NASA, ilk kez yoğun nüfuslu bir asteroid etkisini taklit eden bir masaüstü egzersizi için gerçek bir uzay asteroidi kullanacak.

2012 TC4 olarak adlandırılan asteroid, Dünya‘yı tehdit eden bir asteroid değil. NASA, asteroidi 12 Ekim 2017’deki uçuşuyla birlikte gözlem yapmak için bir test nesnesi olarak kullanacak.

NASA, geçmişte diğer federal birimlerle birlikte, saptırma, boşaltma ve afet yardımı gibi bir asteroit etkisinin çeşitli yönlerini prova etmek üzere bu hazırlık tatbikat eğitimlerini yürüttü. Geleneksel olarak bu egzersizler, Arizona Üniversitesi Ay ve Gezegen Laboratuvarı‘ndan Vishnu Reddy’ye, gerçek bir asteroide (NEA) dönen biraz daha gerçekçi bir senaryo önermesine neden olan, varsayımsal çarpanları içermektedir.

Ay ve Gezegen Laboratuvarı‘nda gezegen biliminde yardımcı doçent olan Reddy, “Sorun şu ki, bir sonraki kozmik tehdit için ne kadar hazırız? Bu yüzden, ağı kullanabilmek için gözlemsel bir kampanya önerdik. Sahte bir asteroidin potansiyel bir etkisi için ne kadar hazır olduğumuzu test edeceğiz.” diyor.

Reddy Dünya‘yı tehlikeli asteroitlerden korumaya yönelik çabaları koordine etmekle görevli olan federal kişidir. NASA‘nın Gezegen Savunma Koordinasyon Bürosu(PDCO)’nun Dünya tabanlı savunma ağını değerlendirmek için gözlemsel bir kampanya yürütme önerisini kabul etti. Reddy ve NASA PDCO’nun birlikte yürüttüğü projeyi bilim adamı Michael Kelley yönetecek.

TC4 egzersizinin amacı tüm sistemi gözlemleyerek, modelleme ileöngörebilmektir. Ayrıca 2012 TC4‘ü potansiyel bir çarpma aracı olarak kurtarmak, izlemek ve karakterize etmektir.

15 Şubat 2013’te Rusya’nın Çelyabinsk kentinde patlayan asteroit ile yaklaşık 30 ila 100 feet arasında ölçülen TC4, 5 Ekim 2012’de Pan-STARRS 1 teleskobu tarafından Maui’deki Haleakala Gözlemevinde keşfedildi. Yörünge belirsizliği göz önüne alındığında, asteroid Dünya yüzeyine 6,800 kilometre (4,200 mil) yaklaşacaktır.

Takım İşi

NASA PDCO kampanyasını koordine eden Reddy, “Bu, dünya çapında bir düzineden fazla gözlemevi, üniversite ve laboratuarı içeren bir ekip çalışmasıdır. Böylece gezegen savunma yeteneklerimizin gücünü ve sınırlarını öğrenebiliriz.” dedi.

2012’de keşfedilmesinin ardından, asteroidin yörüngesindeki belirsizlik, zaman geçtikçe daha da arttı. Bu nedenle, yapılacak ilk iş “kurtarmak” olacaktır. Başka bir deyişle, asteroidin tam yolunu çizebilmek. Reddy ve işbirlikçileri, tahmin edilen parlaklığa bağlı olarak, asteroidin Ağustos ayının sonlarında büyük yer-temelli teleskoplar ile tekrar görülebileceğini düşünüyor.

Araştırmanın kıdemli başkan yardımcısı Kimberly Andrews Espy, “UA araştırmasının güçlü yönlerinden birisi, karşı karşıya kaldığımız büyük zorlukların bazılarını çözmede birlikte çalışmak için federal ajanslar veya endüstri ile ortak çalışıyor olmamızdır.” dedi.

“Bu proje, UA’nın yeteneklerini dünya standartlarında görüntülememiz, uzay bilimlerindeki uzmanlığımızı arttırmamız ve harici bir ihtiyaçla eşleştirmenin mükemmel bir örneğidir.” dedi.

UA aynı zamanda en çok asteroid keşfetmiş olan Catalina Sky Survey ve Hafif NEA’ları kurtarıp izleyen Spacewatch projesinin de ev sahibidir. Her iki takım da gezegensel savunma egzersize katılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Bilim insanları holografik bir solucan deliği yaratıp, içinden bir mesaj gönderdi

ABD’de bir araştırma ekibi, holografik bir solucan deliği oluşturdu ve içinden bir…

James Webb Uzay Teleskobu uzak bir gezegende su keşfetti

NASA’nın, uzaya fırlattığı en güçlü uzay teleskobu olan James Webb Uzay Teleskobu…

NASA’nın uzay teleskobu Jüpiter ve uydularını görüntüledi

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu, Jüpiter ile uyduları Europa, Thebe ve Metis’in…

NASA, James Webb teleskobunun gönderdiği ilk fotoğrafı paylaştı

Amerikan Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA) yeni nesil James Webb Uzay Teleskobu’nun…