Yazılım

Rasgele Biyolojik Şifreleme İle Daha İyi Güvenlik

0

Mühendislik Bilimi ve Mekaniği Profesörü Penn State Saptarshi Das: “Şu anda, şifreleme, tek yönlü fonksiyonlar olarak adlandırılan matematiksel algoritmalar ile gerçekleştirilir. Bunların tek bir yönde oluşturulması kolay, ancak ters yönde yapmak çok zor. Bunun örneği iki asal sayıyı çarpmaktır. Orijinal sayıları çok büyük var sayarsak; tersine mühendislik uyguladığında çok zaman gerektirir ve bilgisayar kaynağı ağır hale gelir. Ancak, bilgisayarlar artık daha güçlü hale geliyor ve kuantum bilişim ufukta….

Sadece gerçekten rasgele şifreleme anahtarları çözülemez ve süreçte model veya formül olmadığı için ters mühendislik yapılamaz. Sözde rasgele sayı üreteçleri bile, sahtedir. Doğaya geri dönüp gerçek rasgele şeyler tanımlamamız gerekiyor. Birçok biyolojik süreçte matematiksel bir temel olmadığı için, hiçbir bilgisayar onları çözemez.”

Araştırmacılar; insandaki T hücrelerini araştırdılar. Çözeltide , 2 boyutlu bir T hücresi dizisini fotoğrafladılar ve ardından görüntü üzerinde piksel oluşturarak ve T hücresi piksellerini “Birler” ve boş alanları “Sıfırlar” yaparak görüntüyü sayısallaştırdılar.

Mühendislik ve Mekanik Bilimi Yüksek Lisans Öğrencisi Akhil Dodda: “Başladığımızda nano malzemelerin kullanıldığı birkaç araştırma vardı. Ancak, bunlar malzemeden uzak ve durağandı.”

Canlı hücreler, türü ne olursa olsun, uzun bir süre saklanabilir ve sürekli hareket ettikleri için yeni şifreleme anahtarları oluşturmak amacıyla tekrar tekrar fotoğraflanabilir.

Das: “Dünya nüfusu 7 milyar olduğu için çok fazla çözüme ihtiyacımız var. Her kişi 2020 yılına kadar her saniye bir megabayt veri üretecek.”

Kişisel bilgisayarlar için şifreleme anahtarları yanı sıra, tıbbi, finansal ve iş verileri için anahtarlar ve daha fazlası da gereklidir. Bir şey saldırıya uğrarsa veya arızalanırsa, bu yöntem şifreleme anahtarının hızlı bir şekilde değiştirilmesini de sağlar.

Araştırmacılar şu anda şifreleme anahtarı başına 2.000 T hücresini kullanıyor. Ekip, bir kişi, hücre tipi hücre yoğunluğu anahtar oluşturma oranı ve örnekleme de dahil olmak üzere anahtar üretimi mekanizmasını bilse de sistem ihlalinin imkansız olduğunu vurguluyor. Yani bu bilgiler ile şifrelemeyi bozmak mümkün değildir.

Elektrik Mühendisliği Lisansüstü Öğrencisi Akshay WaliWali: “Verilerinizi her yerde ve her zaman güvende tutacak biyolojik türden şifreli güvenlik sistemlerine ihtiyacımız var.”

Spread the love

E-Bandaj Elektrik Alanı Üreterek, İyileşmeyi Hızlandırır

Previous article

Karbon Etiketleme, Sera Gazlarını Azaltabilir

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up