Ian Lipkin, “Artık yalnızca gerçek değil, karmaşık bir dizi hastalık olduğunu desteklemek için çok sayıda kanıtımız var. Kontrollü klinik araştırmalara yol açacak ipuçları topluyoruz.”

Dokuz binin üzerinde çalışmayı inceledikten sonra kronik yorgunluk sendromunun fizik muayene altında çalışmadığı sonucuna varıldı. ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH), 2016 yılında yaklaşık 6 milyon ve 2017 yılında 12 milyon ABD doları seviyesinde araştırma konusundaki planlanan harcamalarını iki katına çıkardı. Bu ay, NIH Ulusal Nörolojik Bozukluklar Enstitüsü’nden Nörolog Avindra Nath, Maryland, Bethesda’daki inme ve kronik yorgunluğu olan insanlardan kan, omurilik sıvısı, tükürük numunelerini karşılaştırdığı ilk çalışmalarında hastaları kaydetti. Bilim adamları, bağırsak bakterilerini, metabolizmaya katılan proteinleri ve bağışıklık tepkilerini diğer şeyler arasında analiz edecektir. Nath “Bunu hipotez üreten bir çalışma olarak adlandırıyorum. Araştırmacılar, alanın nasıl inşa edileceği konusunda düşünüyorlar. ”

* Kronik yorgunluk sendromu testi için Ronald Davis’in ve ekibinin geliştirdiği basılı devre.

Testlerden tedavilere
Sendromun arkasındaki mekanizmaların açıklığa kavuşturulması, yeni tedavilere ve ilk tanı testlerine önayak olabilir. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nde, Birleşik Devletler’de 1 milyon kişinin hastalığa yakalanmasına karşın, IOM raporunda bu rakamın 2.5 milyona kadar çıkabildiği sonucuna varılmıştır. Hekimler, bir kişinin kognitif bozukluk yaşayıp yaşamadığını ve altı aydan fazla derin yorgunluk yaşayıp yaşamadığını ve diğer koşulların ortadan kaldırılıp kaldırılmadığını da içeren geniş bir kriter listesi kullanır.

*Ronald Davis için, kronik yorgunluk araştırması kişisel anlam taşıyor.

“Oğlum okuyamıyor. Müzik dinleyemiyor. Konuşamıyor. Yazamıyor. Ancak doktor onun üzerinde bir dizi test yaptığında, hepsi normal çıkıyor. Böyle bir durumda bir şeyin yanlış olduğunu işaret eden bir test yaptırmak, ona büyük yardım olacaktır.”
Lipkin, irritabl bağırsak sendromuna sahip olan kronik yorgunluk sendromlu 21 kişide, belirgin bir dizi bağırsak bakterisi tespit etti. Microbiome Dergisinde yayınlanması kabul edilen çalışması: Aynı anda her iki hastalığın da bağırsak mikroplarından etkilenmesi, örneğin B6 vitamini üretiminin vücut proseslerindeki değişikliklere bağlanması gibi (D. Nagy-Szakal / Microbiome).

Aralık 2016’da yayınlanan başka bir ekip tarafından yapılan bir çalışmada, hücrelerin enerjiyi üretme süreci için çok önemli olan bir enzim işleviyle ilgili sorunlar buldular (Ø. Fluge et al. JCI Insight 1, e89376; 2016).

Araştırmacılar metabolik, mikrobik ve immünolojik verilerin yoğunluğunu, kronik yorgunluğu çevreleyen karışıklığa eklendiğini görmek yerine; vücudun sistemlerinin birbirlerini nasıl etkilediğini inceliyorlar. Şu anki fikir birliği, çeşitli başlangıç ​​tetikleyicilerinin, benzer metabolik yolları değiştirmek üzere birleşebileceğidir, bu da nihai olarak yaşamı değiştiren yorgunluğa neden olur.
Davis, bu tür metabolik bozulmaların, hücrelerin strese tepki olarak, enerji üretme kabiliyetlerini zayıflatabileceğini ve nanofibre edilmiş küp’ünden elde edilen bulguları açıklayabileceğini söyledi. Bununla birlikte, ilk olarak, kronik yorgunluğu olan ve diğer başka hastalıkları olan ve olmayan hastalardan daha fazla veri karşılaştırılarak, sonuçlarının tutarlı olmasını istiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Düşünce için Sessizlik: İnsan Beynindeki Özel İnternöron Ağları

İnsan beyninin analizi; sinirbilimin temel amacıdır. Bununla birlikte, metodolojik nedenlerle, araştırmalar büyük…

Geniş Etkilere Sahip Bulgularda Çoğu ‘Sessiz’ Gen Mutasyonun, Nötr Değil Zaralı Olduğu Ortaya Çıktı

1960’ların başında, Michigan Üniversitesi mezunu Marshall Nirenberg ve diğer birkaç bilim insanı,…

Elektrik Üretmek için Vücudun Kendi Şekerini Kullanan Ultra İnce Yakıt Hücresi

Glikoz, yediğimiz gıdalardan aldığımız şekerdir. Vücudumuzdaki her hücreye güç veren yakıttır. Glikoz,…

BioNTech CEO’su Uğur Şahin: Hasarlı veya eski organların yaşlanma süreci tersine çevirilebilir

Prof. Dr. Uğur Şahin, gelecekte hasar görmüş organların gençleştirilmesinin mümkün olabileceğine inandığını…