Londra merkezli tasarımcı Ryan Yasin’in, havacılık mühendisliği alanındaki deneyimleri bebeklerle birlikte büyüyecek sürdürülebilir kıyafetler serisini oluşturdu.

24 yaşındaki tasarımcı büyüyen bebeklere ve çocuklara uyum sağlamak için genişleyen, dayanıklı katlanmış kumaştan yapılmış bir çocuk giyim tarzı oluşturarak prestijli James Dyson ödülünü kazandı.

Ryan Yasin, giyim endüstrisinde sürdürülebilirliğin olmamasına dikkat çekerek bebeği ve yeğeni için satın aldığı giysilerin çok çabuk küçülmesine kızarak, havacılık mühendisliği derecesi ile ödüllendirilen deneyimini bilimsel ilkeleri kullanarak eşsiz malzemeyi geliştirdi.

Ryan Yasin, Petit Pli‘yi “dünyanın en gelişmiş çocuk giysileri” olarak adlandırmayı hedefliyor. Su geçirmez, makinede yıkanabilir ve geri dönüşümlü üretilen bebek giysileri üç aydan ile üç yıl arası yaş grubuna uygun, belirgin katlanmış hafif kumaştan meydana geliyor.

Çoğu çocuk, iki yaşına gelene kadar 7 beden büyür. Ebeveynler, çocuğu üç yaşına gelmeden önce, ortalama 2.000 £ bebek kıyafeti harcaması yapar. Yüksek maliyet ve sınırlı ömrün yanı sıra, konfeksiyonların seri üretimi atık su tüketimi ve karbon emisyonu yoluyla çevre üzerinde büyük baskı oluşturur.

Yasin, gençlerin ilk “büyüme atışları” na geçmeleri için dayanıklı ve pratik giysileri modellendirerek teknolojiyi tekstille birleştirmeyi planladı. Şimdiye kadar oluşturduğu bebek, pantolon ve üstleri, efsanevi Japon tasarımcı Issey Miyake tarafından aranan kıyafetlerin küçük sürümlerine benziyor.

Petit Pli, Yasin’in Londra İmparatorluk Koleji’nde eğitim aldığı sözde negatif Poisson oranı kullanarak çalışıyor. Uzatıldığında, bu orana sahip malzemeler (oksetikler olarak bilinir) kalınlaşır ve aynı anda iki yönde genişleyebilir. Bu fenomen stentlerde ve biyomedikal implantlarda zaten kullanılıyor.

Yasin bugüne kadar Petit Pli için 500’ün üzerinde prototip geliştirdi. 2.000 £ ödül parası ile potansiyel yatırımcılarla tartışmaya devam ederek üretim alanını genişletmeyi planlıyor. Yasin, büyük bir İngiltere perakendecisi ile görüşmelerde bulundu ve ilk giyimlerin İngiltere’de birkaç ay sonra satışa çıkacağını ümit ediyor.

“Çözümümü destekleyen ve tanıyanların olması harika. Ödül parası ek bir bonus ama nasıl kullanacağımı biliyorum. Ar-Ge’yi desteklemenin yanı sıra, Petit Pli‘yi bir sonraki seviyeye götürecek disiplinler arası bir uzman ekibi oluşturmamda yardımcı olacaktır. Amacım, Dünya çapındaki ebeveyn pazarını ele geçirmek ve moda endüstrisindeki kaynakları tüketme şeklinize somut bir fark yaratmak.” dedi.

Yasin, sürekli pili kullanarak Petit Pli‘deki auxetik özelliklerini yakalamıştır. Katlar, katlanarak veya genişleyerek ve çocuğun yanında hareket etmesine izin verecek şekilde her iki yönde de hareket eder. Isıl işlem, yıkama çevrimi boyunca bile bu özellikleri sabitler. Giysiler uzun ömürlü olacak şekilde tasarlanmıştır ve cebe sığacak kadar küçülebilir.

Yasin, tedarik zincirindeki herkese ulaşmasını sağlamakla birlikte giysileri rekabetçi fiyatlarla tutmayı hedefleyeceğini belirtti.

Buluşu, Ekim ayında ilan edilen James Dyson Ödülünün son ayağında uluslararası ödüle layık görüldü ve ödül parası olarak 30.000 Pound daha ödenecek.

James Dyson’un buluşu 23 ülkede faaliyet gösteriyor. Ödül Üniversite seviyesindeki öğrencilere ve yeni ürün tasarımı, endüstriyel tasarım ve mühendislik mezunlarına da açıktır. Yaratıcı tasarım çözümlerini çevreyi göz önünde bulundurarak küresel problemlere çözüm üretilmesini sağlıyor ve ödüllendiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Yeni Tıbbi Dereceli Akıllı Saat, Epilepsi İle Yaşamaya Yardımcı Oluyor

Embrace smartwatch onaylanmış bir tıbbi cihazdır. Giyilebilir akıllı sistemler içinde yer alan…

Su krizine çözüm: Deniz suyundaki tuzu yüzde 99,9 filtreleyebilen yeni bir teknoloji geliştirildi

Küresel ısınma ve insan faaliyetleri nedeniyle, gezegenimiz her gün daha fazla zarar…

Multifonksiyonel Lens Sensör Sistemi, Akıllı Kontaklarda Devrim Yaratabilir

Dünya genelinde kronik sağlık riskleriyle birlikte son olarak COVID-19 salgınının etkisi; gerçek…

Giyilebilir Uygulamaları Genişletmek İçin “Dönüştürücü Elektronik Sistemler“

Cildimize bağlandığında yumuşayan ve deforme olabilen bir el tipi elektronik alet düşünün. …