Çok küçük boyuttaki tümörlerin bile hızla ve çok daha düşük düzeyde radyasyonla tespitini mümkün hale getiren PET-MR, halihazırda en gelişmiş hibrit görüntüleme sistemi olarak dikkat çekiyor.

Yüksek çözünürlüklü PET dedektörleri ile 3 Tesla MR cihazını bir arada kullanarak çok küçük boyutta tümörleri bile tespit edebilen PET-MR, özellikle kanser ve Alzheimer gibi hastalıkların tanı, evreleme ve tedavisine önemli katkılar sağlıyor.

Hastalar PET-MR’da PET-BT’ye kıyasla yüzde 70-80 oranında daha az radyasyona maruz kalıyor. Ayrıca sadece intravenöz yoldan verilen PET ajanları da daha düşük dozda radyoaktivite içeriyor.

PET-MR, tanı ve tedavide fark yaratıyor
Siemens Sağlık, Türkiye’de 6.000’den fazla cihazı ile günde yaklaşık 2.000 hastanın görüntülenmesine katkı sağlıyor. Bunun da ötesinde Siemens Sağlık, sektördeki öncü kimliği ile geliştirdiği görüntüleme cihazlarında en düşük radyasyon seviyesi kullanımını hedefliyor. PET ve tüm vücut MR görüntülerini aynı anda elde ederek 40-45 dakikalık sürede en detaylı şekilde tarama gerçekleştiren PET-MR cihazı, tanıda, evrelemede ya da tedaviye yanıtın değerlendirmesinde kullanılabiliyor.

Ayrıca PET dedektörleri ve 3 Tesla MR cihazı kullanıldığı için çok küçük boyutta tümörler bile tespit edilebiliyor. Bu açıdan da PET-MR tanıda önemli bir avantaj sağlıyor. Evrelemede ise PET-MR ile lokal evreleme en detaylı şekilde yapılıyor, lenf nodu ve uzak metastazlar da aynı anda görüntüleniyor.

PET-MR’ın bir başka önemli kullanım alanı da tedavi süreci oluyor. Kanser, başlangıçtaki genetik değişkenlikten farklı mutasyonlara da uğrasa, PET-MR ile bu mutasyonlar fark edilip tedaviye yanıt hızla değiştirilebiliyor.

PET-MR’ın avantajları
• PET ve Tüm Vücut MR görüntüleri aynı anda elde edilerek 40-45 dakikalık sürede en detaylı tüm vücut görüntülemesi gerçekleştiriliyor.
• Hasta sadece kolundan verilen radyoaktif maddeden radyasyon alıyor. Ayrıca radyasyon verilmiyor.
• Hasta, Tüm Vücut Difüzyon MR inceleme ile PET görüntülemeye ek olarak tümör tespitinde duyarlılığı yüksek taramadan geçiyor. Böylece, tümör tanısı yanında tedaviye yanıt da değerlendiriliyor.
• Perfüzyon MR tümörlerin kanlanma oranı ölçülüyor.
• Hastanın tümörünün organ sınırını aşıp aşmadığı ve tüm vücutta başka bir yere sıçrama olup olmadığı tek seansta tespit ediliyor.
• Tümör görüntülemede kanserin türüne hedefli maddelerin kullanımı ile tümöre göre tanı koyabilir.
• Özellikle çocukluk çağı tümörlerinin görüntülenmesinde tercih ediliyor.
• Kadınlarda meme PET görüntülemesi ve MR görüntüleme aynı anda yapılarak tümör tanısı daha doğru bir şekilde yapılabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Tüm Makaleler

Zaman Makinası Gerçek Oldu

Gelişen teknoloji sayesinde güzellik uğruna ameliyat olmayı tercih etmeyen kişiler için daha…

Samsung Galaxy Deneyiminin Merkezinde Yer Alan Yeni Nesil Akıllı Telefonlarını Tanıttı

Samsung Electronics, Galaxy ürün ailesinin en yeni üyeleri Samsung Galaxy S7 ve…

İnsülinden Korkmayın

Diyabet, vücudunuzda pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya…