NASA Yazılım Kataloğu, çok çeşitli teknik uygulamalar için kapsamlı bir yazılım portföyü sunmaktadır.
NASA, geniş bir yelpazede teknik uygulamalar için kapsamlı bir yazılım ürünleri portföyü sunan ve telif ücreti olmaksızın, kamuya ücretsiz olarak sağlayan 2017-2018 yazılım kataloğunu yayımladı.
Hem basılı kopya hem de çevrimiçi ortamda mevcut olan bu yayının üçüncü baskısı, tüm ajans merkezlerinin veri işleme / depolama, işletme sistemleri, operasyonlar, itici güç ve havacılığa katkılarından oluşmaktadır.

Katalog; NASA’nın mekanı keşfetmek ve evren anlayışımızı genişletmek için kullandığı araçlardan birçoğunu içerir. Bir sürü yazılım paketi ilk kez piyasaya sürülüyor.

*Yeni NASA Yazılım Kataloğu, uçuş sırasında bir uçakta buzun etkilerini incelemek ve buz tespit sistemleri oluşturmak için geliştirilen LEWICE kodunu içerir.

NASA’nın Uzay Teknolojisi Misyon Direktörlüğü (STMD) Ortak Müdürü Steve Jurczyk, “Yazılım kataloğu, günümüzün en iyi havacılık uzmanlarının girişimciler, küçük işletmeler, akademisyenler ve endüstriye kullandığı araçlara erişim sağlayarak, inovasyon ekonomisini desteklemedeki yolumuzdur” diyor.
NASA, Nisan 2014’te yazılım kataloğunun ilk sayısını yayınladı ve en geniş resmi özel kod yaratıcısı olan federal bir devlet kurumu tarafından derlenen kamuya açık yazılımların kapsamlı listesi haline geldi. O günden bu yana NASA binlerce yazılım programını öğrenciler, sanayiiler, bireyler ve diğer devlet kurumlarıyla paylaştı.

NASA’nın Teknoloji Transferi Program Yöneticisi Dan Lockney “Yazılım, NASA’nın misyon başarılarının ve bilimsel keşiflerin her birinin kritik bir bileşeni olmuştur. Aslında, bildirilen NASA yeniliklerinin yüzde 30’undan fazlası yazılıma dayalı. Bu araçları diğer sektörlere aktarmaktan memnuniyet duyuyoruz.”

Mevcut yazılımlardan bazıları daha gelişmiş uçaklar ve daha sessiz uçaklar için kodlar içerir. Bazı kodlar için erişim kısıtlamaları geçerli olmakla birlikte, NASA mümkün olduğu kadar hızlı, kolay ve anlaşılır olmasını sağlamak için yazılım paylaşma sürecini son iki yılda otomatikleştirdi ve güncelledi.
Yazılım kataloğu, STMD tarafından ajans için yönetilen, NASA’nın Teknoloji Aktarımı programının bir ürünüdür. Program, keşif ve keşif misyonları için geliştirilen teknolojilerin, halka faydasını maksimize ederek halka açık olmasını sağlıyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Mühendisler LEGO Benzeri Yapay Zeka Çipi İnşa Ediyor

Cep telefonlarının, akıllı saatlerin ve diğer giyilebilir cihazların daha yeni bir model…

Blu-ray’in 10.000 Kat Yoğunluk Sunan, 5D Veri Depolama Teknolojisi

 Southampton Üniversitesi’ndeki bilim insanları; son teknoloji lazerler kullanarak ve biraz problem…

AI; doktorların COVID-19 salgını sırasında yoğun bakım yataklarından en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olabilir

Yeni teknoloji, yoğun bakım ünitesi (YBÜ) tedavisine ihtiyaç duyan hastaları belirleyerek COVID-19…

Doğal Dili Programlama Koduna Çeviren Bir Yapay Zeka Sistemi: Codex

  Yapay zeka araştırma şirketi OpenAI, doğal dili programlama koduna çeviren bir…