Robotik

Robotlar Köpeğe Benzetilerek Hızlandırılacak

0

İsviçre’deki Robotik Sistemler Laboratuvarı ve Almanya’daki ve ABD’deki Akıllı Sistemler Laboratuvarı’ndan oluşan bir araştırmacı ekibi, makine öğrenimini robotiklere nasıl uyguladıklarını ve böylelikle bir robotun bir köpeğe benzetilerek daha fazla çeviklik ve hız kazandırılabileceğini ifade etti. Robot sanal enkarnasyondayken öğrenmelerine izin vermenin gerçek dünyada olacağından yaklaşık bin kat daha hızlı olduğunu belirtti. Sanal köpeğin 11 saate kadar kendisini eğitmesine izin verdiler ve sonuçları fiziksel robota indirdiler. Test, yaklaşımın çok işe yaradığını gösterdi. ANYmal’ın yeni ve geliştirilmiş versiyonu daha çevikti (bir insanın tekme atmasını engelleyebildi ve düşerse kendini düzeltebildi) ve yaklaşık yüzde 25 daha hızlıydı.

Makine öğrenmesi son zamanlarda popüler hale geldi. Bu sistemler onlara benzeri görülmemiş yetenekler vererek insanın yeteneklerini sürdürmeye devam ediyor. Bu yeni çabada, araştırmacılar aynı iyileştirmenin bir kısmını ‘ANYmal’ adlı bir köpeğe benzeyen bir robota uygulamaya çalıştı. Etrafta gerçek bir hayvana benzeyen şekilde dolaşabilen, bir köpek büyüklüğüne bağlanmamış bir makine yer alıyor. ‘ANYmal’ ilk olarak Robotik Sistemler Laboratuvarı’nda bir ekip tarafından yaratıldı ve ticarileştirildi. Artık robot programlama yoluyla değil pratikte yaptığı şeyleri öğrenme becerisi kazandırmak için laboratuvar geliştirildi.

Sanal Versiyon Yaratıldı

Makine öğrenmesi, bir sistem için hedefler belirleyerek ve daha sonra bu hedeflere ulaşmanın yollarını test etmek için bir araç sunarak çalışır. Test bazen binlerce kez tekrar yapılır. Böyle bir test, bir robotta hem ilgili birçok faktör (hem de dengenin korunmasında yer alan tüm nitelikler gibi) ve büyük zaman yatırımlarından dolayı zordur. Araştırmacılar, gerçek dünyadaki öğrenme rejimlerinde ANYmal ile mücadele yapmak yerine, robotun basit bir masaüstü bilgisayarda çalışabilecek sanal bir versiyonunu yarattı.

 

Spread the love

Genetiği Değiştirilmiş Besin Molekülleri Sindirim Kanalında Birikir

Previous article

Kim Şişmanlığın Kötü Olduğuna Karar Verdi?

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up