Biyografi

Prof. Dr. Ayşe Erzan’a Amerika Fizik Topluluğu ‘İnsan Hakları Ödülü’

0

Bilim dünyasında iki yılda bir verilen American Physical Society’nin (Amerika Fizik Topluluğu) 2020 İnan Hakları Ödülü’ne Prof. Dr. Ayşe Erzan layık görüldü. Prof. Erzan, ödülünü “Barış Akademisyenleri”ne armağan etti.

Prof. Dr. Ayşe Erzan, ‘yaşam boyu insan haklarına olan bağlılığı ve her koşulda yapmaktan vazgeçmediği insan hakları savunuculuğu’ dolayısıyla ödülü aldı.

Ödül, American Physical Society tarafından iki yılda bir insan hakları savunucusu Andrei Sakharov anısına veriliyor.

“Bu ödül Barış Akademisyenleri’ne de verilmiş bir ödüldür”

Medyascope’a konuşan Erzan, Barış Akademisyenleri’nin haberlerini, dayanışmasını fizik camiasıyla paylaştığı için kendisine bu ödülün verildiğini söyleyerek bu ödülün sadece kendisine değil, barış Akademisyenleri’ne de verildiğinin altını çizdi:

“Çok uzun senelerdir insan haklarıyla, özellikle bilim insanlarının, aydınların uğradıkları baskılarla ilgileniyorum. Bu ödül bence bana verilmiş bir ödül değil. Barış Akademisyenleri’nin mücadelesine verilmiş bir ödüldür. Andrey’in anısına verilen ama aslında Barış Akademisyenleri’ne verilen bir ödüldür.”

Prof. Dr. Ayşe ERZAN

Ankara’da 1949 yılında doğan Erzan, doktora derecesini State University of New York – Stony Brook’tan 1976’da aldı, 1981’e kadar ODTÜ ve İstanbul Teknik Üniverstesi’nde görev yaptı. Avrupa’da birçok farklı üniversitede istatistiksel fizik alanında araştırmacı ve öğretim üyesi olarak çalışan Erzan, 1990’da İstanbul Teknik Üniversitesi dönerek araştırmalarına Fizik Bölümü’nde devam etti ve öğretim üyeliğinden emekli oldu. Başlıca çalışma konuları hal değişimleri, fraktaller, karmaşık sistemler ve sistem biyolojisidir.

1997 yılında TÜBİTAK Bilim Ödülü’nü, 2003 yılında L’Oreal-UNESCO Avrupa Kıtası ‘Kadın ve Bilim’ Ödülünü, 2010 yılında ‘Rammal Ödülü’nü aldı. Academia Europaea ve TWAS (Kalkınmakta Olan Ülkeler Bilim Akademisi) üyesi ve Filistin Bilim ve Teknoloji Akademisi onur üyesi. European Physical Journal B ve Journal of Statistical Physics’in yayın kurulunda bulunmuş olan Erzan, Uluslararası Akademiler İnsan Hakları Ağı yönetim kurulu ve Avrupa Bilim Akademileri Birliği (ALLEA) Bilim ve Etik Daimi Komitesi üyeliği yaptı.

(Medyascope)

Spread the love

Mikro Parçacıklar Yetersiz Beslenme ile Mücadelede Yardımcı Olabilir

Previous article

Araştırmacılar, Hayalet Görüntüleme ile Hareketli Nesneyi Görüntülediler

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up