Tıp endüstrisi her daim fırtınalı zamanlar geçirir. Bu bazen sağlık sigortası bazen bütçe kesintisi olur. Oysa sağlık sektörü bu sıkıntıların olmadığı daha iyi günlerde görmüştür.

Şu anda en temel hizmetleri büyük ölçüde sıkıntıya sokan konulardan birisi vasıflı sağlık uzmanlarının eksikliğidir.Los Angeles Çocuk Hastanesi’nin Oculus’la birlikte çalışmaya yönlendiren budur.

Diğer Sanal Gerçeklik (VR) şirketleri de, sanal gerçeklik teknolojisi ile sağlık uzmanlarının düşük maliyetli acil bakım eğitimi almalarını sağladılar.

İngiltere merkezli AI AiSolve VR uzmanları ile Hollywood merkezli VFX grubu firmaları Facebook ile önemli bir ortalık yaptı. Yapılan bu ortaklık sayesinde çok yakında Los Angeles Çocuk Hastanesi’ne bu teknoloji geliyor.

Travma simülasyonundan görüntüler

Böylece Sanal Gerçeklik (VR) ile doktor, hemşire, ve cerrahlara düşük maliyetli eğitim güvenilir bir şekilde verilebilecek. Onları gerçek hayattaki gibi acil senaryoları simüle eden sanal ortamlar ile gerçek uzmanlığa hazırlayacak.

Sağlık eğitiminde mevcut olan standart pahalı ve uzun süreli mankenlerin kullanımını içerir. Ancak bu mankenler genellikle bir süre kullanıldıktan sonra kopar ve kullanılamaz hale gelir. Los Angeles Çocuk Hastanesi, bu geleneksel yöntemi halen kullanıyor ve yılda 430.000 dolar harcıyor.

Dokunmatik kontrol cihazlarıyla birlikte bir Oculus Rift kulaklık kullanarak, öğrenciler daha hızlı, kolay ve ucuz bir şekilde aynı eğitimi alabilirler. Öğrenciler AiSolve‘un sunduğu gelişmiş yapay zekayı kullanarak sanal hastaları sanal ortamda muayene ederler.

Sanal tıp personeli ve programın kendisi önemli kararlara gerçek zamanlı olarak yanıt verecektir. Los Angeles Çocuk Hastanesi’nin doktorları tarafından sağlanan gerçek vakalara dayanarak oluşturulan sanal senaryolar son derece otantik.

Mantıksal odaklı, çeşitli sonuçlar içeren diyalog ve olaylar, sürekli değişen senaryolar ile öğrenciler gerçekçi iş yeri baskısı altında tutuluyor.

Travma simülasyonundan görüntüler

AiSolve CEO’su Devi Kolli “Bunun amacı, en gerçekçi ortamı mümkün olan tıbbi personel ile hazırlamaktır. Böylece karar verme sürecini kolaylaştırmak için birden fazla seçeneğe sahip olacaklar.Hayatlarını dengede tutarak hızlı ve doğru kararlar verebilmek için stratejiler oluşturacaklar.” dedi.

Ayrıca Kolli “Oculus’la yaptığımız iş birliği (Facebook ve ) sayesinde, Şimdiye kadar geliştirilmiş olan sağlık hizmeti sunucuları için en gerçekçi ve kapsamlı eğitim aracı oluşturuldu. ” ekledi.

VR EĞİTİMİ DAHA HESAPLI

Los Angeles Çocuk Hastanesi’nde Doktor Todd Chang “Manken simülasyonunu hazırlamak ve temizlemek için ortalama olarak bir saat gerekir. Şimdiye kadarki en iyi simülasyon eğitim çözümü olmasına rağmen Organizasyonumuz mankenler üzerinde personel yetiştirmek için yılda 430.000 dolar ödüyor.

Acil çocuk hastalarını tedavi etmede en iyi yol deneyimli öğrenmedir. Oldukça agresif bir zaman çizelgesi vardır. Sanal Gerçeklik (VR) simülasyonu kelimenin tam anlamıyla hafta hafta geliştirildi.

Sanal Gerçeklik (VR) ile, tüm insanlar aynı anda aynı odada olmasa da, deneyimsel olarak öğrenebilirler. Sanal Gerçeklik (VR) Çok daha esnektir ve öğrenciler antrenmanları daha sık yapabilirler.” dedi.

Daha hızlı, daha verimli bir mesleki eğitim geliştirme şeklinde önemli olan, Los Angeles Çocuk Hastanesi gibi organize olabilmektir. Çocuk doktorları daha hızlı bir oranda çalışmalıdırlar.

Standart çocuk doktorları ise, çocukların hayatlarını kurtarmak için savaşıyor. Sanal Gerçeklik (VR) programı mankenler ile kullanıldığında maliyetler eş zamanlı olarak azalır. Hem de, profesyonellerin eğitilebileceği ortam artar.

Program, ilk olarak 2016 yılının başında geliştirildi ve 2017 yılının başında mevcut çalışma modelini serbest bırakmadan önce çeşitli revizyonlar gerçekleştirdi. Geliştirici araştırmacılar ve sağlık ekipleri, daha fazla tıbbi tesislere yayılırken deneyimlerini izlemeye devam edecekler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Düşünce için Sessizlik: İnsan Beynindeki Özel İnternöron Ağları

İnsan beyninin analizi; sinirbilimin temel amacıdır. Bununla birlikte, metodolojik nedenlerle, araştırmalar büyük…

Geniş Etkilere Sahip Bulgularda Çoğu ‘Sessiz’ Gen Mutasyonun, Nötr Değil Zaralı Olduğu Ortaya Çıktı

1960’ların başında, Michigan Üniversitesi mezunu Marshall Nirenberg ve diğer birkaç bilim insanı,…

Elektrik Üretmek için Vücudun Kendi Şekerini Kullanan Ultra İnce Yakıt Hücresi

Glikoz, yediğimiz gıdalardan aldığımız şekerdir. Vücudumuzdaki her hücreye güç veren yakıttır. Glikoz,…

BioNTech CEO’su Uğur Şahin: Hasarlı veya eski organların yaşlanma süreci tersine çevirilebilir

Prof. Dr. Uğur Şahin, gelecekte hasar görmüş organların gençleştirilmesinin mümkün olabileceğine inandığını…