Changhong H2’deki birisi, mutlaka bir ‘tricorder’ telefonu yapmaya çalışan, Star Trek hayranı olmalıydı. Çinli üreticinin bu yenilikçi akıllı telefonu, herhangi bir öğeye (gıda, sıvı, cilt, ilaç vb.) tuttuğunuzda, o öğenin kimyasal içeriği ve kalori sayısı hakkında anında bilgi sağlayan bir moleküler algılayıcı içeriyor.

*H2 smart phone ile ilgili görsel sonucu

*Star Trek’teki Spock ve Tricorder’ı

Star Trek serisinden tricorder, tıbbi ve yenilebilir öğeler de dahil olmak üzere çok çeşitli verileri tarayan, algılayan ve kaydeden çok işlevli bir cihazdır. Tüketici Fiziği tarafından geliştirilen ve Analog Devices (ADI) ile mükemmelleştirilen, SCiO Moleküler Tanımlama teknolojisi sayesinde, Changhong H2 tricorder’ı kurgudan gerçeğe dönüştürmeyi başarmıştır.

Changhong H2’nin arka panelinin sağ üst köşesinde gömülü olan SCiO Moleküler Sensörü şu an gıda maddelerini ve tıbbi hapları tespit etmek için bir kimyasal spektroskopi yöntemi kullanıyor. Temelde, her besin öğesinin kendi özel kimyasal imzası vardır. Örneğin elmayı bir çilekten ayıran özellik gibi.

Changhong H2 ile ilgili görsel sonucu

 

Dolayısıyla, marketlerde, alışveriş yaparken, Changhong H2 akıllı telefonu bir çilek paketine tuttuğunuzda, SCiO Moleküler Sensörü kimyasal imzayı hızlı bir şekilde analiz eder, veriyi bulut sistemine yükleyerek, bilinen öğelerden herhangi biriyle eşleşip eşleşmediğini araştırır. Meyve türü, ister sağlıklı olsun ister olmasın, kalorisi telefonun ekranında anında sayılır ve bilgilere cevap veren bir eşleşme tespit eder.

 

Changhong H2’nin SCiO Moleküler Sensörü’nü etkileyici yapansa, tıbbi ilaç deposunda, akıllı telefon tarafından gerçekleştirilen, ani kimyasal spektroskopi taramasına dayalı olarak, tüketicilerin gerçek ya da sahte tıbbi hapları ayırt etmesine yardımcı olabilmesidir.

Bu, tüketicilerin elindeki beslenme bilgilerini, tıbbi grafiklerden rahatsızlık duymadan, ek uygulamalar yüklemekten kurtarmanın kullanışlı bir yoludur ve dünyadaki her şey benzersiz bir kimyasal imza ile moleküllerden oluştuğundan SCiO’nun algılayamadığı daha sınırsız veri var.

*H2 Akıllı Telefonun Üzerindeki Scio Moleküler Sensörü ile herşey analiz edilebilir.

Şimdilik, Changhong H2 Android akıllı telefon ve sensör sadece önümüzdeki aylarda Çin’de piyasaya sürülüyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Blu-ray’in 10.000 Kat Yoğunluk Sunan, 5D Veri Depolama Teknolojisi

 Southampton Üniversitesi’ndeki bilim insanları; son teknoloji lazerler kullanarak ve biraz problem…

Yeni Tıbbi Dereceli Akıllı Saat, Epilepsi İle Yaşamaya Yardımcı Oluyor

Embrace smartwatch onaylanmış bir tıbbi cihazdır. Giyilebilir akıllı sistemler içinde yer alan…

Gelecekteki 6G Ağı İçin Bir Şablon Oluşturma

 Geleneksel ağlar; son teknoloji hesaplama, video analizi ve siber güvenlik gibi bant…

Project Taara: Lazerle Nehrin Üzerinden İnternet Işınlamak

Alphabet‘in araştırma ve geliştirme şirketi X’te, Project Taara adlı proje üzerinde çalışan…