Robotik

Robotik Alanda Yapılan İlk 5G Ameliyatı

0

Yeni nesil kablosuz teknoloji; tıp dünyasında uzaktan kontrol edilen ameliyatları gerçekleştirebilen robotlara doğru önemli bir adım atmıştır. İspanya’daki bir doktor, dünyanın ilk 5G motorlu telementör operasyonunu gerçekleştirdiklerini açıkladı.

Doktorlar, kablosuz ağları kullanarak geçmişte ameliyatları izlemişlerdir. Ancak 5G’yi hızlı ve belirgin bir şekilde kullanmak; tıbbi ekiplerin olabildiğince fazla bilgi ve en az hatayla karar almaları için çok önemli olan görüntü kalitesini ve tanımını arttırır.

Barcelona Kongre Merkezi’nde, yaklaşık beş kilometre (3 mil) uzaklıktaki bağırsak tümörlü bir hastanın ameliyatı; 5G video bağlantısıyla gerçek zamanlı olarak canlı yayınlanmıştır. Ameliyatta yer alan Doktor Antonio de Lacy:“Bu, yakın gelecekte uzaktan destekli operasyonlar yapabilme hayalimizi gerçekleştirmenin ilk adımıdır.”

5G, gecikme süresini (kablosuz ağların gönderilen bilgilere yanıt alması için gereken süreyi) büyük ölçüde azaltır. Böylece görüntülerin ve verilerin neredeyse anında aktarılmasını sağlar. Uzmanlar 5G’nin ilerde; cerrahların, uzman doktorların bulunmadığı uzak yerlerde operasyonlar gerçekleştirmeleri için bir robot kolunu kontrol etmelerini sağlayacağını öngörüyor.

Hastanenin gastrointestinal cerrahi servisinin lideri olan De Lacy; sinirlerin yerleştirildiği bağırsak alanını ekrana çekmek için parmağını kullandı ve takıma ameliyatın nasıl yönlendirileceğini söyledi. Operasyon, mobil endüstrisinin bu hafta Akdeniz sahil kentinde düzenlenen en büyük yıllık küresel etkinliği olan Mobil Dünya Kongresi’nde sunulmuştur.

Yıllık ticaret fuarını düzenleyen mobil iletişim endüstrisi kuruluşu GSMA’nın genel müdürü John Hoffman: “Dünyanın ilk 5G mentörlü (danışman) canlı ameliyatı olmuştur. Bu gerçekten bir devrim ve 5G’nin bize sağlayacağı faydalardan yalnızca bir tanesi.”

Operasyon sırasında 5G bağlantısı, şu anda gelişmekte olan ülkelerde baskın olan 4G kablosuz ağların 0.27 saniyelik gecikme süresine kıyasla, sadece 0.01 saniyelik bir gecikme süresine sahipti.

GSMA Genel Direktörü Mats Granryd: “Eğer, uzaktan destekli bir ameliyat yapacaksanız, neredeyse şahsen orada olmanız gerekir. Birkaç milisaniyeden fazla gecikme süresine sahip olamazsınız. Şimdi, 5G teknolojisinin geldiği nokta burasıdır.”

5G’nin düşük gecikme süresi, daha yüksek hız ve geniş veri kapasitesi; çok oyunculu mobil oyunlarda, fabrika robotlarında devrim yaratabilir ve kendi kendini süren otomobiller gibi yeni teknolojileri mümkün kılabilir.

 

Spread the love

Kök Hücrelerinin Nanoclay Ve Güçlendirilmiş Hidrojel İle Kemiğe Dönüştürülmesi

Previous article

Yönlendirilmiş Evrim Yoluyla Oluşturulan Nanopartiküller

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up