Kuzey Atlantik Salınımı (NAO), Kuzey Atlantik’teki baskın atmosfer basıncı modudur. Avrupa’daki kış ikliminin belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır.

NAO‘nın hakim durumuna bağlı olarak, Avrupa hafif veya çok soğuk kışlar ve hatta çok güçlü fırtınalar yaşar.

Almanya’daki Johannes Gutenberg Üniversitesi Mainz (JGU) merkezli jeologları, son 1000 yıldaki NAO‘daki dalgalanmaları gelecekteki gelişmeleri öngörebilmek için yeniden yapılandırıyorlar. Bu amaçla, doğal iklim arşivleri olarak yeraltı mağaralarından elde edilmiş dikitler kullanıyorlar.

Mümkün olduğunca doğru olan iklim bilgilerini almak için iklim değişikliğinin yeni göstergelerini inceliyorlar. İlk sonuçlar, Ulusal Yetkilendirmenin gelecekteki Arktik buzul suyunun erimesine tepki vereceğini gösteriyor. İklim, çevre ve toplumun bir bütün olarak işlendiği de göz önüne seriliyor.

Jasper Wassenburg, Fas’ın kuzeybatısında bir dağ sırası olan Orta Atlas’daki mağaralardan dikitlerle çalışıyor. Dikitler, damla taştan çökelmiş kalsiyum karbonat minerallerinin bir mağaranın tabanından yukarıya doğru büyüyen kalsiyum karbonat yataklarıdır.

Kalsit, kalsiyum karbonatın en yaygın şeklidir. Ancak bazı durumlarda aragonit de olabilir. Mainz Üniversitesi Jeosiences Enstitüsü ‘nden Profesör Denis Scholz başkanlığındaki araştırma ekibin üyesi Wassenburg “Aragonit, eğer iyi korunmuş ise, olağanüstü hassasiyetle tarihlenebilir. Yani aragonit dikitlerini kalsitik olanlardan daha çok tercih ediyoruz “diye açıkladı.

Bilim adamlarının mağaralarda ikincil mineral yatakları için kullandığı terim olan spelektomlardaki kimyasal elementlerin eklenmesi, çoğunlukla çevredeki değişikliklere bağlıdır.

Bu elementler, iklimsel geçmişi dolaylı deliller sundukları için iklim yakınmaları olarak bilinirler.

Wassenburg’un Fas, Hindistan, Fransa, İspanya’dan elde ettiği 7 speleothem örneği ve Almanya’nın Sauerland bölgesindeki Hüttenbläserschachthöhle olarak bilinen bir mağara çalışması, aragonit içindeki elementlerin eklenme eğiliminde olduğu konsantrasyonları ayrıntılı bir şekilde belirleme girişimidir.

Aragonit dikitlerindeki uranyum konsantrasyonunun tarih öncesi yağış modellerinin çok kesin bir göstergesi olduğunu göstermek mümkün” diye ekledi. Bu demektir ki, mezar taşları 200.000 yıl önce yağmur yağmasının niteliğini bize söyleyebilir.

Kuzey Atlantik Salınımının Güncel Buzullararası Dönemin Başlangıcına Kadar Yeniden İnşası

Geçmiş NAO değişkenliği üzerine yakın tarihli bir çalışma için yağış miktarı hakkında bilgi edinmek ve uranyum ve stronsiyum konsantrasyonları ile oksijen izotoplarının göreceli oranları da analiz edildi.

NAO endeksi İzlanda Düşük basıncı ile güney arasındaki Azorlar arasındaki atmosfer basıncındaki farkı yansıtıyor. Çalışma NAO’nun Avrupa’ya kuru hava getirmesi Fas’ta yağmur yağmasına neden olur fenomeni ile ilgileniyor.

Fas’ın kuzeybatı bölgesindeki hava durumu, NAO‘daki değişikliklere karşı özellikle hassas davranıyor gibi görünüyor. Bu durumda, Dr. Jasper Wassenburg tarafından kullanılan örnekler, ev sahibi kayaç olan dolomit oldukça küçük bir mağaradan geldi.

Söz konusu mağara Grotte de Piste, Atlas Dağları’nda deniz seviyesinden yaklaşık 1,250 metre yükseklikte yer almaktadır. Yere 70 ila 80 metre, zeminden tavana 15 ila 20 metre uzaklıktadır.

Fas’ın kuzeybatısındaki speleothemlerin analizi, batı Almanya’daki Bunkerhöhle veya Bunker mağarasındaki diğer mağara yataklarından alınan yağış rekonstrüksiyonu ile karşılaştırıldı.

Bu, iklim araştırmacılarına NAO‘nun son 11.000 yıldaki buzul çağının sonuna kadar olan dalgalanmalarını izlemelerini sağladı. Daha önce mevcut en iyi yeniden yapılanma sadece 5.200 yıl geriye gidebilmişti.

Wassenburg “11.000 yıl önceki Holocene’deki durumun bugünkü durumdan oldukça farklı olduğunu keşfetmek oldukça şaşırtıcı. Avrupa’daki ve Fas’taki hava rejimleri benzer şekilde davrandığından, Avrupa’daki ıslak havanın Fas’ta daha fazla yağmur yağması anlamına geliyor.” dediı. Bu pozitif korelasyon, Holosen’in erken döneminden orta döneme geçiş sırasında bir noktada kaybolmuştur.

Araştırmacılar, bunun, Buz Devri’nin sonunda Kuzey Amerika’nın geniş alanlarını kaplayan Laurentide Ice Sheet’ten eriyik suyunun önemli bir azalmaya neden olabileceğini düşünüyorlar.

Profesör Dennis Scholz, “Kuzey Atlantik Salınım deseni düşündüğümüz kadar istikrarlı değil” dedi. NAO‘nun muhtemelen bugünkü Grönland Buz Kumu’nun erimesinden etkilenerek atmosfer, okyanuslar, ve hatta tarım ve balık tutma gibi diğer biyolojik fenomenleri bile etkilediğini söyledi.

Ekip, NAO‘nun son 10.000 yıl içindeki değişimlerini yeniden yapılandırmak için daha ileri araştırmalar yapmayı planlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Enerji, Atlantis Kristal Piramitlerinde Gömülü

Okyanus Bilimci Dr. Meyer Verlag, sonar kullanarak iki bin metre derinliğinde dev…

Kayıp Şehrin Gizemi Antik Taş Tabletler Sayesinde Çözüldü

Irak’taki kil tabletlerin keşfi, arkeologların eski bir kayıp şehrin gizemini açığa çıkarmasına…

Yeni Radar Kral Tutankamon’un Lahitindeki Gizli Odaların Yol Haritasını Çıkardı.

Kral Tutankamon’un resimli duvarlar ardındaki gizli odalarının bulunması amacıyla yapılan araştırma kapsamında…

Bilinen En Eski Hayvana Ait Fosil Bulundu

Yeni araştırmaya göre, 558 milyon yıl öncesine ait fosilleşmiş bir yaşam formu…