Astronomi ve Uzay

NASA Tarafından Aktif Hale Getirilen Derin Uzay Atom Saati

0

Misyon ekibi; 23 Ağustos 2019 Cuma günü yaptığı açıklamada, otonom derin uzay yolculuğunun önünü açabilecek bir atom saati, geçen hafta başarıyla harekete geçirdi ve yıl boyunca sürecek olan teknoloji demosuna başlamaya hazır. Saat; uzay aracının Dünya’dan yol tariflerini almak için zaman alan işlemlere güvenmek yerine, kendilerini derin uzayda güvenli bir şekilde yönlendirmelerini sağlamak için kritik bir adımdır.

NASA’nın Kaliforniya’daki Pasadena’daki Jet Propulsion Laboratory’de geliştirilen saat; uzay aracının yörüngesini derin uzaydaki haritaya yerleştirebilecek ve uzay aracına binecek kadar küçük olan ilk zaman bekçisi… Daha istikrarlı bir saat, eve daha yakın olan uydulardan daha uzun süre iyi çalışması gereken Dünya’dan daha uzakta çalışabilir.

GPS uydularında kullanılanlar gibi atomik saatler; nesneler arasındaki mesafeyi A noktasından B noktasına bir sinyalin ne kadar sürdüğünü zamanlayarak ölçmek için kullanılır. Uzay araştırması için atomik saatlerin son derece hassas olması gerekir: Bir saniyenin bile hatalı olması, Mars gibi bir gezegene iniş yapmak ya da yüz binlerce insan tarafından kaçırılması arasındaki fark anlamına gelir.

GPS uydularındaki atomik saatlerden 50 kat daha stabil olan cıva-iyon Derin Uzay Atom Saati; dünyadaki kontrollü testlerde kanıtlandığı gibi her 10 milyon yılda bir saniyeyi kaybediyor. Şimdi uzayda bu doğruluğu test edecek.

Navigatörler; şu anda bir uzay aracının yerini tam olarak belirlemek için Dünya’da bulunan, bir soğutucu boyutunda olan atomik saatleri kullanmaktadır. Dünyadan uzay aracına bir sinyal gönderilirken (Dünya’ya geri gönderilmeden önce) dakikalar geçebilir, burada daha sonra uzay aracına geri gönderilen talimatlar oluşturmak için kullanılır. Bir uzay gemisindeki bir saat; uzay gemisinin Dünyadaki navigatörlerin bu bilgiyi göndermesini beklemek yerine; kendi yörüngesini hesaplamasına izin verir. Bu gelişme, görevleri daha da uzağa götürmek ve sonunda insanları diğer gezegenlere güvenle taşımak için serbest bırakacaktı.

Önümüzdeki aylarda, ekip; saatin zamanını (nanosaniyesine kadar) ne kadar iyi tuttuğunu ölçecek. Sonuçlar; teknolojinin astronotların kendilerini başka dünyalara yönlendirmesinde güvenle yardımcı olabileceği bir güne geri sayıma başlar.

Deep Space Atomic Clock, ( Derin Uzay Atomik Saat) Englewood, Colorado’daki General Atomics Electromagnetic Systems tarafından sağlanan bir uzay gemisinde barındırılmaktadır. NASA’nın Uzay Teknolojisi Misyon Direktörlüğü’ndeki Teknoloji Gösterme Misyonları programı ve NASA’nın İnsani Arama ve Operasyonlar Misyon Direktörlüğü’ndeki Uzay Haberleşme ve Navigasyonlar programı tarafından desteklenmektedir.

Spread the love

Prof. Dr. Halet ÇAMBEL

Previous article

Tabaktaki Saat: İnsan Gelişim Saati’nin Taklidi

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up