Akıllı Sistemler

Her şey, Yeni RFID Sistemine Sahip Nesnelerin İnterneti’nin Bir Parçası Olabilir

0

Tavalar, hap şişeleri, yoga matları, kahve fincanları ve sayısız diğer elektronik olmayan nesneler; Michigan Üniversitesi‘nde geliştirilen yeni bir RFID tabanlı teknolojiyle Nesnelerin İnterneti (IoT) sensörleri ağına dönüştürülebilir.

IDAct adı verilen sistem, halihazırda Nesnelerin İnterneti’nin bir parçası olan tahmini 14.2 milyar “akıllı” elektronik cihaz ile resimden çıkarılan her gün yüzlerce milyarlarca nesnenin arasındaki boşluğu dolduruyor.

U-M araştırmacıları, gerçekten sürükleyici bir IoT deneyimi yaratmanın doğru bir adım olduğunu söylüyor.

Bilgisayar Bilimleri Profesörü Alanson Sample: “Hap şişenizin ilaç alımınızı takip ettiği ve su bardağının hidrasyon seviyenizi izlediği bir dünya hayal edin. Yoga matınız bile egzersizlerinizin farkında olup, aydınlatma, sıcaklık ve fon müziğini buna göre ayarlayabilir.”

Teknoloji; ayrıca yaşlı bakımında da, ilaçların ve günlük aktivitelerin göze çarpmadan izlenmesi için kullanılabilecek.

Az bir maliyete sahip RFID okuyucuları ve pilsiz RFID etiketlerini kullanan IDAct; insanların bir odadaki varlığını ve hareketini algılayabilir. Etiketler, çıkartma biçimindeki neredeyse tüm nesnelere yapıştırılabilir ve RFID okuyucular ampuller gibi gündelik nesnelere entegre edilebilir.

Washington Üniversitesi Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliğinde Araştırmacı Hanchuan Li: “Bu nesnelerin yaygınlığı göz önüne alındığında; algılama yeteneklerini geliştirme ve çevrelerinde etkileşimli uygulamalar oluşturma konusunda önemli fırsatlar var.”

Teknoloji; son zamanlarda yapılan bir çalışmada zamanın yüzde 96’sından fazlasını belirli aktiviteleri doğru bir şekilde saptadı.

Sample: “Bu teknolojiyle günlük faaliyetlerini izleyerek, yaşlıların evlerinde daha uzun süre kalmasına yardımcı olacak yardımcı araçlar hayal ediyoruz. Yemeğin, uyumanın veya ilaçların değişmesini algılayabilir.”

RFID etiketleri; nakliye ve hırsızlık önleme gibi uygulamalardaki nesneleri izlemek için yıllardır kullanılmaktadır. Etiketler; basit ve benzersiz bir kod yayınlamak için, okuyucunun sinyalinden yeteri kadar elektromanyetik enerjiyi emer. Geçmişte, okuyucu basitçe nesnenin mevcut olup olmadığını, açık veya kapalı, sinyal olmadığını veya sinyal olmadığını belirlemek için bu kodu aldı.

IDAct; RFID etiketlerinden gelen sinyallerin daha ayrıntılı okunmasını sağlayaraki bu durumu iyileştiriyor. Bir nesnenin ne zaman hareket ettiğini veya bir kişinin ona dokunup dokunmadığını tespit etmek için, etiketlerden geri dönen sinyaldeki dakika dalgalanmalarını algılayabilir. Bir odanın elektromanyetik alanındaki değişiklikleri, örneğin bir insan olduğunda ortaya çıkarmak için de algılayabilir.

Sample: “Her nesne belirli bir şekilde elektromanyetik girişime neden oluyor. Bu bilgiyi, RFID etiketlerinden gelen bilgilerle birlikte, belirli bir alanda neler olup bittiğine dair ayrıntılı bir resim elde etmek için kullanabiliriz.”

Bu geliştirilmiş sinyaller daha sonra; bir odada olanları ortaya çıkarmak için bir saha bilgisayarı tarafından yürütülen, makine öğrenme algoritması ile analiz edilir. Test aşamasında, bu işlem bir dizüstü bilgisayarda yapıldı, ancak Sample gerekli donanımın sonunda RFID okuyucunun içine entegre edileceğini öngörüyor.

Ekip, bir gönüllünün dairesini bir dizi RFID okuyucu ile donatıp daha sonra ev eşyalarını RFID ile etiketleyerek, teknolojiyi test etti. Kullanıcılar içerdeyken her odadan 26 saat veri topladılar ve ayrıca kontrol olarak boş odalardan iki saat veri topladılar.

Ekip; şimdi yaşlı bakımı ortamlarında kullanılacak teknolojiyi geliştirebilecek endüstri ortakları aramayı planlıyor.

Spread the love

Yeni Makine; Olası Geleceklerin Süperpozisyonunu Oluşturabilecek

Previous article

Musk’ın Ekibi DARPA İçin Beyin Probları Geliştiriyor

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up