Robotik

RoboFly: Su Yüzeylerinde Uçabilen, Yürüyebilen ve Sürüklenebilen Böcek Büyüklüğünde Bir Robot

0

Böcek büyüklüğündeki robotlar, arama ve kurtarma (SAR) görevlerine yardımcı olarak, altyapıların denetlenmesini basitleştirerek ve tarımsal süreçleri hızlandıran çok sayıda kullanışlı uygulamaya sahip olabilir. Boyutlarıyla ilişkili avantajlara rağmen, bu robotların yapımı çok zor olabilir, çünkü imalatları birkaç küçük bileşenin montajını içerir.

Bu sınırlamaları aşmak için Washington Üniversitesi’ndeki araştırmacılar; yakın zamanda havada, yerde ve su yüzeylerinde hareket edebilen 74 mg’lık robot kanatları olan RoboFly’yi yarattılar. Bu yeni robot, böcek büyüklüğünde robotlar oluşturmak için genellikle kullanılanlardan daha az bileşen kullanılarak üretildi ve bu da üretimini büyük ölçüde basitleştirdi.

Araştırmacı Yogesh Chukewad: “RoboFly uçan böceklerden esinlenen çırpınan kanatlı bir mikro robot. Bu böcekler uçabilir, yürüyebilir ve bazıları da su yüzeyinde kaybolabilir. Araştırmamızın amacı hava, toprak ve su içeren çok-modlu hareketler yaparak biyolojik karşıtlığını taklit eden bir robot geliştirmekti. ”

Chukewad ve meslektaşları tarafından oluşturulan küçük robot; Araştırmacısı Sawyer Fuller’ın Harvard Üniversitesi’nde gelişmesine yardımcı olduğu uçan bir mikro robot prototipi olan RoboBee’nin bir uyarlamasıdır. RoboFly’nin önemli bir iyileştirmesi, araştırmacıların çok fazla parçanın birleştirilmesinin imalatını aşırı derecede karmaşık hale getirdiğini tespit ettiği için daha az bileşene sahip olmasıdır.

RoboFly’ın üretimini basitleştirmek için araştırmacılar; robotun şasisinin tek, katlanmış bir laminat levhadan oluştuğu yeni bir tasarım oluşturdular. Böylece robot birçok mikroskopik parçayı monte etmek zorunda kalmadan inşa edilebilir. Şasi de daha düşüktür ve bu nedenle üç farklı hareket kabiliyeti sağlayan yere daha yakındır.

Chukewad: “RoboFly, piezoelektrik aktüatörler tarafından uçmak ve gezinmek için, bazı böceklerin yaptığı gibi, iki kanat kullanıyor. Aynı kanat setini kullanarak yere doğru hareket edebilir ve yönlendirebilir. Hafif özelliği sayesinde; üç ayak benzeri uzantı seti ile değiştirilirse, su yüzeylerine inebili ve orada yönlendirebilir. ”

Su üzerinde uçabilmesi, yürüyebilmesi ve sürüklenebilmesi, RoboFly’i benzersiz hale getirerek, onu diğer böcek büyüklükteki robotlardan ayırıyor. Robot; farklı bir hareket moduna geçebileceğinden (örneğin, yerdeki engelleri tespit ederse su üzerinde uçmak gibi) engellerden kaçınmak için mevcut olanlardan çok daha etkili olabilir.

Ticari hale getirilmesi durumunda, RoboFly’nin çeşitli potansiyel kullanımları olabilir. Örneğin, insan kullanıcılarının gaz sızıntılarını tespit etmelerine yardımcı olma veya gönüllülere arama ve kurtarma görevlerinde yardımcı olmak gibi… Ayrıca, potansiyel olarak tehlikeli akışkanların (Örn. uçak kazasında sızan yakıt) kirletici veya sızıntılarını aramak için su yüzeylerine çok sayıda yerleştirilebilir.

Spread the love

Bilim ve Sanatın Kenarında: Japonca ‘Gyotaku’dan Tarihsel Biyoçeşitlilik Verileri

Previous article

Çin’deki Virüsün ABD’de Bulaştığı İlk Kişiyi Bir Robot Tedavi Ediyor

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up