Science Daily

Yeni bir çalışmaya göre, salgın hastalıkların öngörülmesi ve kontrol edilmesi; daha geniş matematiksel modelleme uygulamasıyla daha kolay ve daha güvenilir olacaktır.

Temel bulgulara ek olarak, çalışma; aynı zamanda mikrobiyologlar, immünologlar ve epidemiyolog gibi çoklu tıbbi ve halk sağlığı kaynaklarından gelen bilgileri içeren modellemenin müdahale stratejileri tasarlamada halk sağlığı planlamacıları için en bilgilendirici olacağı sonucuna varmıştır.

Waterloo Üniversitesi Uygulamalı Matematik Bölümü Profesör Chris Bauch: “Hastalığın yayılmasının matematiksel modelleri bulaşıcı hastalıkların anlaşılmasında ve kontrol edilmesinde oldukça faydalı olabilir. Matematiksel modellemeyi kullanmaya çalışırken aşılması gereken bazı zorluklar var; örneğin, politikayı etkilemek istiyorsanız, politika yapıcıları sürece her adımda dahil etmek zorundasınız. Ayrıca modelleme hedeflerini gerçekleştirmek ve bulaşıcı hastalıkları en iyi şekilde kontrol etmek için iyi verilere de ihtiyaç var.”

Araştırmacılar ayrıca matematiksel modellerin; aşılarla ilgili fikirlerin ve inançların sosyal ağlar yoluyla nasıl yayıldığını ve gerçekleri topluma iletebilecek ve aşılama seçimlerini daha iyi destekleyebilecek müdahalelerin formülasyonuna izin verdiğini anlamada nasıl yardımcı olabileceğini açıkladı.

Araştırmacı Bauch: “Salgın yanıtını bilgilendiren ve yöneten sağlık yetkilileriyle işbirliği yapmak için matematiksel modeller inşa eden araştırmacılar için çok önemlidir. Öncelikle, gerekli verileri elde etmek daha kolay olacak; ikincisi, modelin ön cephede cevaplanması gereken sorulara yönelik olmasını sağlayacak ve son olarak da modelleme sürecine olan güveni arttırmaya yardımcı olacaktır.

Matematiksel modellemenin yararlı olabileceği bir başka alan da aşı tereddütüyle mücadele etmektir. Aşılara erişim dünya çapında daha az sorun yarattığından, aşı konusunda tereddüt edilmesi belki de yüksek aşı alımını sağlamada en önemli engel haline gelecektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Mühendisler LEGO Benzeri Yapay Zeka Çipi İnşa Ediyor

Cep telefonlarının, akıllı saatlerin ve diğer giyilebilir cihazların daha yeni bir model…

AI; doktorların COVID-19 salgını sırasında yoğun bakım yataklarından en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olabilir

Yeni teknoloji, yoğun bakım ünitesi (YBÜ) tedavisine ihtiyaç duyan hastaları belirleyerek COVID-19…

Doğal Dili Programlama Koduna Çeviren Bir Yapay Zeka Sistemi: Codex

  Yapay zeka araştırma şirketi OpenAI, doğal dili programlama koduna çeviren bir…

AI’ye Karanlıkta Renkleri Tanımlamayı Öğretmek

California Üniversitesi‘ndeki bir araştırma ekibi, karanlıkta sınırlı renk görüşü sağlamak için derin…