Eğitim

Okumanın En İyi Dili

0

Delaware Üniversitesi‘nden Steven Amendum tarafından ortaklaşa hazırlanan yeni bir çalışma; anaokuluna girdiklerinde ana dillerinde güçlü erken okuma becerisine sahip çocukların, anaokulundan dördüncü sınıfa kadar İngilizce okuma yeteneklerinde daha büyük bir gelişme yaşadıklarını keşfetti.Araştırmacılar; öğrencilerin İngilizce’yi ne kadar iyi konuştuğunu belirlediklerinde, anadili okuma becerilerinin, (anaokuluna girişte bile) öğrencilerin zaman içindeki gelişiminde daha önemli olduğu ortaya çıkardı. Örneğin; anaokuluna girişte daha fazla İspanyolca okuma becerisine sahip çocuklarla, İngilizce konuşmakta daha akıcı olan ancak İspanyolca okuma konusunda daha az yetenekli olan İspanyolca konuşan akranlarında bile, zaman içinde daha olumlu sonuçlar alındı.

Veriler; daha zayıf İspanyolca okuma becerileriyle anaokuluna giren öğrencilerin İngilizce okuma becerilerinde yaşıtlarının gerisinde kaldığını gösterdi. Başlangıçta İngilizce konuşabilmek için daha güçlü bir yetenek sergilese de, bu bulgu; zaman içinde doğru çıktı.

UD Eğitim ve İnsan Gelişimi Koleji Okuryazarlık Eğitimi Profesörü Amendum: “Bu, İspanyolca okuma yeterliliğinin, erken dönemde İngilizce okuma gelişiminde öğrencinin İngilizce konuşma yeterliliğinden daha büyük bir rol oynadığını gösteriyor.”

Araştırmacıların ebeveynler için basit bir mesajı var: “En iyi konuştuğunuz diliniz (anadiliniz) ne olursa olsun çocuklarınıza okuyun. Sizinle okumayı öğrendikleri bu becerileri, hangi dili kullanırsanız kullanın, onlar tarafından sınıfta tercüme edilecektir.”

İspanyolca konuşulan iki dilli öğrencilerin İngilizce okuma başarısı üzerine çok fazla araştırma olsa da, bu çalışmalara neyin katkıda bulunduğuna dair çok az sayıda çalışma vardır.

UD’de okuryazarlık eğitimi profesörü Steven Amendum’a göre, çocukların iki dilli olmalarına ve iki taraflı olmalarına yardımcı olmak her zaman büyük ve uzun vadeli bir sonuçtur. /phys

İlkokul sınıflarındaki iki dilli öğrenciler için; yeni bir dilde okumayı öğrenmek, hem anadilde hem de yeni dilde dilin iki kez işlenmesini içerir. Amendum’a göre, araştırmacıların bulguları öğrencilerin birinci dilde sahip oldukları bilgilerin ikinci bir dil öğrenmelerine yardımcı olabileceği fikrini desteklemektedir. Bu, Diller Arası Aktarma olarak bilinir.

Amendum, 2014’ten beri, Delaware öğretmenleriyle; İngilizce öğrenmede çocuklara yardımcı olmak için İspanyolca’dan yararlanmak üzere öğretim teknikleri üzerinde çalıştı. Bunu yapmanın bir yolu, bu genç öğrencilere İngilizce-İspanyolca bilişlerini anlamalarına yardımcı olmaktır. Örneğin; aile ve familia, fil ve elefante veya okyanus ve océano gibi her iki dilde benzer görünen veya benzer anlamlara sahip kelimeler.

Benzer şekilde, çocuğun kod çözme becerisini geliştirmek, her dilde farklı harflerin çıkardığı seslerdeki benzerlik ve farklılıkları anlamalarına yardımcı olabilir ve daha sonra daha fazla okuma akıcılığı ve büyümesine yol açabilir.

‘Ana Dili Görmezden Gelemeyiz’

Çalışılan örneklem için Amendum; anadili İspanyolca okumanın öneminin ne kadar net olduğu ve anaokuluna girerken çok erken – gelişimsel olarak ortaya çıkmasının şaşırtıcı olduğunu belirtti.

Amendum: “Ana dili görmezden gelemeyiz. Çocukların iki dilli ve iki taraflı olmalarına yardım etmek her zaman çocuklar için uzun süreçli bir sonuçtur. Çocuğun yerel erken okuma ve dil becerilerini desteklemek, öğretmenlerin ve ailelerin öğrencilerin ilk dili nasıl kullanabileceklerini anlamalarına yardımcı olmak istiyoruz.”

Amendum; çalışmanın sonuçlarının özellikle çekici olduğunu, çünkü daha küçük çalışma sonuçlarının belirli bir bölgeye özgü olmasına rağmen, bu çalışmanın bulguların coğrafyaya bakmaksızın ülke genelinde geçerli olabileceğini gösterdiğini belirtti.

Spread the love

Aynı Anda İki Yerde 2000 Atom: Kuantum Süperpozisyonunda Yeni Bir Rekor

Previous article

Doç. Dr. Özlem Tokuşoğlu Üzümden Şeker Üretti

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up