Teknoloji

Project Taara: Lazerle Nehrin Üzerinden İnternet Işınlamak

0

Alphabet‘in araştırma ve geliştirme şirketi X’te, Project Taara adlı proje üzerinde çalışan bir araştırmacı ekip; 20 Gbps’ye kadar hızlarda interneti Kongo Nehri boyunca ışınlamak için lazer tabanlı bir sistem kurdu.Ekip; X blog sayfasındaki projeyi, dünya çapında yetersiz hizmet alan topluluklara fiber benzeri internet hızları getirmeye yönelik bir adım olarak nitelendirdi.

 2011 yılında, Alphabet Inc.’in bir yan kuruluşu olan Loon LLC; Project Loon’u başlattı. Amacı, yüksek irtifa balonlarına kurulan lazer tabanlı teknolojiyi kullanarak yetersiz hizmet alan topluluklara internet erişimi sağlamaktı. Teknoloji uygulanabilir olduğunu kanıtlasa da, maliyetliydi. Proje; Ocak ayında iptal edildi. Ancak proje için geliştirilen teknoloji; Project Taara’nın kurulmasını sağladı. Project Taara; Project Loon ile aynı amaca sahip ancak dev balonlardan ziyade yer tabanlı kulelere güveniyor. İnternet trafiğini hava yoluyla göndermek için lazerleri kullanmak; her zaman basit bir sorunu da beraberinde getirdi: Lazer ışınını; hedefinde sabit tutmak…

 Lazer sinyalini birkaç metre uzaktaki bir alıcıya göndermek kolayken, aynısını bir kilometre uzaktaki bir alıcıyla yapmak başka bir konudur. Lazer ekipmanının yaptığı en küçük hareket, uzun mesafelerde yön değişikliklerine neden olabilir. Bu sorunun üstesinden gelmek için, Project Loon’daki ekip; ışının yerleşimini sürekli izleyen ve ardından ışını alıcıda sabit tutmak için alıcı ekipmana monte edilen aynalarda düzeltmeler yapan bir duyusal geri bildirim sistemi oluşturdu. Ekip ayrıca; hata düzeltme yazılımı kullanarak kuşların ışın boyunca uçması gibi geçici kesintilerin üstesinden geldi. Yeni sistemlerini test etmek için araştırmacılar; Kongo Cumhuriyeti Brazzaville’i Kongo Demokratik Cumhuriyeti Kinşasa’ya bağlamak için Kongo Nehri’nin her iki tarafına ekipman kurdular. İki siteyi geleneksel yöntemlerle birbirine bağlamak; nehrin çevresine 400 kilometre kablo göndermek anlamına geliyordu. Doğrudan bağlantı ile mesafe sadece 4,8 kilometre idi. Testler; sistemin %99,9 güvenilirlikle 20 günde 700 TB veri gönderebildiğini gösterdi.

Spread the love

Fizikçiler bor nitrürde ferroelektrik mühendisliği yapıyor

Previous article

Dijital Veriler Daha İyi Toprak Yönetimi Sağlıyor

Next article

Comments

Comments are closed.

Login/Sign up