OpenAI’nin yeni üretken Sora aracı geçtiğimiz hafta boyunca canlı teknoloji tartışmalarına yol açarak hayranlar ve eleştirmenler arasında hem coşku hem de endişe yarattı.

Sora; derin öğrenme, doğal dil işleme ve bilgisayarla görmenin entegrasyonunu önemli ölçüde geliştirerek metinsel komutları ayrıntılı ve tutarlı, gerçekçi video içeriklerine dönüştüren bir metinden videoya modelidir.

Meta’nın Make-A-Video’su gibi önceki metinden videoya teknolojilerinin aksine Sora; yorumlayabildiği görsel veri türü, video uzunluğu ve çözünürlüğü ile ilgili sınırlamaların üstesinden gelebilmektedir.

OpenAI’nin gösterdiği kadarıyla Sora, kısa kliplerden tam dakikalık anlatılara kadar çeşitli uzunluklarda ve yüksek çözünürlükte videolar oluşturarak çok çeşitli yaratıcı ihtiyaçları karşılayabiliyor.

Resmi bir çıkış tarihi açıklanmamış olsa da, OpenAI’nin tipik halka açık sürüm modeline bakılırsa, Sora muhtemelen önümüzdeki aylarda halka açık olacak. Şimdilik sadece uzmanlar ve birkaç sanatçı ve film yapımcısı tarafından kullanılabiliyor.

Sora nasıl çalışır?

Sora’nın inovasyonunun temelinde, metin tabanlı uygulamalar tarafından yapay zekanın işlenmesi için kelimelerin jetonlara ayrılmasına benzer şekilde, görsel verileri kolayca anlayabileceği ve manipüle edebileceği bir formata dönüştüren bir teknik yatıyor.

Bu süreç, video verilerinin daha yönetilebilir bir forma sıkıştırılmasını ve yamalar veya segmentlere ayrılmasını içerir. Bu segmentler, Sora’nın yeni videolar oluşturmak için yeniden düzenleyebileceği yapı taşları gibi hareket eder.

Sora; yeteneklerine ulaşmak için derin öğrenme, doğal dil işleme ve bilgisayarla görmenin bir kombinasyonunu kullanıyor.

Derin öğrenme, verilerdeki karmaşık desenleri anlamasına ve oluşturmasına yardımcı olur, doğal dil işleme, video oluşturmak için metin istemlerini yorumlar ve bilgisayar görüşü, görsel içeriği doğru bir şekilde anlamasını ve oluşturmasını sağlar.

Sora; yüksek kaliteli görüntüler ve videolar üretmede özellikle iyi olan bir model türü olan difüzyon modelini kullanarak gürültülü, eksik verileri alabilir ve bunları net, tutarlı video içeriğine dönüştürebilir.

Sora’nın yaklaşımı, metinsel girdiye dayalı video içeriği oluşturmak için ölçeklenebilir ve uyarlanabilir bir yöntem sunarak, yoğun manuel çaba gerektiren CGI karakter oluşturma ve genellikle etik güvencelerden yoksun olan geleneksel deepfake teknolojilerinden farklıdır.

Bu işletmeler için ne anlama geliyor?

Sora’nın en dikkat çekici yönlerinden biri, çeşitli video formatlarını ve boyutlarını desteklemesi, profesyonel bir görünüm için çerçeveleme ve kompozisyonu geliştirmesi ve görüntüleri canlandırmak veya videoları genişletmek için metin, resim veya videoları istem olarak kabul etmesi nedeniyle esnekliğidir.

Sora’nın ortaya çıkışı, farklı sektörlerdeki işletmeler için önemli fırsatlar sunuyor. Yakın gelecekte, önemli uygulamalara sahip olabilecek iki temel alan vardır.

İlk alan pazarlama ve reklamcılıktır. ChatGPT’nin bir pazarlama ve içerik oluşturma aracı haline gelmesi gibi, işletmelerin Sora’yı da benzer nedenlerle kullanmasını bekleyebiliriz.

Sora’nın halka açılmasıyla birlikte markalar ve şirketler pazarlama kampanyaları, sosyal medya ve reklamlar için son derece ilgi çekici ve görsel olarak çekici video içerikleri oluşturabilecekler.

Metinsel istemlere dayalı özel videolar oluşturma yeteneği, daha fazla yaratıcılık ve kişiselleştirmeye olanak tanıyacak ve muhtemelen markaların kalabalık bir pazarda öne çıkmasına yardımcı olacaktır.

Sora’nın etkileyebileceği ikinci alan eğitim ve öğretimdir. Şirketler Sora’yı belirli konulara veya senaryolara göre uyarlanmış eğitim ve öğretim videoları geliştirmek için kullanabilir. Bu, çalışanlar ve müşteriler için öğrenme deneyimini geliştirebilir, karmaşık bilgileri daha erişilebilir ve ilgi çekici hale getirebilir.

E-ticaret gibi diğer sektörler de Sora’nın gelecekteki uygulamaları için umut verici bir potansiyele sahiptir. Perakendeciler, ürünleri daha ilgi çekici ve etkileşimli bir şekilde etkili bir şekilde sergileyen dinamik ürün tanıtımları oluşturabilir.

Bu, özellikle ürünlerin statik görüntüler veya metinlerle kolayca aktarılamayan belirli yönlerini vurgulamak isteyen şirketler için veya ayrıntılı bir açıklama gerektiren ürünlerin reklamını yapmak için faydalı olacaktır.

Sora ayrıca, sanal deneme deneyimlerini kolaylaştırarak, müşterilerin giysi veya aksesuar gibi bir ürünün fiziksel bir provaya gerek kalmadan üzerlerinde nasıl görüneceğini görselleştirmelerine olanak tanıyarak çevrimiçi alışverişle ilgili belirsizliği önemli ölçüde azaltabilir. Bu da daha iyi bir yatırım getirisi sağlayabilir.

Önümüzdeki temel zorluklar nelerdir?Önümüzde önemli fırsatlar olsa da OpenAI, düzenleyiciler ve kullanıcıların telif hakkı sorunları, etik kaygılar ve artan dijital gürültünün sonuçları gibi zorluklara yol açabilecek temel faktörleri dikkatle değerlendirmeleri gerekiyor.

Sora’nın gerçeğe yakın video içeriği üretme kabiliyeti sayesinde, istemeden de olsa mevcut telif haklarını ihlal eden videolar oluşturma riski bulunuyor. OpenAI, telif hakkı ihlali ve fikri mülkiyet sorunları nedeniyle halihazırda birkaç kez dava edilmiştir.

OpenAI, Sora’yı eğitmek için kullanılan verilerin nereden geldiğini açıklamadı, ancak New York Times’a sistemi kamuya açık ve telif hakkı sahiplerinden lisanslı videolar kullanarak eğittiğini söyledi.

Teknoloji aynı zamanda, özellikle deepfake videoların veya yanıltıcı içeriklerin oluşturulmasıyla ilgili etik soruları da gündeme getirmektedir.

Kötüye kullanımı önlemek için yönergeler ve önlemler oluşturmak, teknolojiye olan güveni korumak için çok önemli olacaktır. OpenAI, web sitesinde yayınladığı bir yazıda, modeli kamuya açıklamadan önce test etmek üzere uzmanlarla birlikte çalıştığını belirtti.

Daha fazla işletme ve birey Sora’ya erişim sağladıkça, düşük kaliteli veya alakasız video içeriklerinde bir artış potansiyeli ortaya çıkıyor ve bu da kullanıcıları bunaltabilecek “dijital gürültünün” artmasına neden oluyor. İçeriği filtrelemenin ve düzenlemenin yollarını bulmak, üstünlüklerini korumak isteyen işletmeler için giderek daha önemli hale gelecektir.

Son olarak, ama kesinlikle en az değil, Sora’nın içerik yaratıcıları için iş piyasasını nasıl etkileyeceği sorusu… Sora, ChatGPT gibi video üretiminin belirli yönlerini otomatikleştirme potansiyeline sahip olsa da, yakın zamanda insan yaratıcılığının ve içgörüsünün yerini alması pek olası değil.

Bunun yerine Sora, içerik oluşturucuların yeteneklerini geliştiren ve daha yüksek kaliteli içerikleri daha verimli bir şekilde üretmelerini sağlayan bir araç olarak hizmet edebilir. Her teknolojik ilerlemede olduğu gibi, önemli olan profesyonellerin Sora’yı kendi iş akışlarına entegre etmenin yollarını bulmaları ve kendi becerilerini ve yaratıcılıklarını tamamlamak için Sora’nın güçlü yönlerinden yararlanmaları olacaktır.

Kaynak://techxplore.com/news/2024-02-openai-generative-tool-sora-revolutionize.html

You May Also Like

Mühendisler LEGO Benzeri Yapay Zeka Çipi İnşa Ediyor

Cep telefonlarının, akıllı saatlerin ve diğer giyilebilir cihazların daha yeni bir model…

AI; doktorların COVID-19 salgını sırasında yoğun bakım yataklarından en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olabilir

Yeni teknoloji, yoğun bakım ünitesi (YBÜ) tedavisine ihtiyaç duyan hastaları belirleyerek COVID-19…

Doğal Dili Programlama Koduna Çeviren Bir Yapay Zeka Sistemi: Codex

  Yapay zeka araştırma şirketi OpenAI, doğal dili programlama koduna çeviren bir…

AI’ye Karanlıkta Renkleri Tanımlamayı Öğretmek

California Üniversitesi‘ndeki bir araştırma ekibi, karanlıkta sınırlı renk görüşü sağlamak için derin…