Science Advances Dergisi‘nde yayınlanan, “Noktasal-mekansal baskı ile nanopartikül montajı kullanan 3D mikro-mimarisi yapılmış malzemeler ve cihazlar” adlı çalışmanın birçok yüksek teknoloji mühendisliği uygulaması vardır.

*Mikro yapılar aküler, hafif ultra güçlü malzemeler, katalitik konvertörler, süperkapasitler ve biyolojik iskelelerde kullanılabilir. (Washington State University)

Mekanik ve Malzeme Okulu’ndan Araştırmayı Yöneten Mühendis Doçent Profesör Rahul Panat: “Bu, piller, hafif malzemeler, katalitik konvertörler, süperkapasitler ve biyolojik iskeleler kullanımı ile uygulamaların nano-makroskopik olarak 3D mimarisinde çığır açıcı bir ilerleme. Bu teknik, teknolojilerin gerçekleştirilmesi için kritik boşlukları doldurabilir.”

*Washington Eyalet Üniversitesi’nde geliştirilen bu gibi mikroyapılar, pillerde, hafif ultra ince malzemelerde, katalitik konvertörlerde, süperkapasitlerde ve biyolojik iskelelerde kullanılabilir. (Washington State University)

WSU Araştırma Ekibi, gümüş nanopartiküller içeren sisli mikro damlacıklar oluşturmak ve onları belirli yerlere yerleştirmek için 3D bir baskı yöntemi kullandı. Sis içindeki sıvı buharlaştıkça narin yapılar oluşturup, geriye nanopartikülleri bırakıyor. Tinkertoy inşaatlarına benzeyen küçük yapılar gözeneklidir, son derece geniş bir yüzey alanına sahiptirler ve çok güçlüdürler.

Gümüş kullanıldı, çünkü onunla çalışmak kolaydır. Bununla birlikte, Panat, yöntemin nanopartikülleri ezilebilecek, herhangi bir başka malzemeye kadar uzatılabileceğini söyledi ve hemen hemen tüm materyallerin kullanılabileceğini vurguladı.

*Üretilen 3 boyutlu elektronik bağlantılar LED ışığı. (Washington State University)

Üretim metodunun kendisi, sıcak batı Afrika çöllerinde oluşan, minik sis damlacıklarının buharlaştığı ve “çöl gülleri” olarak adlandırılan kristalin çiçek benzeri yapılara neden olan nadir, doğal bir işleme benzemektedir.
3D baskı teknolojisini kullandığı için, yeni yöntem son derece verimlidir, minimum israf yaratır ve hızlı ve büyük ölçekli imalatlara izin verir.

Araştırmacılar, bir dizi endüstriyel uygulama için böyle nano ölçekli ve gözenekli metal yapıları kullanmak istiyor. Ekip şimdi kullanılan katı yapılardan ziyade piller için ince detaylı, gözenekli anotlar ve katotlar geliştiriyor. Bu ilerleme, pil hızını ve kapasitesini önemli ölçüde arttırarak, yeni ve daha yüksek enerji içeren malzemelerin kullanılmasına izin verip, endüstriyi değiştirebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Karbondioksiti Değerli Ürünlere Dönüştürmek

Karbondioksit (CO2) iklim değişikliğine önemli bir katkıda bulunur ve başta endüstriyel üretim…

Blu-ray’in 10.000 Kat Yoğunluk Sunan, 5D Veri Depolama Teknolojisi

 Southampton Üniversitesi’ndeki bilim insanları; son teknoloji lazerler kullanarak ve biraz problem…

Yeni Tıbbi Dereceli Akıllı Saat, Epilepsi İle Yaşamaya Yardımcı Oluyor

Embrace smartwatch onaylanmış bir tıbbi cihazdır. Giyilebilir akıllı sistemler içinde yer alan…

Gelecekteki 6G Ağı İçin Bir Şablon Oluşturma

 Geleneksel ağlar; son teknoloji hesaplama, video analizi ve siber güvenlik gibi bant…