Carnegie Mellon Üniversitesi araştırmacıları, RFID etiketlerinin dizilerini kullanarak vücut hareketlerini izlemenin ve şekil değişikliklerini tespit etmenin yollarını bulmuşlardır. RFID gömülü giysiler, video oyunlarındaki avatarları kontrol etmek için kullanılabilir, tıpkı “Ready Player One” filminde olduğu gibi. Ya da gömülü giysiler, anneniz gibi düz oturmanız gerektiğini size söyler.

CMU İnsan Bilgisayar Etkileşimi Enstitüsü’nde (HCII) Doktora öğrencisi olan Haojian Jin: “RFID etiketleri yeni bir şey değil ve bu uygulamaların avantajı; ucuz, bataryasız ve yıkanabilir olmasıdır.”

Jin ve meslektaşlarının etiketlerin izlenmesi ve böylece hareketlerin ve şekillerin izlenmesi için tasarladıkları bu yeni yöntem ile; RFID etiketleri belirli radyo frekanslarını yansıtır. Bu geri saçılımı izlemek ve etiketlerin yerlerini üçgenlemek için birden fazla anten kullanmak mümkün ancak pratik değil. Daha iyisi, CMU araştırmacıları, önceden bir kalibrasyon olmaksızın bir etiket dizisini izlemek için tek bir mobil anten kullanabileceklerini gösterdi.

Peki Yöntem Nasıl Çalışır?

Etiketlerin vücudun iskelet pozisyonlarını takip etmek veya şekildeki değişiklikleri izlemek için kullanılmasına bağlı olarak değişir. Vücut hareketi takibi için, RFID etiket dizileri diz, dirsek veya diğer eklemlerin her iki tarafında konumlandırılmıştır. Her bir etiketten geriye doğru yönlendirilmiş radyo sinyallerinin antene ulaştığı zamanki hafif farkları takip ederek, bir eklemdeki bükülme açısını hesaplamak mümkündür.

Jin; “Bu kağıt benzeri RFID etiketlerini giysi ile birleştirerek, iskelet izlemede milimetre hassasiyetini gösterebildik.”

Araştırmacılar bu gömülü giysiye “RF-Wear” adını verdiler ve bu yılın başlarında Singapur’daki UbiComp 2018 konferansında açıkladılar. Vücut hareketlerini izlemek için bir kamera kullanan Kinect gibi sistemlere bir alternatif olabilir ve sadece kişi kameranın görüş alanındayken çalışabilir. Aynı zamanda, pahalı olan, bakımı zor olan ve güce ihtyaç duyan atalet sensörlerine dayanan mevcut giyilebilirlere de bir alternatif olabilir.

RFID gömülü giysiler, aktivite izleme veya spor eğitimi için Fitbit gibi bilek takılan cihazlara alternatif olabilir.

Kablosuz şekil duyarlı dünya için WiSh olarak adlandırılan, eğrilerdeki veya şekillerdeki değişikliklerin izlenmesi için kullanılan teknoloji, aynı zamanda RFID dizilerini ve tek bir anteni kullanır. Ancak bir yüzeyin şeklini anlamak için geri saçılan sinyalleri yorumlamak daha karmaşık bir algoritmaya dayanır.

WiSH, bu yılın başlarında Münih’teki Mobil Sistemler, Uygulamalar ve Hizmetler Uluslararası Konferansı Mobisys’de, CMU Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği (ECE) bölümünde Doktora öğrencisi olan Jin ve Jingxian Wang tarafından sunuldu. Akıllı kumaşlara dahil edilebilir ve kullanıcının duruşunu izlemek için kullanılabilir. Aynı zamanda çeşitli nesnelerin içine dahil edilebilir.

Wang: “Ortamdaki herhangi bir yumuşak yüzeyi dokunmatik ekrana dönüştürebiliriz. Örneğin akıllı halılar, insanların varlığını ve yerlerini tespit edebilir veya oyunları veya cihazları kontrol etmek için kullanılabilir. Yumuşak oyuncaklar sıkma ve bükülmelere yanıt verebilir veya başka şekilde kayıt yapabilir. Akıllı yastıklar uyku kalitesini yakalamaya yardımcı olabilir.”

Wang ayrıca, köprülerin veya diğer altyapıların yapısal sağlığını izlemek için de kullanılabileceğini söyledi. Araştırmacılar, Pittsburgh’un 10. Cadde Köprüsü’nün eğriliğini, köprünün kaldırılması boyunca 50 RFID etiket dizisini sürüklemek için bir robot kullanarak ölçtüler.

Jin, “İnsanların RF algıları hakkındaki düşüncelerini değiştiriyoruz. Bu etiketleri giysilere yerleştirmek sadece 1 doların altında minimum bir maliyet ekleyecektir.”

Bu ölçüm sistemlerinin en pahalı kısmı antendir. Ancak akıllı telefonlar zaten Apple Pay gibi hizmetler için 13 MHz anten kullanıyor. RFID ile ilgili uygulamalar için 900 MHz’lik bir antenin eklenmesi, gelecekteki akıllı telefonlarda mümkün olabilir ve bu da ayrı bir cihaza olan ihtiyacı ortadan kaldırır…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Mikroçiplerle Kansere Çözüm Bulan Prof. Dr. Mehmet Toner

Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Eğitim Hastanesi Cerrahi Profesörü, Massachusetts General…

Yeni Tıbbi Dereceli Akıllı Saat, Epilepsi İle Yaşamaya Yardımcı Oluyor

Embrace smartwatch onaylanmış bir tıbbi cihazdır. Giyilebilir akıllı sistemler içinde yer alan…

Binlerce Hasta Radyografisine Erişim Sağlayan, MIMIC Göğüs Röntgeni Veritabanı

Bilgisayar vizyonu veya makinelere görüntüleri gelişmiş bir şekilde işleme yeteneği verme yöntemi;…

Su krizine çözüm: Deniz suyundaki tuzu yüzde 99,9 filtreleyebilen yeni bir teknoloji geliştirildi

Küresel ısınma ve insan faaliyetleri nedeniyle, gezegenimiz her gün daha fazla zarar…