“İlk bakışta bu alet sıradan bir insanı süper kahramana çevirebiliyor izlenimi verebilir. Bunun adı ‘Robo- Mate’ ve bu alet endüstride çalışan işçilerin zor ve yorucu işlerini kolaylaştırmak için tasarlandı. Bu aygıt bir malzemenin yükünü 10 kat azaltıyor ve işçilerin sırt kemiklerini ani hareket ve ağır yüklerin zararlı etkisinden koruyor.”

Bir eşya ya da malzemeyi güvenle kaldırmak için robot olmaya gerek yok. Ancak Avrupa’da yük kaldıran işçilerin yaklaşık yüzde 25’i sırt ağrısından şikayet ediyor.

İşte bu sorun Robo-Mate’in doğmasına ilham kaynağı oldu. Bu alet sayesinde işçilerin kaldırdığı fiziksel ağırlıkların yükü ve sakatlanma riski de azalıyor.

Maja Hadziselimovic, Yazılım Uzmanı, GBS: “Bu teknoloji sayesinde sırt ağrılarımız son buluyor. Ayrıca tüm gün boyunca çalışan kadın ya da erkek bütün işçilerin zor işleri de büyük oranda kolaylaşıyor.”

Avrupa Birliği’nin fon sağladığı bu projeye yedi Avrupa ülkesinden toplam 12 farklı partner katılıyor. Bu ürünün daha çok endüstri alanında kullanılması amaçlanmış. Almanya’nın Augsburg kentindeki teknik ekip, bu teknolojiyi daha da geliştirmek için uğraşıyor.

Peter Heiligensetzer, Müdür, MRK-Systeme GmbH: “Robo-Mate endüstri alanında çalışan işçilerin ağır yüklerini taşımaya yardım eden bir alet.”

Bu alet sadece işçilerin gün boyunca kaldırdırdığı ağır yükleri hafifletmek için tasarlanmamış. Bu yeni teknolojinin vücut ve iki kolun işini kolaylaştıran üç farklı modeli bulunuyor.

Peter Heiligensetzer: “Lojistik sektöründe, hava limanlarında bagaj yüklemede bu alete büyük ihtiyaç duyuluyor. Bunun yanında sağlık alanında yaşlıların bakımı konusunda, ağır hastaları kaldırmak zorunda olan hemşireler için Robo-Mate büyük kolaylık sağlıyor.”

Genova’da bulunan İtalya Teknoloji Enstitüsü, Robo-Mate’e ait son prototipin gövde modülündeki 3 unsuru geliştirmek için uğraşıyor. Konfor, ağırlık ve kontrol mekanizmaları…

Operatörün yükü rahatlıkla taşıyabilmesi ve uzun mesai boyunca zorlanmaması da geliştirilmeye çalışılan diğer özellikler…

Jesus Ortiz, ‎Araştırma Görevlisi, IIT: “Sistemin en karmaşık kısmı, aletin kolay ve rahat bir şekilde giyilip kullanılmasını geliştirme aşaması. Kullanıcıların üründen memnun olması çok önemli.”

Araştırmacılar gövdenin daha hafif olması için her aksam üzerinde alternatif çözüm yöntemleri geliştiriyor. Geleneksel yöntemler bile kendilerine ilham kaynağı olmuş.

robomate ile ilgili görsel sonucu

Jorge Fernandez Garcia-Llera, Mekanik Tasarımcısı, IIT: “Projenin en zorlu kısmı ürünü olabildiğince hafif hale getirmek. Örneğin Sherpas firmasının kullandığı standart içerikli sırt çantalarını biz de kullanıyoruz. Bu alet ağır yükleri taşımak için kullanılıyor ve aynı zamanda da taşıması çok rahat ve kolay.”

Aygıta ait gövdeyi daha rahat kontrol edebilmek için bir tıp teknolojisi kullanılıyor. Biyomekanik aletlerde uygulanan, iskelet kaslarının ortaya çıkardığı elektrik sinyalleri bu aygıtın geliştirilmesi için ilham kaynağı olmuş.

Stefano Toxiri, Biyometri Mühendisi, IIT: “Kullanılan tekniğin adı elektromiyografi. Yüzey üzerindeki elektro-kodlar içerideki kaslara iletiliyor. Bu sinyaller bize gerekli bilgileri almamızı sağlıyor. Bu sayede kullanıcı, istediği anda ana gövdenin gücünü istediği yere yoğunlaştırabiliyor.”

Robo-Mate aygıtını Avrupa’daki fabrikalarda görmeden önce daha birçok farklı yönden geliştirilmesi gerekiyor.

Araştırmacılar bu ürünün işçiler tarafından günlük hayatta her zaman kullanabilecekleri bir aygıt haline gelmesi için çalışmalarına devam ediyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Yeni AI Sistemi, Robotların Binlerce Nesneyi Kolaylıkla Manipüle Etmesini Sağlar

İnsanlar uzun zamandır el becerisinin ustaları olmuştur; ancak, robotlar hala yetişiyor. MIT’nin…

Blu-ray’in 10.000 Kat Yoğunluk Sunan, 5D Veri Depolama Teknolojisi

 Southampton Üniversitesi’ndeki bilim insanları; son teknoloji lazerler kullanarak ve biraz problem…

Boston Dynamics Robotundan Mick Jagger Taklidi

Boston Dynamics’in ünlü robotu Spot, Mick Jagger’ın Start Me Up parçası için…

Gelecekteki 6G Ağı İçin Bir Şablon Oluşturma

 Geleneksel ağlar; son teknoloji hesaplama, video analizi ve siber güvenlik gibi bant…