Astronomi ve Uzay

Satürn Halkalarındaki Dalgalar Bir Günün Ne Kadar Sürdüğünü Ortaya Koyuyor

0

Satürn’ün ne kadar hızlı döndüğünü, yüzeyinde dönen bulutları izleyerek söyleyemezsiniz. Fakat halkalarındaki dalgalanmalar gezegenin ne kadar hızlı döndüğünü ortaya koyuyor: Bir gün 10 saat, 33 dakika ve 38 saniye.

Astrofizik Dergisi’nde 17 Ocak’ta yayınlanan çalışmada Kaliforniya Üniversitesi’nde Astronom olan Christopher Mankovich gezegenin dönme hızının gerçekten çok hızlı olduğunu ifade etti.

Bilim insanları daha önce 1980’lerde Voyager uzay aracından ve 2000’lerde Cassini yörüngesinden radyo ölçümlerini kullanarak Satürn’ün bir gün için olası uzunluklarını tahmin ediyorlardı. Ancak bu tahminler, yenisiyle kıyaslandığında yaklaşık 20 dakika değişiyordu.

1993’te, astronomlar Cassini’nin görüntüleme ekibine liderlik eden Mark Marley ve Carolyn Porco, Satürn’ün sismik faaliyetlerinin gezegenin yerçekimini, minik, yörüngeli parçacıkların halkalarını karşılık vererek yeteri kadar değiştirdiğini fark etti.

Satürn’ün Dönüş Hızını Bilmek

Dönme, gezegenin gazını yükselttiğinden, bu salınımların sıklığı gezegenin ne kadar hızlı döndüğünü bulmak için kullanılabilir. Cassini’nin 2004’te Satürn’ün yörüngesine varması nihayetinde fikri denemek için yeterince iyi görüntüler verdi.

Bu görüntüleri kullanarak, NASA yörüngesi görevinin 2017 sonuna kadar çekildi. Mankovich ve meslektaşları, halkalar Satürn’ün titreşimlerine tepki verirken halkalardaki dalgaları ölçtüler. Bu, ekibin gezegenin bulutların altında ne kadar hızlı döndüğünü tam olarak hesaplamasını sağladı.

Satürn halkalarının Cassini uzay aracından bu görünümü halkalar arasında dalgalanan bir yoğunluk dalgasını göstermektedir. Dalga, halka parçacıklarını bir ses dalgası gibi birlikte sıkıştırır, havayı sıkıştırır. Bu özel dalgaya Satürn’ün aylarından biri neden olur, ancak benzer dalgalar bilimcilerin Satürn’ün gününün uzunluğunu bulmasına izin veren tüm gezegenin yerçekimini ortaya çıkarır.

NASA’nın Moffett Field’daki Ames Araştırma Merkezi’nde araştırmacı olan Mankovich: “Satürn’ün iç mekanları hakkında; halkalardan öğrendiğimiz miktar, herkesin hayal gücünün ötesinde”.

Satürn’ün dönüş hızını bilmek, bilim insanlarının gaz devinin nasıl yapılandırıldığını bulmalarına yardımcı olabilir. Gökbilimciler Satürn’ün tüm Dünya kütlesinin 15 katı kadar katı bir çekirdeğe sahip olduğunu ve farklı sıvı hidrojen fazlarının katmanlarının üst üste geldiğini düşünüyorlar. Mankovich ve meslektaşları Satürn’ün sert bir top olarak döndüğünü varsayıyorlardı, ancak bunun yerine bir soğan gibi katmanlıydı ve her katman farklı bir hızda dönüyordu. Takımın bir sonraki adımı, soğan katmanlarını soymak olacak.

Spread the love

Yeni Yöntem İlaç Dağıtımını İyileştiriyor

Previous article

Kanseri Kızılötesi ve Elektrik Akımı Bulacak

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up