DergiYazılım

RFID ile Sağlıklı Ürün Kontrol Etiketileri

0

Bilim insanları yüzbinlerce gıdada kirlenmeleri algılayabilen kablosuz ve ucuz RFID etiketleri geliştirdi. Bu sayede tüketiciler düşük maliyet ile gıda kontrolünü sağlayabilecekler.

RFID ile Gıda Güvenliği Tüketicilerin Denetimine Geçiyor

RFIQ olarak isimlendirilen, MIT okuyucusunda; sinyaller, gıda ile etkileşime girdiğinde, radyo frekansı tanımlama (RFID) etiketlerinden yayılan kablosuz sinyallerdeki dakika değişikliklerini algılar.

Bu sistemle; bozuk bebek mamaları ve alkol zehirlenmelerinden yola çıkılan proje ile birçok hayat kurtarılabilir.

Yeni bir sürüme göre, en küçük ayarlar bile belirli kirletici düzeylerine karşılık gelir. Bir machine-learning modeli bu korelasyonları inceler ve yeni bir malzeme verildiğinde, saf veya lekeli olup olmadığını ve hangi konsantrasyonda olduğunu tahmin edebilir.

Melamin (yüksek konsantrasyonlarda, toksik olan plastikler yapmak için kullanılan organik bir bileşik) ve metanol ile seyreltilmiş alkol ile formüle edilmiş bebek mamaları üzerinde test edildiğinde, sistem sırasıyla yüzde 96 ve yüzde 97’lik bir başarı oranına sahiptir.

Medya Laboratuvarı’nda Yardımcı Doçent Fadel Adib: “Son yıllarda, gıda kalitesi ve güvenliğini kendimiz algılayacak araçlarımız olsaydı; yiyecek ve içeceklerle ilgili çok fazla tehlikeden korunabilirdik. Gıda kalitesini ve güvenliğini demokratikleştirmek ve bunların herkesin elinin altında olmasını istiyoruz.”

RFID ile Sağlıklı Ürün Kontrol Etiketileri. MIT Medya Lab araştırmacıları yüzbinlerce üründe kirlenmeleri algılayabilen kablosuz ve ucuz RFID etiketleri geliştirdi /MIT Medya Lab

RFID etiketleri (küçük, ultra yüksek frekanslı antenlere sahip çıkartmalar) malların, insanların ve hayvanların izlenmesi dahil olmak üzere çeşitli uygulamalarda kullanılabilir. Örneğin temassız ödemeler, makine tarafından okunabilir seyahat belgeleri…

Elle veya otomatik olarak kullanılan bir kablosuz okuyucu, iliştirilmiş bilgileri içeren benzersiz bir sinyal yayan etiketi ping atar.* Elektromanyetik dalgalar daha sonra malzemeye nüfuz eder ve ayrı bir bilgisayardaki bir machine-learning modeline çarpıtılmış olarak geri döner.

Şu anda bir laboratuvar ile sınırlı olan sistem, ticari kullanıma yönelik olarak mevcut olabilir. Araştırmacılar; insanların hemen hemen her ürünü satın almadan önce gıda güvenliği algılaması için kendi okuyucularına ve yazılımlarına sahip oldukları bir geleceği tasarlıyorlar.

Modeller, gıda bozulmasına karşı düzenli bir kontrol sağlamak için süpermarketler veya akıllı buzdolaplarına da uygulanabilir.

*Ping: Bağlantı kurulan bilgisayar aradaki geçen süredir ,yani karşı bilgisayara bir paket veri yollandığında o bilgisayardan geri dönüş süresidir.

Spread the love

Beyin Benzeri Bilgisayarlara Doğru

Previous article

Güneş Enerjisi, Deniz Suyunu İçme Suyuna Dönüştürüyor

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up