Akıllı Sistemler

Pil Gerektirmeyen Cilt Yaması Biyobelirteç Sensörü

0

Uluslararası bir araştırmacı ekibi, pil gerektirmeyen biyobelirteç sensörü işlevi gören bir cilt yaması geliştirdi.

Biyobelirteç sensörleri Fitbit gibi cihazlar tarafından popüler hale gelmiştir. Ancak araştırmacılar, bunların tipik olarak hantal olduğunu ve yalnızca mekanik etkinlikleri ölçtüğünü ifade ediyor. Bu yeni çalışmada, araştırmacılar iş yerinde biyolojik süreçleri gerçek zamanlı olarak ölçen bir cihaz geliştirdi: ter bileşenlerini test ederek iç vücut hakkında bilgileri tespit eden yumuşak bir cilt yaması.

Yama cilde takıldığında teri içine çeken küçük deliklere sahiptir. Ter örnekleri, doğal olarak küçük toplama haznelerine yol açan mikro kanallar boyunca hareket eder. Haznelerin her biri ayrı bir test bölgesi olarak hizmet eder. Bir tanesi ne kadar ter üretildiğini ölçer, diğeri ise pH seviyelerini renk değişimleri ile test eder. Bir diğerlerinde laktat veya glukoz ile reaksiyona giren kimyasal reaktifler bulunur. Güce ihtiyaç duyan bileşenler, bunu akıllı telefonlar gibi elektronik cihazlardan yayılan radyo dalgalarından alır. Benzer şekilde, cihazdan gelen veriler bir akıllı telefon tarafından okunabilir (yakın alandaki iletişim teknolojisini kullanarak) ve kullanıcı veya doktorlar tarafından kolayca yorumlanabilecek bir forma dönüştürülebilir. Araştırmacılar, terdeki elementlerin kistik fibroz, dehidrasyon ve elektrolit seviyeleri gibi şeyler için işaretler içerdiğini belirtmektedir. Bu yama aynı zamanda sporculara bedenlerinin yarışma sırasında nasıl dayandıklarına dair gerçek zamanlı bir test sağlayabilir.

Bir yama formatı vücuda bağlanan cihazlardan daha rahat kabul edilir ve bu nedenle kullanılması daha muhtemeldir. Yamalar, su altı dahil hemen hemen her ortamda kullanılabilir. Araştırmacılar bunun, vücutta; belirli bir birey için belirli koşullarla ilgili olan elementleri, izlemeye adanmış kişiselleştirilmiş sistemler için ideal olduklarını, ayrıca, yamanın kanal kısmının tek kullanımlık olduğunu; yani yamanın birçok kez kullanılabildiğini ve böylece maliyetleri düşürdüğünü ifade ederler.

Spread the love

Beynin Beslenme Ve Hafıza Merkezleri Arasında Beklenmedik Bağlantı

Previous article

İstatistik Öğrenme Kaygısına Çözüm Olan “Ağ Bilim Tekniği”

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up