Teknoloji

Nihai Bir Mobilite Aracı: Elevate

0
Hyundai’nin CES 2019’daki en çılgın standlardan birine sahip olduğundan emin olabilirsiniz. Çünkü Elevate adı verilen yeni araç, global bir otomobil markasından değil, Rinspeed’den geliyor. Farklı bir süspansiyon kaldırma tarzı kullanan robot-bacaklı Elevate, en zorlu 4×4’leri bile zorlayabilecek olan arazide kolayca hareket edebilir.

Yürüyen elektrikli konsept otomobiline “nihai bir mobilite aracı” (UMV) diyen Hyundai, tekerlekleri kemerlerin altından çekerek çıkarır ve onları bir robotik bacak dörtlüsüne bağlar. Elevate, yol ve moloz üzerinde basitçe yuvarlanmanın yerine diğer araçlardan farklı olarak adım atabilir ve tırmanabilir.

Hyundai gelecek pazartesi günü gerçekleşecek resmi ilk buluşma yaklaşana kadar ek detayları elinde tutuyor, ancak fuarda gerçek bir prototip olacağına söz veriyor. Ayrıca bu olayın videosunu da görmeyi umuyoruz.

Elevate, dışarıdaki herhangi bir Hyundai’ye benzemese de, bize 2015’te tanıştığımız Swincar Spider, nam-ı diğer Örümcek Araba’yı hatırlatıyor. Bu araç tasarımı sayesinde birçok off-road aracın bile geçmekten zorlanacağı yerleri rahatlıkla geçmeyi başarıyordu. Araç tamamen bağımsız süspansiyon sistemine ve büyük kontrol kollarına sahipti. Yüzey ne kadar bozuk olursa olsun dört tekerleğin yerde kalması sayesinde inanılmaz engelleri bile kolaylıkla aşabiliyordu. Örümcek arabanın en önemli özelliklerinden biri de üzerinde 4 adet motorun bulunuyor olmasıydı.

Hyundai yeni teknolojilere dikkat çekmeye devam ediyor: parmak izi tarayıcılarını geçtiğimiz hafta Elevate özel gösteriminden önce duyurdu. Aynı zamanda üzerinde çalıştığı otomatik bir kablosuz şarj/park sistemini gösteren bir video yayınladı; Sürücü, araçtan indikten sonra sistemi akıllı telefondan etkinleştirerek, akü dolu olduğunda normal bir park yerine bırakmadan önce aracın kendisini kablosuz bir şarj bölmesine sürmesini ister.

Spread the love

Nöronları Işık İle Kontrol Etmek

Previous article

Çalışanları, Rehin ve Soygun Durumlarına Hazırlamak için VR Kullanımı

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up