Yeni araştırmalara göre, elektroensefalografi (EEG) cihazı baş yaralanması sonrasında bir hastanın beyin kanaması olup olmadığını hızlı ve etkili bir şekilde belirleyebilir.

Geçen yıl, ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Travmatik beyin hasarının (TBI) değerlendirilmesi için Ahead 300’ü (BrainScope Company Inc) temizledi.

Mobil cihaz EEG, patentli algoritmaları, makine öğrenimini ve akıllı telefon teknolojisini bir araya getiriyor.

Çok bölgeli çalışma acil servise gelen kafa travması geçirmiş 720 erişkin hastayı kapsıyor. İntrakranyal kan varlığı ile% 92-97 arasında bir sensitivite ve hematom travmalarda% 93-98 duyarlılık gösterdi.

Baltimore, Maryland Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi Medscape Medical News’e verdiği demeçte. Beyin Yaralanması Sonuç Programının Direktörü Daniel Hanley “Önceden tahmin edilebilirliğin yaklaşık% 88 ile% 90 arasında bir hassasiyete sahip önceki çalışmamız arasında önemli ölçüde iyileştiğine şahit olduk.” dedi.

Hanley, “Cihazda yapılan değişikliklerin gerçekten iyileştiğini görmekten memnuniyet duyduk” diye ekledi. “Bence bu çalışmadan çıkmak, hafif travmatik beyin hasarını değerlendirmemize yardımcı olacak niceliksel araçların gerçekliği oldu.” dedi.

Bulgular Akademik Acil Tıp Dergisi‘nde yayınlandı.

İhtimallere Açık Olmak

Araştırmacılar, ABD’de her yıl yaklaşık 2.5 milyon hastanın Acile baş yaralanmaları şüphesi ile geldiğini belirtti.

Bilgisayarlı tomografi (BT) çkimlerinin % 90’ından fazlası beyinde herhangi bir yapısal hasar göstermez.

Dr Hanley, “Çalışmamızdan önce görüntülemeler dışında hafif kafa travması geçiren objektif, niceliksel ölçümlere sahip değildi.” açıklamasında bulundu.

Ancak yeni cihaz “baş yaralanmasının çok erken ve kesin bir şekilde teşhis edilme ihtimalini ortaya koyuyor”.

Bu çalışmada, 18-85 yaş arasındaki 720 hasta (% 60 erkek), Şubat ve Aralık 2015 arasında 11 Hastane Acillerine baş travması şikayetiyle 72 saat içinde başvurdu. Hepsi Glasgow Koma Ölçeği (GCS) üzerinde 12-15 puan almışlardı.

Acil doktoru tarafından BT istendikten sonra hastalar 5-10 dakika dinlendirilir. Bu sırada tek kullanımlık bir kulaklık seti ile EEG bilgilerini kaydedilip Ahead 300 cihazına gönderir.

Cihaza girilen bilgiler; yaş ve diğer demografik veriler, GCS skoru ve bilinç kaybı olup olmadığı gibi bilgileri içeriyordu.

Çalışma popülasyonunun 156’sı BT taramasında (CT +) görülebilen bir beyin hasarına sahipken, kalan 564’ü CT- olarak sınıflandırılmıştır. Ek olarak CT + hastalarının 73’ünün beyninde 1 mL’den yüksek ölçülebilir kan vardı.

Elde taşınabilir cihaz,% 92.3’lük olası CT + veya CT’ye genel olarak duyarlıdır. Üç katmanlı bir sınıflandırma (muhtemelen CT +, büyük olasılıkla CT- veya şüpheli) kullanıldığında bu oran% 97.4’e yükseldi.

İki katmanlı / ikili özgüllük oranı% 51.6 iken, üç katmanlı oran% 38.7 idi. İlginç bir şekilde, işlevsellik kaybı az olan veya hiç olmayan hastalarda özgüllük en yüksek noktasına (% 76.7) ulaştı.

Araştırmacılar, Kanada Baş CT ve New Orleans Kriterleri temel alınarak “Özgüllük, standart CT karar kurallarına göre önemli derecede yüksekti”.

Cihazın ikili negatif prediktif değeri% 96, üç katmanlı oran% 98.2 idi.

İki ve üç kademeli sınıflamaları kullanırken, en az 1 mL kan travmatik hematomu için sensitivite sırasıyla% 93.2 ve% 98.6 idi.

Sonunda, beş ciddi advers olayı (AE) meydana geldi. Ancak hastaneye geri gönderilen beş hastanın hepsi de cihazla ilişkili sayılmadı. Ciddi olmasa da, tedaviyle ilgili alında bir yanma hissi AE rapor edilmiştir.

Kullanışlı Biyomarker

Araştırmacılar, BT + sınıflandırması için kesin duyarlılık düzeylerini belirlemek amacıyla “uygulamada en iyi şekilde bilgilendirilecek olan epidemiyolojik veri setlerinde gerçek dünyadaki hassaslığının” gerekli olacağını belirtti.

Ancak şu an için, çalışma, bir elektriksel aktiviteye dayalı algoritmanın potansiyel olarak TBI ve akut travmatik kanamanın yararlı bir biyolojik belirteçi olabileceğini gösteriyor.

Hanley, “Bu teknoloji, hafif kafa travması geçirmiş hastalarda BT taramasının yerini alması anlamına gelmez. Ancak klinisyene rutin klinik karar vermeyi kolaylaştırmak için ek bilgi sağlar” dedi.

Ayrıca, cihazın sporla ya da savaşla ilgili kafa travması geçiren birinin hastaneye hızla taşınması gerekip gerekmediğine karar vermede yararlı olabileceğini de sözlerine ekledi.

“Alternatif olarak, birçok kişinin yaralandığı bir kaza olduğunda, tıbbi personel hangi hastaların CT taramalarına ihtiyaç duyacaklarını ve hangilerinin önce gitmesi gerektiğini triyaj etmek için bu cihazı kullanabilir.”

Bu çalışma daha genç yaştaki hastalara bakmamasına rağmen Dr. Hanley, şu an ergenleri hafif TBI ile değerlendirmeyi planladığını bildirmiştir.

“Beyinde kanaması olmayan, ancak anormal bir EEG‘ye sahip hasta grubunu daha ayrıntılı olarak incelemeyi planlıyoruz. Anormallik dereceleri, sarsıntı semptomlarının ciddiyetiyle ilişkilidir.” dedi.

“Bu makine, sarsıntı semptomları olanlar ile olmayan hastaları objektif olarak ayırabilecek durumda.”

Açıklamasına göre nesnel olarak sınıflandırma kabiliyeti olan elde taşınabilir cihaz şu an “sınırlı bir kitleye mükemmellik merkezi aracılığıyla ulaşıyor”.

Çalışma kısmen ABD Ordusu’ndan bir araştırma sözleşmesi tarafından finanse edildi. Çalışma yazarları, hiçbir finansal ilişkiyi açıklamadılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Düşünce için Sessizlik: İnsan Beynindeki Özel İnternöron Ağları

İnsan beyninin analizi; sinirbilimin temel amacıdır. Bununla birlikte, metodolojik nedenlerle, araştırmalar büyük…

Geniş Etkilere Sahip Bulgularda Çoğu ‘Sessiz’ Gen Mutasyonun, Nötr Değil Zaralı Olduğu Ortaya Çıktı

1960’ların başında, Michigan Üniversitesi mezunu Marshall Nirenberg ve diğer birkaç bilim insanı,…

Elektrik Üretmek için Vücudun Kendi Şekerini Kullanan Ultra İnce Yakıt Hücresi

Glikoz, yediğimiz gıdalardan aldığımız şekerdir. Vücudumuzdaki her hücreye güç veren yakıttır. Glikoz,…

BioNTech CEO’su Uğur Şahin: Hasarlı veya eski organların yaşlanma süreci tersine çevirilebilir

Prof. Dr. Uğur Şahin, gelecekte hasar görmüş organların gençleştirilmesinin mümkün olabileceğine inandığını…