Fizik/Kimya

Şimdiye Kadar Oluşturulan “En Küçük Pikseller,” Renk Değiştiren Binaları Aydınlatabilir

0

Henüz yaratılmış en küçük pikseller (küçük altın kayaların, altına ışık parçacıkları bindirerek yapılan akıllı telefonlardan, milyonlarca kez daha küçük), tüm binaları kaplayacak kadar büyük olan yeni, büyük ölçekli esnek ekranlar için kullanılabilir.

Cambridge Üniversitesi liderliğindeki bir bir ekip tarafından geliştirilen renkli pikseller; esnek plastik filmlerde rulodan ruloya üretim ile uyumludur ve üretim maliyetlerini önemli ölçüde azaltır.

Ahtapot veya kalamarın rengini değiştiren cildini taklit etmek, insanların veya nesnelerin doğal arkaplanda kaybolmalarına izin vermek uzun zamandır hedeflenen bir çalışmaydı. Ancak geniş alanlı esnek ekranlar yapmak; hala çok pahalı. Çünkü yapımı çok hassas ve çoklu katmanlar halindedirler.

Cambridge bilim insanları tarafından geliştirilen piksellerin merkezinde; metre boyunca birkaç milyarda bir, küçük bir altın parçacıktır. Granül; yansıtıcı bir yüzeyin üzerine oturur ve aradaki boşluğu aydınlatır. Her tanenin etrafını çevreleyen, elektriksel olarak anahtarlandığında kimyasal olarak değişen ve pikselin spektrumda rengini değiştirmesine neden olan ince yapışkan bir kaplamadır.

Fizik, kimya ve üretim gibi farklı disiplinlerden gelen bilim insanları ekibi; üretim maliyetini önemli ölçüde düşürmek için altın tanecikli kapların polianilin adı verilen aktif bir polimer ile kaplanması ve ardından esnek ayna kaplı plastik üzerine püskürtülmesiyle, pikselleri oluşturdu.

Pikseller; tipik akıllı telefon piksellerinden milyon kez daha küçük, henüz yaratılmış “en küçükler”dir. Parlak güneş ışığında görülebilirler ve ayarlanmış renklerini korumak için, sabit güce ihtiyaç duymadıklarından, geniş alanları uygulanabilir ve sürdürülebilir kılan enerji performansına sahiptirler.

Cambridge Cavendish Laboratuvarı Araştırmacı Hyeon-Ho Jeong: “Onları alüminize gıda paketleri üzerine yıkayarak başladık, ancak daha sonra aerosol spreylemesinin daha hızlı olduğunu gördük.”

Cambridge Cavendish Laboratuvarı NanoPhotonics Merkezi Profesör Jeremy J Baumberg: “Bunlar, nanoteknolojinin normal araçları değil, sürdürülebilir teknolojilerin uygulanabilir hale getirilmesi için bu tür bir radikal yaklaşımın gerekli olmasıdır. Nano ölçekte tuhaf ışık fiziği; filmin onda birinden daha azı aktif piksellerimizle kaplanmış olsa bile, değiştirilmesine olanak tanıyor. Bunun nedeni, her pikselin ışık için görünen boyutunun, fiziksel alanlardan birçok kez daha büyük olmasıdır. Bu rezonant, altın mimarileri kullanıyor.”

Pikseller; bina büyüklüğündeki ekranlar, güneş ısısı yükünü durdurabilen mimari, aktif kamuflaj giysileri ve kaplamalar gibi yeni uygulama olanaklarının yanı sıra; nesnelerin geleceği internet cihazları için küçük göstergeler de sağlayabilir.

Ekip şu anda renk aralığını iyileştirmek için çalışıyor ve teknolojiyi daha da geliştirmek için ortaklar arıyor.

Spread the love

Mars’ta Yeni Su Döngüsü Keşfedildi

Previous article

Teknoloji Meraklısı İnsanların; Dijital Doktorlara Güvenme Olasılıkları Daha Yüksek

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up