Bilim insanları, telepati ile insanlara rehberlik eden robotlara doğru adım atıyor. MIT ‘akıl-okuma’ cihazı, insanların beyin dalgaları kullanarak makineleri yönlendirmesine izin veriyor.

ABD’lı araştırmacılar, insanları bir makineyi anında beyin dalgalarından başka bir şey olmadan yönlendirebilecek, bir zihin okuma cihazı geliştirerek, insanlardan robotlara telepatik iletişime doğru bir adım attı.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen prototip beyin-bilgisayar arabirimi, bir insanın gözlemcisinin bir robota bir hata mesajı göndermesine ve yanlış yaptığında bir hatayı düzeltmesini söylemesine olanak tanır. İnsanın robotlarla, düşünceleriyle sezgisel olarak etkileşime girmesine olanak tanıyan teknoloji, robotik uzuvlardan kendi kendine gidebilen araçlara kadar çeşitli endüstriyel ve tıbbi uygulamalar içerebilir.

MIT Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı Direktörü Daniela Rus, “Bir robota bir komut yazmanız, bir düğmeye basmanız veya tek bir söz söylemeniz gerekmeksizin belirli bir eylemi gerçekleştirmesini anında düşünün. Bunun gibi aerodinamik bir yaklaşım, henüz icat etmediğimiz fabrika robotlarını, sürücüsüz arabalarını ve diğer teknolojileri denetleme kabiliyetimizi artıracaktır.”

MIT prototipi, insan beyninin etkinliğini kaydetmek için bir elektroensefalografi (EEG) kapağı kullanıyor. Profesör Rus daha fazla araştırma yaptıktan sonra, basit ikili seçim etkinliklerini (bu durumda nesnelere iki kategoriye ayırmak üzere tasarlanmış) insanların daha karmaşık robotlarla etkileşime girmesini umuyor. Beyin-bilgisayar arayüzleri bilimdeki en sıcak araştırma alanlarından biridir. Diğer laboratuvarlar onları özürlülerin robot ekstremiteleri kurmasına veya felç olan hastalara, gözlerini kırpmadan iletişim imkanı sağlıyor.

Sorun şu ki, bu sistemlerin genelde ya elektronik bir implant ya da bir EEG kullanırken, bilgisayarın kullanıcının beyin dalgalarını tanıması için önemli bir eğitim gerekiyor.

Boston Üniversitesi sinir bilimcileriyle birlikte çalışan MIT Ekibi, beynin ürettiği bir hatayı fark ettiklerinde, beynin potansiyellerine veya ErrPs olarak adlandırılan beyin sinyallerine odaklandılar.

Ekibin makine-öğrenme algoritması ile 100 saniyede bir sinyal yakalayan, gözlemcinin beyin dalgalarından karakteristik bir sinirsel desen tespit edebiliyorlardı.

Profesör Rus, yeni bir seride FT okuyucuları ile görüşlerini paylaşıyorlar: “Robotu izlerken yapmanız gereken tek şey, yaptıklarıyla zihinsel olarak hemfikir olduklarını ya da katılmadıklarını gösteriyor. Belli bir şekilde düşünmek için kendinizi eğitmek zorunda değilsiniz. Makine Baxter olarak adlandırılan robot, eğitim görmemiş veya önceki EEG deneyimine sahip olmayan 12 gönüllü tarafından alınan hata sinyallerini fark eder. İnsan gözlemcisi Baxter’ı yanlış kutuya bir nesne koymaya yöneldiğinde robotun manevrasını düzeltmesi için beyin sinyali geldi. ErrP sinyalleri zayıf olduğunda ve sistem hatasını düzeltmediyse, sistem daha güçlü bir “ikincil hata” beyin mesajı da alabilir. Düşüncelerimizi okuyabildikleri takdirde potansiyeli düşünün… “dedi. Profesör Rus, çalışmasını ” Yaygın Robotik “olarak adlandırdığı bilimde sürdürüyor.

Freiburg Üniversitesi’nden Bilgisayar Bilimleri Profesörü Wolfram Burgard, “Bu çalışma bize beyin kontrollü robotlar ve protezler için etkili araçların geliştirilmesine daha da yaklaşıyor. İnsan dilini robotlar için anlamlı bir sinyale çevirmenin ne kadar zor olabileceği göz önüne alındığında, bu alanda yapılacak çalışmalar, insan robotu işbirliğinin geleceği üzerinde gerçek anlamda derin bir etkiye sahip olabilir “dedi.

MIT ekibinin sonuçları, IEEE Uluslararası Konferansı’nda sunulacak. Mayıs ayında Singapur’da Robotik ve Otomasyon’da tanıtılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Mühendisler LEGO Benzeri Yapay Zeka Çipi İnşa Ediyor

Cep telefonlarının, akıllı saatlerin ve diğer giyilebilir cihazların daha yeni bir model…

Yeni AI Sistemi, Robotların Binlerce Nesneyi Kolaylıkla Manipüle Etmesini Sağlar

İnsanlar uzun zamandır el becerisinin ustaları olmuştur; ancak, robotlar hala yetişiyor. MIT’nin…

Blu-ray’in 10.000 Kat Yoğunluk Sunan, 5D Veri Depolama Teknolojisi

 Southampton Üniversitesi’ndeki bilim insanları; son teknoloji lazerler kullanarak ve biraz problem…

AI; doktorların COVID-19 salgını sırasında yoğun bakım yataklarından en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olabilir

Yeni teknoloji, yoğun bakım ünitesi (YBÜ) tedavisine ihtiyaç duyan hastaları belirleyerek COVID-19…