Sanal Gerçekliğin (VR)tıp eğitimi ve hastabakımını iyileştirme potansiyeli her hafta heyecan verici yeni uygulamalar ortaya çıkarıyor.

Son olarak, geliştirilen teknoloji ile, hastanede tedavi edilen hastalar için şaşırtıcı bir uygulama sunuldu.

Kâr amacı gütmeyen bir sağlık merkezi olan Cedars-Sinai ‘nin yaptığı yeni bir araştırma, Sanal Gerçeklik (VR) terapisinin hastaneye yatmış hastalar için ağrının azaltılması üzerinde önemli bir etkisi olabileceğini gösteren sonuçlar kaydetti.

JIMR Mental Healthde yayınlanan çalışma, Ağrı Puanlama Ölçeği’nde ağrı skoru 3 veya daha yüksek olan 100 hasta üzerinde yoğunlaştı.

Hastaların yarısına rahatlatıcı Doğal İzlanda üzerinde helikopter sürüşü videoları Sanal Gerçeklik (VR) terapisi ile verildi. Genel olarak, bu hastalar tedaviden sonra ağrı skorlarında% 24’lük bir düşüş bildirdiler.

Diğer yarısına standart bir 2D doğa videosu izletildi. Bu çalışmada ağrıda azalma ile sonuçlandı. Ancak bu çalışma hastaların % 13’ünde etkili olmadı.

Ağrı yönetiminde yeni bir potansiyel mi?

Çalışmanın sonuçları Sanal gerçeklik (VR) için heyecan verici yeni potansiyel bir uygulamayı daha ileriye taşıyacak araştırmalara kapı açıyor.

Cedars-Sinai Health’in yöneticisi Brennan Spiegel “Sonuçlar, sanal gerçekliğin geleneksel ağrı yönetimi protokolleri ile birlikte etkili bir araç olabileceğini gösteriyor. Bu durum doktorlara ve hastalara ilaç vermek dışında bir seçenek sunabilecek.” dedi.

Peki rahatlatıcı iki videonun ağrı azaltmasındaki başarı sebebi nedir? Bu aşamada, ağrı azalmasının nedeni tam olarak açıklanamıyor.

Spiegel fayda olasılığının ‘Sürükleyici Dikkat Dağıtımından’ kaynaklandığını düşünüyor. Zihin içeriği çok derinden etkiliyor iken, beynin ağrı gibi diğer uyarıları algılayabileceği miktarı da sınırlar.

Spiegel “Sanal Gerçekliğin iyi bir şekilde duyuları engellediğine inanıyoruz. Zihnin acı çekmesini engelleyen şey, sürekli aklı dağıtması. Amacımız geleneksel ağrı tedavisine

Hastalara verilen 15 dakikalık Sanal Gerçeklik (VR) terapisi ağrıyı belli bir oranda azaltsa da, terapi tamamlandıktan sonra ağrının daha belirgin hissedilmesine neden olabilir. Spiegel daha büyük ve ayrıntılı bir çalışmaya da devam ettiklerini söyledi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Düşünce için Sessizlik: İnsan Beynindeki Özel İnternöron Ağları

İnsan beyninin analizi; sinirbilimin temel amacıdır. Bununla birlikte, metodolojik nedenlerle, araştırmalar büyük…

Geniş Etkilere Sahip Bulgularda Çoğu ‘Sessiz’ Gen Mutasyonun, Nötr Değil Zaralı Olduğu Ortaya Çıktı

1960’ların başında, Michigan Üniversitesi mezunu Marshall Nirenberg ve diğer birkaç bilim insanı,…

Elektrik Üretmek için Vücudun Kendi Şekerini Kullanan Ultra İnce Yakıt Hücresi

Glikoz, yediğimiz gıdalardan aldığımız şekerdir. Vücudumuzdaki her hücreye güç veren yakıttır. Glikoz,…

BioNTech CEO’su Uğur Şahin: Hasarlı veya eski organların yaşlanma süreci tersine çevirilebilir

Prof. Dr. Uğur Şahin, gelecekte hasar görmüş organların gençleştirilmesinin mümkün olabileceğine inandığını…