Grafen ile yapılan ultra hafif, yüksek performanslı mekanik saat, benzersiz bir işbirliği sayesinde, bugün Cenevre’de Salon International De La Haute Horlogerie’de görücüye çıktı.

Manchester Üniversitesi, watchmaking markası Richard Mille ve McLaren F1 ile işbirliği yaparak, önde gelen grafen araştırmalarını hassas mühendislik ile eşleştirerek dünyanın en hafif mekanik kronografını yarattı.

RM 50-03 saat, güçlü saat mekanizmasını barındırıyor, fakat hafif, yeni bir kılıf üretmek için grafen içeren, benzersiz bir kompozit kullanılarak yapıldı. Graph TPT ™ olarak bilinen grafen kompozit, saat yapımında kullanılan daha önceki benzer malzemeden daha az ağırlığa sahiptir.

RM 50-03 ile ilgili görsel sonucu

Graphene, sadece bir atom kalınlığında dünyanın ilk iki boyutlu malzemesidir. İlk olarak Manchester Üniversitesi’nde 2004’de imal edildi ve otomotiv ve havacılık endüstrileri için yüksek performanslı kompozitlerin yanı sıra esnek, bükülebilir cep telefonları, tabletleri ve yeni nesil enerji de dahil olmak üzere çok sayıda uygulamada devrim yapma potansiyeline sahiptir.

Ayrıca saatin kayış kauçuğuna da, mekanik özelliklerini ve aşınmaya direncini arttırmak için grafen enjekte edildi.

 

Genel olarak ultralight saat sadece 40 gram ağırlığında ve son derece dayanıklıdır. İşbirliğin ve yeni saatin ayrıntıları bugün Cenevre’de açıklandı. Bu ekipte Richard Mille, Zak Brown, McLaren F1 CEO’su, Eric Boullier, McLaren F1 Yarış Direktörü ve yeni McLaren-Honda F1 sürücüsü Stoffel Vandoorne var. Manchester Üniversitesi’nden Graphene İş Direktörü ve Profesör Robert Young, James Baker, grafenin faydalarıyla ilgili bilgileri de paylaştı.

RM 50-03 ile ilgili görsel sonucu

Polimer Bilimi ve Teknolojisi Profesörü Prof Young, işbirliği hakkında şunları söyledi: “McLaren ve Richard Mille ile yapılan proje, ağırlık tasarrufu sağlamak amacıyla performansı artırmak için bileşik saatlerde, bileşenlere grafen ekleme olasılığını arttırdı.

“Grafenin hem saat kılıfı hem de kayışı da dahil olmasıyla, daha kullanılabilir olmasına özen gösterdik. Farklı bileşenlerin imalatında yardımcı olduk ve mikroyapılarını x-ışınlı bilgisayarlı tomografi ve Raman spektroskopisi ile mekanik özelliklerinin ayrıntılı bir değerlendirmesi ile analiz ettik.

Grafenin saat kasasına da dahil edilmesinin, bileşenin performansındaki iyileştirilmiş performans için önemli etkileri olabileceğini ve gelecekteki tasarımlarda daha da ağırlığın azaltılmasını sağlayabileceğini gösterdik.”

İlgili resim

Bu çarpıcı saat, bir McLaren-Honda Formula 1 otomobilinin salınım kemiği süspansiyon yapısından tam olarak tasarlanmış ve esinlenmiştir. Tasarımın ve malzemelerin birleşimi, saatin muhafazası, güçlü bir baskıya dayanmış ve testlerde yara almadan kurtulmuştur.

RM 50-03 saati hakkında konuşan Richard Mille, “McLaren, 1980’li yıllarda F1 otomobillerine karbon uygulamasında öncü olmuştu ve yaklaşımımızın birçok yönüyle güzelleşti. Hafifliği, hızı ve dayanıklılığı birleştirmek için aynı arzuyu paylaşıyoruz.

McLaren Uygulamalı Teknolojiler Via McLaren, “Otomotiv endüstrisinin yanı sıra araştırma ve geliştirme alanlarında da oldukça çalışıyoruz. Bu, grafen uygulamalarını keşfetmemiz ve ilk saat tanıtımı uygulamanız için bir fırsattı. RM 50-03, saatçi felsefesinin altında yatan hafiflik sorunlarına yeni bir yaklaşım getiriyor. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Blu-ray’in 10.000 Kat Yoğunluk Sunan, 5D Veri Depolama Teknolojisi

 Southampton Üniversitesi’ndeki bilim insanları; son teknoloji lazerler kullanarak ve biraz problem…

Gelecekteki 6G Ağı İçin Bir Şablon Oluşturma

 Geleneksel ağlar; son teknoloji hesaplama, video analizi ve siber güvenlik gibi bant…

Project Taara: Lazerle Nehrin Üzerinden İnternet Işınlamak

Alphabet‘in araştırma ve geliştirme şirketi X’te, Project Taara adlı proje üzerinde çalışan…

Sualtı ve Hava Taşıtı İletişimi Sağlayan Sistem: TARF

MIT araştırmacıları tarafından geliştirilen yeni bir sistemde; sualtı sonar sinyalleri, havada bulunan…