Cihazlarımızdan en iyi şekilde faydalanmak istiyoruz ve internet bağlantısı çok kullanışlı olmasına rağmen, mevcut olan Internet Of Things (IoT) modelinin yeteneklerinde birçok sınırlama var.
Carnegie Mellon Üniversitesi‘nde bilgisayar-insan etkileşimini inceleyen lisansüstü bir öğrenci Gierad Laput, tüm odaları “akıllı odalara” dönüştürme potansiyeline sahip olan, nispeten düşük maliyetli tek bir cihazla bu sınırlamaları bağdaştırmak istiyor.

Laput’un projesine Sentetik Sensörler deniyor. Sensörler doğrudan bir duvar prizinden beslenebilir ve eski bir Gameboy kartuşu boyutundadır. Stokları algılama yeteneklerini merkezi bir panoda birleştirerek, tüm odayı izleyebilme olanağı sağlar.


Cihaz, özel IoT teknolojisinin sağlayabileceği türde bir kabiliyete izin vermese de, üçüncü taraflardan dahi izin verebileceği bir entegrasyon seviyesi sunuyor. Örneğin, bir kağıt havlu alındığında sensör takımı bunu izleyebilir, ancak tek başına rulonun değiştirilmesi gerektiği zamanı izleyemez. Bununla birlikte, Laput’un “ikinci dereceden” algılayıcıları dediği şeyle birleştiğinde, cihazlar sayıları yakalar ve doldurma ihtiyacının bildirimlerini gönderir.

Bu yetenek sınırsız derecede (teorik olarak) tüketicilere son derece spesifik ve uygulanabilir geribildirim verecek şekilde ölçeklenebilir.

Bilimkurgu hayallerimizden henüz akıllı evler döneminde olmayabiliriz, günümüzün her yönünün akıllı cihazlarla karşılaştığı yerlerde yavaş yavaş ilerlemeye devam ediyoruz. Amazon’un Echo ve Google Home gibi cihazların popülaritesi, sınırlamalarına rağmen hızla büyümek için bu teknolojiye yardımcı oluyor.

Belki de bu teknoloji Laput’un ulaşmayı umduğu entegrasyonun bir parçası olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Blu-ray’in 10.000 Kat Yoğunluk Sunan, 5D Veri Depolama Teknolojisi

 Southampton Üniversitesi’ndeki bilim insanları; son teknoloji lazerler kullanarak ve biraz problem…

Yeni Tıbbi Dereceli Akıllı Saat, Epilepsi İle Yaşamaya Yardımcı Oluyor

Embrace smartwatch onaylanmış bir tıbbi cihazdır. Giyilebilir akıllı sistemler içinde yer alan…

Gelecekteki 6G Ağı İçin Bir Şablon Oluşturma

 Geleneksel ağlar; son teknoloji hesaplama, video analizi ve siber güvenlik gibi bant…

Project Taara: Lazerle Nehrin Üzerinden İnternet Işınlamak

Alphabet‘in araştırma ve geliştirme şirketi X’te, Project Taara adlı proje üzerinde çalışan…