Araştırmacılar, ameliyata yardımcı olacak robotların, karmaşık beyin ameliyatlarını yapabilecek yetenekte olduğuna inanıyorlar. Robot, kafatası kesilme süresini iki saatten iki buçuk dakikaya indirerek, ameliyat süresini azaltabilir.

Beyin cerrahisi hassas bir iştir. Dünyanın en yetenekli cerrahları bile, yaptığı küçük bir hatada ölüme sebebiyet verebilir.

Utah Üniversitesi‘nden araştırmacılar, bu hataların ortaya çıkma olasılığını azaltmak istiyorlar. Ekibin geliştirdiği bir robot, karmaşık bir prosedürü tamamlamak için gereken süreyi 50 kat azaltabiliyor. CNN‘ye göre robot, kafatasına girmek için gereken süreyi iki saatten iki buçuk dakikaya indiriyor.

Araştırma, Neurosurgical Focus Dergisi’nde yayınlandı. Robot CT taramalarından toplanan verilerle kafatasının hassas bölgelerine yönlendirilir ve robota komut girilir. CT taramaları, programın önlemesi gereken sinirlerin veya damarların yerlerini gösteriyor.

Ekibin Sinir Cerrahı William Couldwell CNN’e verdiği demeçte, “Hastanın CT kriterlerini kullanarak kemiği güvenle delinecek şekilde programlayabiliriz” dedi.

Böyle bir makinenin barındırdığı hayat kurtarıcı özelliklerin yanı sıra, uzun vadede potansiyel olarak tasarruf da sağlayabilir. Daha kısa ameliyat süresi, ameliyat başına daha düşük maliyetler de sağlayacaktır. Ayrıca, bir hastanın anestezi altında kalma zamanını düşürmenin ek bir yararı da var, bu da komplikasyon riskini de azaltabilir.

Robotik ve otomasyon, doktorların ameliyat yapma biçimini yavaş yavaş değiştiriyor. Bazı hastalar başlangıçta, kendilerini makinelere teslim etmekte tereddüt edebilirler, ancak robot cerrahlar , ameliyatları insanın başarması imkansız hassasiyetle gerçekleştirebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Düşünce için Sessizlik: İnsan Beynindeki Özel İnternöron Ağları

İnsan beyninin analizi; sinirbilimin temel amacıdır. Bununla birlikte, metodolojik nedenlerle, araştırmalar büyük…

Yeni AI Sistemi, Robotların Binlerce Nesneyi Kolaylıkla Manipüle Etmesini Sağlar

İnsanlar uzun zamandır el becerisinin ustaları olmuştur; ancak, robotlar hala yetişiyor. MIT’nin…

Blu-ray’in 10.000 Kat Yoğunluk Sunan, 5D Veri Depolama Teknolojisi

 Southampton Üniversitesi’ndeki bilim insanları; son teknoloji lazerler kullanarak ve biraz problem…

Geniş Etkilere Sahip Bulgularda Çoğu ‘Sessiz’ Gen Mutasyonun, Nötr Değil Zaralı Olduğu Ortaya Çıktı

1960’ların başında, Michigan Üniversitesi mezunu Marshall Nirenberg ve diğer birkaç bilim insanı,…