Khan Academy Türkçe ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü yeni bir işbirliğine imza attı. İstanbul genelinde uygulanacak olan programla herkese, her yerde, kendi hızında, dünya standartlarında ve ücretsiz eğitim olanağı sunan Khan Academy Türkçe’nin, okullardaki kullanımının yaygınlaştırılması amaçlanıyor. İlk olarak Ataşehir ilçesinde bulunan bütün ortaöğretim kurumlarında görev alan Müdür, Müdür Yardımcısı ve Matematik öğretmenlerinin katıldığı çalışma diğer ilçelerle devam edecek.

Eğitimde fırsat eşitliğine destek amacıyla yola çıkan ve üçüncü yılını tamamlamadan 10 milyon derse ulaşan ücretsiz öğrenim platformu Khan Academy Türkçe’den daha fazla öğretmenin ve öğrencinin yararlanması için, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte öğretmenlere yönelik düzenlenen bilgilendirme ve eğitim programlarının ilki gerçekleşti.

Khan Academy Türkçe’nin okullardaki kullanımının yaygınlaştırılmasına yönelik ilk toplantısı Ataşehir ilçesinde bulunan ortaöğretim kurumlarında görev alan Müdür, Müdür Yardımcısı ve Matematik öğretmenlerinin katılımıyla Ataşehir Dilek Sabancı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ev sahipliğinde düzenlendi. Bilgilendirme semineri ve öğretmenlerin Khan Academy Türkçe kullanımına yönelik atölye çalışmalarının yapıldığı programa Khan Academy Türkçe Direktörü Alp Köksal, Ataşehir Dilek Sabancı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Gazi Saraç ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nü temsilen Ortaöğretimden Sorumlu İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Serkan Gür katıldı.

Dünyada kabul görmüş ve kendini kanıtlamış bir sistem
Khan Academy’nin bu alanda dünya genelinde kabul görmüş bir sistem olduğunun altını çizen İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ortaöğretimden Sorumlu İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Serkan Gür şunları söyledi: “Yeni nesilleri yetiştirmekle görevli olan öğretmenler yeni teknolojiler sayesinde daha da güçlenecek. Khan Academy bu alanda dünya genelinde kabul görmüş milyonlarca kullanıcıya ücretsiz öğrenim imkanı ulaştırmış, kendini kanıtlamış bir sistem. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği protokolü bulunan Khan Academy Türkçe platformunun okullarda kullanımının yaygınlaşması için planladığımız bilgilendirici seminerler serisinin ilk toplantısını gerçekleştirmekten özellikle mutluluk duyuyoruz.”

Yeni teknoloji ile her öğrenci kendine uygun hızda öğrenebilir
Programın ilk kısmında eğitim teknolojileri ile ilgili bilgiler paylaşan Khan Academy Türkçe Direktörü Alp Köksal daha sonra Khan Academy Türkçe platformunun sunduğu özellikler ile birlikte öğrenci ve öğretmenlere sağladığı kolaylıkları anlattı. Eğitim videolarından ve platformun öğretmen panelinden örnekler gösterilen seminerde, yeni teknolojilerin desteğiyle her öğrencinin kendine en uygun hızda öğrenmesinin mümkün olduğu ve Khan Academy Türkçe’nin ücretsiz bir kaynak olarak öğrencilerin sınıf içinde aldıkları bilgileri pekiştirmeleri için önemli bir destek imkanı sunduğu vurgulandı. “Sınıfta arkadaşlarının gerisinde kalıyor, ağır öğreniyor dediğimiz öğrencileri kazanmak için tam öğretmeliyiz; öğrencilerin ustalaşarak ve eksiksiz öğrenmelerini sağlamak için takviye kaynak olarak Khan Academy Türkçe platformundan faydalanabilirsiniz” diye konuşan Köksal, Khan Academy ve benzeri platformların öğretmenlere pek çok kolaylık sunarak zaman kazandırdığına da dikkat çekti. Köksal konuşmasını “Eğitim sınıf içinde gerçekleşir; yeni eğitim teknolojilerini kullanarak sınıf içinde öğretmen ve öğrencinin birebir geçirdiği değerli zamanı arttırmayı, teknolojiyi takviye olarak kullanarak sınıftaki insan faktörünü ön plana çıkarmayı amaçlıyoruz” sözleriyle noktaladı.

www.khanacademy.org.tr ve tr.khanacademy.org adreslerinde 4000 ders videosu ve 150.000 alıştırma şu anda Türkçe olarak yayınlanıyor. Khan Academy Türkçe’nin dersleri ilkokul seviyesinden üniversite seviyesine kadar matematik, fen bilimleri, sosyal bilimler, iktisadi bilimler, uzay bilimleri ve tıp gibi konularda geniş bir alanı kapsıyor. Ayrıca, Khan Academy Türkçe dersleri altyazı seçeneği ile sunuluyor ve böylece işitme engelli kullanıcılar için de bir kaynak oluşturması amaçlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Tüm Makaleler

Zaman Makinası Gerçek Oldu

Gelişen teknoloji sayesinde güzellik uğruna ameliyat olmayı tercih etmeyen kişiler için daha…

Samsung Galaxy Deneyiminin Merkezinde Yer Alan Yeni Nesil Akıllı Telefonlarını Tanıttı

Samsung Electronics, Galaxy ürün ailesinin en yeni üyeleri Samsung Galaxy S7 ve…

İnsülinden Korkmayın

Diyabet, vücudunuzda pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya…