Kültür-Sanat

Notre Dame Katedrali’nin Dijital Taraması Restorasyon İçin Umut Veriyor

0

Victor Hugo, Seine Nehri’nden biraz yukarıda Panthéon’da yatıyor. 19’uncu yüzyılda “Notre Dame’ın Kamburu” kitabını yazarak, insan eliyle yıkılmaktan kurtardığı Notre Dame Katedrali dün yandı. İsyanları, iç savaşları ve iki cihan harbini ayakta atlatmış katedral; renovasyon çalışmaları sırasında (muhtemelen) insan ihmaline ya da kazasına kurban gitti.

Ancak Miras Uzmanları; bir sanat tarihi profesörü tarafından gerçekleştirilen, Notre Dame Katedrali’nin kapsamlı bir dijital taramasının dünkü yıkıcı yangının ardından yeniden inşasına yardım edebileceğini söyledi.

New York Vassar Koleji’nden Profesör Andrew Tallon; binayı, Notre Dame’in destekçisi olan ABD merkezli yardım kuruluşunun kurucusu ve yöneticisi olarak binayı taramak için tripod monteli bir Leica Geosystems Lazer Tarayıcı kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron; kulesi yangında yıkılan 850 yıllık Gotik Katedral’in yeniden inşa edileceğini, yetkililerin Profesör Tallon’un verilerinden yararlanmak isteyip istemediğinin henüz belli olmadığını belirtti.

Ancak koruma uzmanları; katedralin orijinal yapımına sadık kalarak, yeniden inşa edilmesine yardımcı olmak için kullanılabileceğini öne sürdüler.

Vassar Koleji Profesörü Lindsay Cook: “Veriler yeterli. Yaratılmış bazı görüntüler var, ancak bir araya getirip, yeni görüntüler oluşturmanın başka yolları da var. Hammadde gelecekteki oluşacak sahneler için orada olacak…”

Notre Dame’da; yangın çıktığında taşta ortaya çıkan çatlakları gidermek için yenileme çalışmaları yürütüyordu, ancak yangının nedeni henüz belli değil.

Paris savcılığı, “yangının kazayla oluştuğu” hakkında soruşturma başlattığını söyledi.

Yangın şimdi söndürüldü ve iki çan kulesi de dahil olmak üzere binanın ana yapısı kurtarıldı.

Spread the love

Hastanın Kendi Dokusu Kullanılarak Basılmış, İlk 3D Kalp

Previous article

Yeni Bilimsel Cihaz; Kar Yağışıyla Elektrik Üretiyor

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up