BitPay Ticari Faaliyetler Başkanı Sonny Singh tarafından yapılan açıklamaya göre, BitPay platformu üzerinden yapılan işlem hacmi 18 katına çıktı. Bu büyümenin büyük oranda Amazon ve Google AdWords gibi iş ortaklarının bitcoin kabul etmeye başlaması sayesinde gerçekleştiği belirtilirken, döviz kuru farkı gibi uluslararası para transferini zorlaştırıcı etkenler olmadığı için global iş ortağı ağlarında bitcoin kullanımının patlama yaptığına dikkat çekildi.

Bitcoin ile ABD’deki bir kullanıcıya para göndermek, Afrika’daki birine para göndermek kadar kolay, üstelik alıcı kişinin herhangi bir banka hesabı olması da gerekmiyor. Pek çok ülkede alıcılar yerel bir bitcoin döviz bürosunda parayı bozdurabiliyor ya da yine bitcoin kabul eden işletmelerde doğrudan kullanabiliyorlar.

 

“Bitcoin, geri ödeme talebi ve kimlik hırsızlığı ihtimali olmaksızın, kredi kartlarından çok daha ucuz işlem yapıyor. Bu nedenle, kredi kartı işlem maliyetleri %2-%6 aralığında iken BitPay gibi bit işleyiciler, tüccar hizmetleri ücretleri ortalama %1 -%2 arasında komisyonla çalışabiliyor. Kredi kartı ücretleri, iadenin ters ibraz edilmesi veya ödeme dolandırıcılığı için tacirin kendi masrafını karşılamadığından, kredi kartı, bitcoin karşısında yetersiz kalıyor.”

 

Singh örnek olarak Türkiye’de PayPal’ın pazardan çekilmesiyle boşalan alanın bitcoin tarafından doldurulduğuna dikkat çekti. Türkiye’de reklamcıların ve iş ortağı ağlarının ödemeleri bitcoin ile alıp gönderdiğini belirten BitPay yetkilisi, bu işlemlerin doğrudan sansürlenemediğini hatırlattı. Bu sayede Türkiye’de bitcoin popülaritesi hem online ödemelerde hem de genel ticarette hızla artıyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Amazon, Snackable AI şirketini satın aldı

Amazon, podcast projelerini güçlendirmek için ses içeriği keşif motoru Snackable AI şirketini…

Kredi Kartı Sahtekarlık Tespitinde Yanlış Pozitiflerin Azaltılması

Model, şüpheli etkinliği daha doğru bir şekilde işaretlemek için işlem verilerinden granüler…

İsveç’te Yapay Zeka ve Robot Dönemi: İş Mülakatlarında Ayrımcılığı Önlemek İçin Robot Kullanıldı

Yapay zeka teknolojisi ve robotlar son yıllarda günlük hayatımızın bir parçası haline…

Blockchain Tabanlı Akıllı Telefon: XPhone

Blockchain teknolojisini günlük yaşam içerisindeki cihazlara entegre etmek için çalışan Pundi X…