Tıp

Stentrode: Felçli İnsanların İletişim Kurmasını Sağlayacak

0

İlk kez, doktorlar insan beynine implante edilebilen bir beyin-bilgisayar arayüzünü test etmeye hazırlanıyorlar. Bu işlem açık bir ameliyat gerekmiyor.

Felçli insanların iletişim kurmasına izin verebilen bir sinir implantı olan Stentrode, hastanın beynine juguler ven yoluyla (boyun damarları) iletilebiliyor. Stentrode uygulaması, hastanın kafatasını açmadan, açık beyin ameliyatlarında oluşabilecek nöbet, felç veya kalıcı sinirsel bozulma riskileriyle karşılaşmasını da önlüyor.

Geliştirici şirket Synchron; insan deneyine başlamak için onay aldı. Böylece önümüzdeki aylarda; iletişim kurmasını engelleyen felçli elleri ve felçli ağızları olan beş katılımcı, beyinlerine Stentrode’lar yerleştirmiş olacak.

Denemeler başlamadan önce, potansiyel katılımcıların birkaç beyin taramasından geçmesi gerekecektir. Bir nörolog; Stentrode’un nöral arayüzünden gerçekten faydalanacaklarından ve kan damarlarının yerleşik devreli standart bir tıbbi stent gibi görünen cihaza sahip olacak kadar iyi olduklarından emin olmak için, bir değerlendirme yapacak.

Oxley: “Deneme başladığında, hastalar; düşüncelerini içeren bir metin üretmek için ve cihazı, yazılımını kullanmak için eğitime başlayacak. İnme, ALS veya omurilik yaralanması nedeniyle felçli olan ve iş etkinliklerini veya sosyal faaliyetlerini gerçekleştirmeleri için gereken şekilde iletişim kuramayan hastalara yardım etmeye çalışıyoruz. Akıllı telefondaki mesajlaşma hızlarına benzer bir oranda metin üretmek için çalışıyoruz. Hedef bu…”

Adım adım…

Beyin aktivitesini okuyan ve metni kesen kalıcı bir sinir implantı; değerli bir tıbbi araç olduğunu kanıtlayabilir. Ancak doktorlara benzeri görülmemiş 7/24 bir sinirsel veri akışı sağlayabilir.

Oxley: “Sonsuz bir beyin aktivitesi beslemesinin tıbbi araştırmacılar için paha biçilmez olabileceğini kabul ediyoruz, ancak henüz buna değinme planımız yok. Stentrode; bize daha önce sahip olmadığımız bilgileri gösterecek. Bunun başka şeyleri anlamamıza yardımcı olup olmaması, burada yapmaya çalıştığımız şey değil. Synchron’in öncelikli amacı; hastaları felç etmek için yeni beyin-bilgisayar arayüzünün çalışmasını sağlamaktır. Bu yeni bir veri seti, ancak bu gizlilik ve güvenlikle ilgili sorunları gündeme getiriyor. Bu hastanın verileri ve biz bunun üzerine madencilik yapamayız.”

Oxley; katılımcıların yerel olarak depolanacak olan beyin verilerinin geleceğe hazır olduklarından emin olmak için zaten güvenlik protokolleri inşa ettiklerini söyledi.

Uzak Gelecek

Oxley, beyin-bilgisayar arayüzü nöral implantların iletişim kurma yeteneğini yeniden kurmaktan daha fazlasını yaptığı bir gelecek öngörebileceğini düşünüyor. Geleceğin bu vizyonu oldukça spekülatif olsa da, nöral implantların (Synchron’den veya başka bir yerden) giderek daha karmaşık hale geldiğini, insanların daha fazla şey yapmalarına izin verdiğini hayal etmek zor değil.

Oxley: “Felcin arkasında neler var? Hareket etme niyeti… Bu yüzden niyeti sayısallaştırıyoruz. Sonuçta, eğer bu sinyaller gerçekten hızlıysa; bu hastalar veya insanlar şu anda üstün bir seviyedeki teknolojileri kontrol ediyorlar, bu normal bir insan vücudunda mümkün olmayabilir.”

Oxley; şu anda senkronizasyon üzerinde çalışmasa da; Stentrode gibi cihazların fizibil bir şekilde robot uzuvları, exoskeletonları veya insan duyularını iyileştiren diğer cihazları kontrol etmek için kullanılabileceğini söyledi.

Oxley, “Hareket eden cihazları kontrol eden bir yazılım oluşturmaya başladığınızda (araçlar, robot uzuvlar, dış iskeletler) yaptığımız şey sayısallaştırmaktır. Hastanın amacını, niyetini yakalayabilirsek, mekanik kullanıma dayanan algoritmamızı kullanıyoruz. Diyelim ki robot bir uzuv yanlış olanı yapıyor, yanlış olanı seçiyor ya da birini itip, incitiyor… Burada sorumlu olanı bulmak zor. Bu teknolojinin nasıl ilerlediği ile ilgili birçok etik düşünceyi de beraberinde getiriyor.”

Spread the love

Advance, Veri Merkezlerinde Flash Depolama Verimliliğini Artırıyor

Previous article

Jetsons’ın Simgesi Uçan Araçların, Sürdürülebilir Hareketlilikteki Rolü

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up