Bilim adamları, kuantum bilgisayarlara erişimi sağlayan, çığır açan yeni bir yöntem icat ediyorlar

 

Sussex Üniversitesi’ndeki bilim adamları, mevcut teknolojinin erişebileceği büyük ölçekli kuantum bilgisayarların inşasını sağlayan, çığır açan yeni bir yöntem icat ettiler.

Kuantum bilgisayarlar, birkaç milisaniyede, hesaplamaları için en hızlı, süper bilgisayarı milyonlarca yıl sürecek bazı sorunları çözebilir. Uzun süredir devam eden bilimsel ve mali problemleri çözmenin yanı sıra yeni malzemeler ve ilaçlar oluşturma potansiyeline sahiptirler.

 

Evrensel kuantum bilgisayarlar ilke olarak inşa edilebilir – Ancak teknoloji zorlukları muazzam boyutlardır. Birini inşa etmek için gerekli olan mühendislik Mars’a insanlı uzay yolculuğundan daha zor kabul edilir –

Sıkıştırılmış iyonları (yüklü atomlar) kullanarak küçük bir ölçekte kuantum hesaplama işlemi, her bir iyonun bir kuantum biti oluşturan bireysel iyonlara hizalamasıyla gerçekleştirilir. Bununla birlikte, büyük ölçekli bir kuantum bilgisayarının, milyarlarca kuantum biti gerekeceğinden, her iyon için bir tane olmak üzere milyarlarca tam hizalanmış lazer gerektirir.

Instead, scientists at Sussex have invented a simple method where voltages are applied to a quantum computer microchip (without having to align laser beams) — to the same effect.

Bunun yerine, Sussex’teki bilim adamları, (lazer ışınlarını hizalamak zorunda kalmadan) bir kuantum bilgisayar mikroçipine voltaj uygulandığı basit bir yöntem icat ettiler.

Profesör Winfried Hensinger ve ekibi, Sussex’deki kuantum bilgi işlem tesislerinde etkileyici düşük hata oranıyla bu yeni yöntemin temel yapı taşını da gösterdi.

Profesör Hensinger, “Bu gelişme kuantum bilgisayarı için endüstriyel ve devlet kullanımı için erişilebilir hale getiren bir oyundur, Sussex’te bu heyecan verici yeni teknolojiyi tam olarak kullanan büyük ölçekli bir kuantum bilgisayar yapacağız” dedi.

 

Kuantum bilgisayarlar, klasik bilgisayarların ortaya çıkışı gibi topluma devrim yapabilir. Ion Quantum Technology Group’un bir parçası olan Dr Seb Weidt, “Bu kademeli değişen yeni teknolojiyi geliştirmek büyük bir maceraydı ve aslında laboratuvarda gözlemlendiğini görmek şaşırtıcı” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Blu-ray’in 10.000 Kat Yoğunluk Sunan, 5D Veri Depolama Teknolojisi

 Southampton Üniversitesi’ndeki bilim insanları; son teknoloji lazerler kullanarak ve biraz problem…

Gelecekteki 6G Ağı İçin Bir Şablon Oluşturma

 Geleneksel ağlar; son teknoloji hesaplama, video analizi ve siber güvenlik gibi bant…

Project Taara: Lazerle Nehrin Üzerinden İnternet Işınlamak

Alphabet‘in araştırma ve geliştirme şirketi X’te, Project Taara adlı proje üzerinde çalışan…

Sualtı ve Hava Taşıtı İletişimi Sağlayan Sistem: TARF

MIT araştırmacıları tarafından geliştirilen yeni bir sistemde; sualtı sonar sinyalleri, havada bulunan…