Bilim

Ses Dalgaları Parçacıkları Yeni Yollarla Hareket Ettirebilir

0

Maddeyi manipüle etmek için ses radyasyonu kullanan diğer cihazlardan farklı olarak; yeni sistem birkaç nesneyi aynı anda farklı yönlerde hareket ettirebilir. Ulusal Bilimler Akademisi Bildirileri’nde yayınlanan bu tür kaldırma teknolojisi, tıbbi tedavi için mikroelektronikleri monte edebilir veya küçük nesnelerin manevra yapmasını sağlar.

Yeni cihazda, her biri yaklaşık 1 santimetre genişliğinde olan 256 hoparlörden oluşan bir dizi; 23 santimetrelik bir mesafe boyunca başka bir benzer hoparlör dizisine bakmaktadır. Hoparlörler duymak için çok yüksek frekanslarda ses dalgaları yayar. İki dizi arasında karmaşık bir ses alanı oluşturur. Bu ses alanı parçacıkları iten yüksek yoğunluklu ses bölgelerine ve parçacıkları yakalayan nispeten sessiz ceplere sahiptir. Her konuşmacı tarafından salınan ultrasonik dalgaların zamanlamasını kontrol ederek, araştırmacılar bu sessiz, parçacık bölgelerini üç boyutlu olarak değiştirebilir.

Akustik Kaldırma Teknolojisi

Lazer pensler daha küçük mikroskobik objelere yönelirken, ses dalgaları mikrometre-santimetre boyutundaki yükleri kaldırabilir. Yeni cihazın 40 kilohertz ses dalgaları, her biri bir ila üç milimetre arasında 25 boncuk köpük hareket edebilir. Gelecekteki bir sürüm; daha yüksek frekanslar yayan , yalnızca mikrometre olan hücreler gibi daha küçük nesneleri yakalayabilir.

Toronto’daki Sunnybrook Araştırma Enstitüsü Ultrason Bilimci Christine Démoré: “Cihazın her üç boyutta da birçok parçacığı hareket ettirebilme yeteneği, akustik kaldırma teknolojisinde ‘mükemmel bir ilerleme’ yi temsil ediyor. “

İngiltere Bristol Üniversitesi Ultrason Mühendisi Coauthor Bruce Drinkwater: “Ses dalgaları dokudan geçtiği için; akustik pensler bir gün belirli organlara ilaç dağıtabilir, böbrek taşı döküntülerini temizleyebilir veya vücuda yerleştirilen yeni tıbbi cihazlara yönlendirebilir.”

Spread the love

Karbon Etiketleme, Sera Gazlarını Azaltabilir

Previous article

3D Beyin Simülasyonu

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up