Eğitim

Neurofeedback; Öğrenme Başarısını Kontrol Etmeyi Sağlıyor

0

Beynimiz; üzerimizden akan devasa miktarda bilgiyi etkin bir şekilde yönetmek için filtre sistemleri kullanır. Nöronal Alfa Salınımları da bunlar arasındadır. Bazı beyin bölgelerinde bilgi akışını azaltmaya yardımcı olurlar. Salınımlar; özel eğitimden özellikle etkilenebilir. Ruhr-Universität Bochum (RUB) Nöroinformatik Enstitüsü ve RUB Hastanesi Bergmannsheil’deki Nöroloji Anabilim Dalı Nöral Plastisite Laboratuvarı’ndan bir ekip; test konularının dokunsal bir görevde kendi öğrenme başarısını etkileyebileceğini keşfetti.

İnhibisyon ve Disinhibisyon Etkileşimi

Belli bölgelerin inhibisyonu (engellenme) ve dezenfekte edilmesinin etkileşimi sayesinde beynimiz; özellikle önemli uyarıcıların işlenmesini her zaman garanti edebilir. Nöronal alfa salınımları; beynin belirli bölgelerindeki bilgi akışını düzenler. Böylece yeni uyaranların işlenmesi için kapasiteler, serbest bırakılır.

Araştırmacılara göre; Alfa salınımlarının doğru zamanlaması, bilişsel görevlerde ve algı testlerinde performansla güçlü bir şekilde ilişkilidir. Ancak, şimdiye kadar; öğrenme sonuçlarının alfa salınımlarından da etkilenip etkilenmediği açık değildir. Bunu açıklığa kavuşturmak için araştırmacılar; sağlıklı genç insanlara, alfa salınımlarını nasıl yukarı ya da aşağı düzenleyeceklerini öğretti.

Neuroscience News

Düşünceler ve Duygular Salınımları Etkiler

Art arda iki gün boyunca; denekler, Beyin Geribildirimi Eğitimi olarak bilinen ve bilgisayar ekranındaki renkler şeklindeki beyin sinyalleri hakkında, gerçek zamanlı geri bildirim aldıkları deneyime katıldılar.

Araştırmacı Marion Brickwedde: “Bu şekilde, katılımcılar beynin dokunma işlem bölgelerinde alfa salınımlarını yükseltmek veya azaltmak için hangi düşünce veya duyguları kullanabileceklerini öğrenebildiler.”

Bunu takiben, katılımcıların sağ işaret parmağı 20 dakika boyunca elektriksel olarak uyarıldı. Bu, kortikal öğrenme süreçlerini uyarır ve dokunma duyusunu geliştirir. Bu süreç; önceki deneyimlerden, motivasyondan veya dikkatlerden bağımsızdır ve böylece öğrenmenin kortikal temellerinin özellikle etkili bir şekilde araştırılmasını sağlar.

Öğrenme Başarısı Yoğunlaşır veya Yoktur

Alfa salınımlarını başarıyla artırabilen katılımcılar, dokunma duyularında özellikle güçlü bir gelişme yaşadılar. Buna karşılık, alfa salınımlarını azaltan katılımcılar; stimülasyon sonucunda ortalama olarak hiç iyileşmedi.

Bu süreç; hedeflenen bir nöronal kaynak dağılımı ile açıklanabilir. Güçlü alfa salınımları bilgi işlemeyi azaltır; daha sonra önemli gelen bilgiler için mevcut olan birçok nöronal kaynağı serbest bırakır. Alfa salınımlarında olduğu gibi sadece birkaç kaynak mevcutsa, bilgi işlem daha az etkilidir.

Hubert Dinse: “Bu nedenle Alfa neurofeedback eğitimi; günlük, rehabilitasyon veya klinik bağlamda öğrenme başarısını arttırmanın bir yolu olabilir.”

Spread the love

AI, İşaret Dilini Öğrenmenize Nasıl Yardımcı Olabilir?

Previous article

Twitter’da Siber Zorbalığa Karşı Yeni Yöntem

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up