Pasifik okyanusuna atılan plastiklerin görünümü sözde Büyük Pasifik Çöp Tablasını oluşturuyor. Peki bu atıklar gelecekte ne olacak?

Hollandalı inşaat şirketi VolkerWessels bu konuda benzersiz bir çözüm yolu bulmuş.

Plastik Yol adlı konseptin bir parçası olarak VolkerWessels, okyanuslardan ve geri dönüşüm tesislerinden kurtarılmış plastikleri kullanarak yollar inşa etmeyi amaçlıyor.

Fikir Rotterdam şehir konseyinin dikkatini çekti. Şehir konseyi, şimdi VolkerWessels‘e, Plastik Yolu test etme isteklerini iletti ve bir pilot lokasyon teklif etti.

İlk yol yapımı faaliyeti aslında bir bisiklet yolu olacak ve yapımının üç yıl sürmesi planlanıyor.

Plana göre, yol bölümleri bir fabrikada hazırlanacak ve daha sonra şantiye alanlarında bir araya getirilecek. Yolda, trafik algılayıcıları ve hafif direkler için oluklar, paneller yer alacak ve bunlar fabrikadan çıkmadan önce çalışabilir durumda olacak.

Tasarım ayrıca, kabloların ve boru hatlarının daha sonra döşenmesini kolaylaştıran yüzeyin altındaki oyuk alanlara da sahip.

Plastik yol eskiyip yıprandığında, VolkerWessels tekrar geri dönüştürüp yeni bir Plastik yol kurmayı umuyor.

Her şey yolunda giderse, Plastik Yol tasarımının Rotterdam‘da ve sonrasında başka yerlerde kullanılamaması için bir sebep görünmüyor.

Karayolu mühendisleri karayolu yapımında en çok tercih edilen malzeme olan koyu siyah yapışkan madde yerine plastik asfalt alternatif bir seçenek haline mi geliyor?

Şirkete göre, geri dönüştürülmüş plastikten yapılmış bir yol -40 dereceye kadar düşük ve 80 dereceye kadar yüksek sıcaklıklarda hayatta kalabiliyor. Aslında, yol normal bir yola göre üç kat dayanıklı. Yani potansiyel olarak 50 yıldan uzun bir süre kullanılabilir.

Plastik bir yol da “koroziteden etkilenmez” ve teorik olarak daha az trafik sıkışıklığı anlamına gelen daha az bakım gerektirir.

Geleneksel yapı malzemesinin çevreye ne yaptığını düşünürseniz, asfalt kaplama yerine plastik kaplama daha mantıklı olabilir. Asfalt kaplama, her yıl atmosferi kirleten 1,6 milyon ton CO2 nun sorumlusu olarak suçlanıyor. Bu, tüm karayolu taşımacılığındaki emisyonların % 2’sini oluşturuyor.

Şimdilik, VolkerWessels‘ın planı sadece kağıt üstünde.

Hindistan’daki Jamshedpur şehri kısmen de olsa, geri dönüşümlü plastik kaplama ile kaplanmış 50 kilometrelik yola sahip. İlgili işlemin uygulanmasında şişeler ve paketleyicilerin toplama merkezlerine götürüldüğü, parçalandığı ve asfalt ile karıştırıldığı bildirildi.

VolkerWessels tarafından ortaya atılan fikir, en azından dünyanın plastik problemini çözme yolunda umut vadeden önemli bir adım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Atık Plastiklerin, Yüksek Değerli Malzemelere Dönüştürülmesi

ABD Enerji Bakanlığı Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuarı’ndaki (NREL) araştırmacılar; atık plastiklerin geri…

Güneş Hasadının Binaların Yan Tarafına Dahil Edilmesi, Enerji Sürdürülebilirliğini Artırabilir

İnşaatçılar; Güneş hasatını bir binanın dış kenarına dahil edebilirlerse, yapının ihtiyaç duyacağı…

“Nesnelerin İnterneti” için Fotovoltaik Motorlu Sensörler

RFID tabanlı cihazlar iç ve dış aydınlatma koşullarında çalışır ve daha uzak…

Microgrids ve Blockchain İle Enerji Geleceği Güçlenecek

Enerji üretiminde bir devrime hazırlanılıyor. Milyonlarca insanın elektrik ihtiyacının bir avuç mikro…