Teknoloji

Samsung, 75 inç MicroLED 4K TV’yi Tanıttı

0

Samsung, geçen yılki CES’te “The Wall” adlı muazzam bir MicroLED TV’yi tanıttıktan sonra, 2019’da, oturma odası için çok daha pratik olan daha küçük, 75 inç 4K TV ile geri döndü. Ekranda parlak renkler elde etmek için kendi parlak ışıklarını yayan milyonlarca inorganik kırmızı, yeşil ve mavi mikroskobik LED çip içeren, kendiliğinden yayılan MicroLED’leri tek tek birleştiren The Wall ile aynı MicroLED temelini kullanıyor. Arka ışık gerekmediğinden MicroLED ekranlar inanılmaz derecede ince olabilir.

Ancak, MicroLED’in en büyük çekiciliği, OLED’e göre, organik bir bileşik kullanmanın güçlükleri olmadan rekabet etmesi veya yenmesi gereken görüntü kalitesidir; teoride MicroLED, mükemmel siyahlar sağlamalıdır. (tüm mikroskobik LED’ler ayrı ayrı kapatılabilir) Sınıfının en iyisi parlaklık ve inanılmaz derecede geniş HDR renk paleti, yanma olmadan, OLED panellerinden önemli ölçüde daha uzun bir kullanım ömrüne sahiptir, çünkü endişelenecek doğal bir bozulma yoktur.

Samsung, 75 inç MicroLED TV için belirli sürüm ayrıntılarını veya fiyatlarını henüz paylaşmıyor. MicroLED ekranlar; her biri RGB alt piksellerinin dikkatlice yerleştirilmesi gerektiğinden ve aralarında çok dar bir boşluk ölçüsüne (veya “alana”) sahip olmaları bakımından, ölçek oluşturmak oldukça zordur. Bunlardan biri kötüyse, tüm ekran (veya bu durumda bir TV) bozulabilir. Ancak Samsung, şu an için gerçekten tek şirket olsa bile, MicroLED’in hayatınıza uyarlanan ekran olabileceğine inanıyor. Apple dahil diğerlerinin teknolojiyi araştırdığı söyleniyor. Modüler yapısı; (yakından bakıldığında her bir parçasının bağlantı yeri farkedilebilir) her boyutta ve herhangi bir en boy oranında görüntülemeye izin verir.

Her MicroLED “modül” için iki parça vardır. Birincisi, diğer duvar modüllerine kolayca takılabilmesi için bir kadranın çevrilmesiyle uzanan kancalara sahip arka plakadır. Lego’ya benzemektedir ama bu, ev tipi sinema sistemi için oldukça kullanışlıdır. Samsung, bu modüllerin boyutunun, MicroLED’in tüketicilere yol göstermesiyle sonradan değişebileceğini söylüyor. Bunlar prototip/başlangıç örneklerdir. Ekran panelinin hemen yanına aynı şekilde takılabilen ses modülleri de (okuma: hoparlörler) vardır.

Şimdiye kadar Samsung’un orijinal The Wall’nu, bu 75 inç 4K TV’yi ve duvarın tamamıyla genişletilebilirliğini sergileyen yeni ve daha kocaman 219 inçlik versiyonunu gördük. Sanki insanlar tavandan yüksek bir pencereye bakıyorlar gibi…

75 inçlik set için fiyatlandırma ve potansiyel tüketici bulunabilirliği hala bilinmiyor; Samsung, CES 2018’de, bir tüketici MicroLED’in uygulanabilir olması için iki ya da üç yıl olacağını öngördü, ancak şirket muhtemelen bu zaman çizelgesini mümkün olduğu kadar ileri itmeye çalışıyor. Samsung, orijinal The Wall için hiçbir zaman kesin ve resmi bir fiyat vermedi: Ön sipariş sayfasında sadece endüstriyel ortaklara sunuldu.

Pioneer Kuro, Panasonic plazmaları ve LG OLED’ler gibi yıllarca görüntü kalitesine saygı duyulan birçok “klasik” TV vardır. Samsung, bu yıl başlamaya hazır yeni bir diziyle, bazı mükemmel QLED LCD TV’ler üretiyor.

Spread the love

Mühendisler; Solunabilir Bir mRNA Şekli Yaratıyor

Previous article

İnsan-Robot Etkileşimi İçin Diferansiyel Oyun Teorisi

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up