Sağlıklı bir hayat sürülmesinde genetik faktörlerden daha fazla etkiye sahip olan ilk 1000 gün beslenmesinin önemi, tüm Türkiye’den sağlık profesyonellerinin ve Sağlık Bakanlığı mensuplarının katıldığı kongrede tartışıldı.

Sağlık Bakanlığı ve Yükseliş İktisadi ve Stratejik Araştırmalar Vakfı (YİSAV) tarafından düzenlenen 4’üncü Fetal Hayattan Çocukluğa İlk 1000 Gün Gebe ve Çocuk Beslenmesi Kongresi Ankara’da gerçekleştirildi.

Sare Davutoğlu’nun da katılarak ilk 1000 gün ve anne bebek beslenmesinin önemine dikkat çektiği kongrenin amacı YİSAV ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Ferit Saraçoğlu ve Danone Nutricia Anne Bebek Beslenmesi Medikal Direktörü Yalım Üner’in katıldığı toplantıda basın mensupları ile paylaşıldı.

İlk 1000 gün beslenmesinin önemi
Prof. Dr. Ferit Saraçoğlu toplantıda, sağlıklı nesillerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla böyle bir organizasyonu düzenlemekten mutluluk duyduklarını belirtti ve “İlk 1000 günde doğru beslenmenin, özelliklede anne sütü almanın çok önemli olduğu, pek çok bilimsel çalışmayla desteklenmektedir. İlk 1000 gündeki yetersiz beslenme sadece kronik hastalıkların, psikiyatrik bozuklukların artmasına, fiziksel, beyinsel ve metabolik fonksiyonların bozulmasına değil, immün sistemin zayıflamasına dolayısıyla pneumoni, diyare vb. enfeksiyonların artmasına da yol açmaktadır” dedi.

Annelerin ilk 1000 gün boyunca doğru yönlendirilmeleri önemli
Dr. Yalım Üner de, ilk 1000 günde bebek beslenmesinin, bireylerin gelecekteki sağlığını ve yaşam kalitesini etkileyen en önemli faktör olduğunu belirtti ve “İlk 1000 günde beslenme ve anne sütü hakkında yapılan birçok bilinçlendirme kampanyalarına rağmen bebek beslenmesi alışkanlıklarının, çok da istenen seviyelerde olmadığını söyleyebiliriz. TNSA 2013 raporunda bebeklerin beslenme alışkanlıklarını takip ettiğimizde, ilk 6 aydan sonra anne sütü verme oranlarının düştüğünü ve anne sütünün yerini tamamlayıcı beslenmenin aldığını görüyoruz. Bebekler ikinci 6 aylık dönemde halen süt çocuğu iken ev yapımı yemeklere ve henüz sindirim sistemine uygun olmayan besinlere hızlı ve fazla miktarda geçiş yapıyor. Annelerin ek gıdaya geçiş döneminde anne sütü vermeye devam etmeye ve ek gıdanın miktarı için doktorlarına danışmaları gerekiyor ” dedi.

İlk 6 ay anne sütü
Üner ilk 6 ay süresinde anne sütünün yeterli olduğunu ve tek başına bebeğin günlük besin ihtiyaçlarını karşıladığına vurgulayan Üner şunları söyledi: “Anne sütü yerine, mevsiminde sebze, meyveyi daha besleyici bulan anneler, anne sütünü ve emzirmenin bebeğe olan faydasını, hele de 6’ıncı aydan sonra çok da önemli görmüyorlar. İlk fırsatta, hatta bebeklerin ilk 3 aylık döneminde ek besini hayatlarına sokuyorlar. İlk 1000 günde doğru beslenme, bebeklerin geleceği ve Türkiye’deki sağlık reformlarına konu olan demir eksikliği, obezite gibi toplumu etkileyen sağlık konularındaki iyileşmeler için önemli. Annelerin de beslenme ile ilgili daha çok desteklenmesi gerekmekte. İlk 1000 günde bebek beslenmesinin önemi hakkında Sağlık Bakanlığı ve diğer otoritelerin de önerdiği gibi ilk 6 ay sadece anne sütü kullanımı ve eksikliğinde, ek besinin tercih edilmemesi vurgulanmalıdır. Anne sütü eksikliği var ise öğünün bebeğin ayına uygun bebek veya devam sütü ile tamamlanması gerekiyor.”

50’nin üzerinde bilimsel sunum
Kongrede, Sağlık Bakanlığı yetkilileri ve anne-bebek sağlığı üzerine çalışan bilim insanları “İlk 1000 Günün Önemi”, “Doğum Şekli”, “Anne Sütü”, “Anne Psikolojisi”, “Probiyotikler”, “Bebek Beslenmesi”, “Obezite”, “Anne, Bebek Beslenmesi”, “Bebek Besinleri”, “Gıdalar”, “Mikrobiota ve Fe/I Eksikliği” ve “Temel Gıdalar” oturumlarında 50’nin üzerinde sunum yaptı.

Sare-Davutoglu
Sare Davutoğlu
Yalim-Uner
Dr. Yalım Üner
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

New York’un İlk Vegan Kasabı

Önümüzdeki ilkbaharda açılacak olan Monk’s Meats, buğday gluteni olan seitan’ı kullanarak hiçbir…

Havayı Temizleyen Yeni Teknoloji; “BioSolar Leaves”

İlk bakışta parlak yeşil güneş panelleri gibi görünebilirler. Ancak, elektrik üretmek yerine,…

Bitkilerde Tohum Yağı Verimini Arttırmanın Sürdürülebilir Yolu

Singapur Nanyang Teknoloji Üniversitesi (NTU) bilim insanları; laboratuvar koşullarında tohumlardaki doğal yağ…